Investiční plán za biliony myslí hlavně na dopravu. Je to dávná verze, říká Babiš

Ondřej Neufus Ondřej Neufus
28. 11. 2019 15:30
Dosud neveřejný Národní investiční plán, jehož text slíbil premiér Andrej Babiš (ANO) představit do Vánoc, se zaměřuje na šest základních oblastí. Z pracovní verze dokumentu, o které informovaly Hospodářské noviny (HN) a kterou má Aktuálně.cz rovněž k dispozici, vyplývá, že do investic půjde do roku 2030 celkem 2,8 bilionu korun, nejvíce přitom do dopravy. Babiš materiál označil za dávnou verzi.
Foto: Jakub Plíhal

"Živý dokument"

Premiér Andrej Babiš (ANO), který je pod dokumentem podepsán, uvádí, že se jedná o "živý dokument". To naznačuje, že se budou investice ještě průběžně upravovat.

"Dokument představuje jednotnou koncepci pro strategické a dlouhodobě udržitelné investiční záměry Česka. Definuje pravidla veřejného financování a určuje priority v oblasti strategického veřejného investování," uvádí se na začátku dokumentu.

Obecně má plán za cíl zefektivnit vynakládání veřejných zdrojů. Původně mělo jít na projekty 3,5 bilionu, po zásahu ministerstva pro místní rozvoj zůstaly v plánu investice za 2,8 bilionu. "Zkrouhli především ministerstva sociální demokracie a naopak nechali investice na ministerstvech pod hnutím ANO," řekl podle HN poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík.

Například v případě ministerstva práce a sociálních věcí byla podle HN ještě v roce 2018 celková suma 76 miliard korun. Po proškrtání v jeho kolonce zbyly projekty za šest miliard. "Přitom například v pasáži ministerstva životního prostředí zůstalo 85 miliard na software na předpovídání počasí, což je patrně překlep," dodal Ferjenčík.

Piráti podali v minulosti na Babiše žalobu kvůli tomu, že premiér odmítal investiční plán zveřejnit.

Pracovní verze plánu detailně neřeší, kde stát peníze na projekty vezme, ani to, které investice budou mít prioritu. "Plán není svázán možnými zdroji financování. Definování jednoznačných pravidel managementu přípravy projektů může veřejné investory motivovat systematicky připravovat strategické projekty," uvádí dokument.

Premiér Babiš ovšem vydal ke zveřejněnému materiálu prohlášení, že se jedná o dávnou verzi. Komentovat konkrétní investice proto odmítl. "Je to fake. Není to ten plán, který budeme zveřejňovat, je to nějaká dávná verze," uvedl Babiš na dotaz ČTK. "Proč bych to komentoval, já slíbil do Vánoc, zveřejníme to v týdnu od 16. prosince," dodal.

Resorty a výše jejich předpokládaných investic

Resort Investice v milionech Kč Podíl
Ministerstvo dopravy 2 133 507 77 %
Ministerstvo životního prostředí 125 260 4,5 %
Ministerstvo průmyslu a obchodu 105 660 3,8 %
Ministerstvo pro místní rozvoj 105 644 3,8 %
Ministerstvo zemědělství 84 502 3 %
Ministerstvo vnitra 56 281 2 %
Ministerstvo zdravotnictví 54 393 2 %
Ministerstvo školství 51 437 1,9 %
Ministerstvo kultury 29 173 1,1 %
Ministerstvo spravedlnosti 15 903 0,6 %
Ministerstvo práce a sociálních věcí 6 139 0,2 %
Ministerstvo zahraničních věcí 4 254 0,2 %
Celkem 2 772 153 100 %
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Aljašce udeřilo zemětřesení, úřady varují před vlnou tsunami

Americké úřady vydaly varování před ničivou vlnou tsunami poté, co Aleutské ostrovy ležící u Aljašky postihlo silné zemětřesení, dosahující podle americké geologické služby síly 7,5 stupně. Oznámily to dnes tiskové agentury.

Výstraha amerického střediska pro varování před tsunami se týká měst Sand Point a Cold Bay na Aleutách a města Kodiak na stejnojmenném ostrově, poznamenala agentura Reuters s tím, že tato města leží v řídce osídlené oblasti.

Epicentrum zemětřesení se nalézalo 94 kilometrů jihovýchodně od Sand Point. Otřesy vycházely z hloubky 41 kilometrů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Egypťan Bahader je v téměř 75 letech fotbalovým rekordmanem

Egypťan Ezzeldin Bahader byl krátce před 75. narozeninami zapsán do Guinnessovy knihy rekordů jako nejstarší profesionální fotbalista na světě. Podle agentury Reuters získal tento primát po sobotním zápase v egyptské třetí lize, v níž podruhé nastoupil za tým 6th October a znovu odehrál celých 90 minut.

První duel zvládl Bahader v březnu, kdy dokonce skóroval z penalty, a pak na potřebný další start čekal déle, než myslel, protože sportovní svět zastavila pandemie koronaviru. O rekord dědeček šesti vnoučat nyní připravil Izraelce Isaaka Hayika. Ten ještě loni hrál ve věku 73 let, a to jako brankář. Hadaderovi bude pětasedmdesát let 3. listopadu.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Spojené arabské emiráty ratifikovaly dohody o normalizaci vztahů s Izraelem

Kabinet Spojených arabských emirátů dnes ratifikoval dohodu o navázání plnohodnotných diplomatických vztahů s Izraelem, kterou zástupci obou zemí podepsali ve Washingtonu v září. Informovala o tom agentura Reuters. Izraelská vláda a parlament dohodu se SAE ratifikovaly minulý týden.

Zdroj: ČTK
Další zprávy