Investiční plán za biliony myslí hlavně na dopravu. Je to dávná verze, říká Babiš

Ondřej Neufus Ondřej Neufus
28. 11. 2019 15:30
Dosud neveřejný Národní investiční plán, jehož text slíbil premiér Andrej Babiš (ANO) představit do Vánoc, se zaměřuje na šest základních oblastí. Z pracovní verze dokumentu, o které informovaly Hospodářské noviny (HN) a kterou má Aktuálně.cz rovněž k dispozici, vyplývá, že do investic půjde do roku 2030 celkem 2,8 bilionu korun, nejvíce přitom do dopravy. Babiš materiál označil za dávnou verzi.
Foto: Jakub Plíhal

"Živý dokument"

Premiér Andrej Babiš (ANO), který je pod dokumentem podepsán, uvádí, že se jedná o "živý dokument". To naznačuje, že se budou investice ještě průběžně upravovat.

"Dokument představuje jednotnou koncepci pro strategické a dlouhodobě udržitelné investiční záměry Česka. Definuje pravidla veřejného financování a určuje priority v oblasti strategického veřejného investování," uvádí se na začátku dokumentu.

Obecně má plán za cíl zefektivnit vynakládání veřejných zdrojů. Původně mělo jít na projekty 3,5 bilionu, po zásahu ministerstva pro místní rozvoj zůstaly v plánu investice za 2,8 bilionu. "Zkrouhli především ministerstva sociální demokracie a naopak nechali investice na ministerstvech pod hnutím ANO," řekl podle HN poslanec Pirátů Mikuláš Ferjenčík.

Například v případě ministerstva práce a sociálních věcí byla podle HN ještě v roce 2018 celková suma 76 miliard korun. Po proškrtání v jeho kolonce zbyly projekty za šest miliard. "Přitom například v pasáži ministerstva životního prostředí zůstalo 85 miliard na software na předpovídání počasí, což je patrně překlep," dodal Ferjenčík.

Piráti podali v minulosti na Babiše žalobu kvůli tomu, že premiér odmítal investiční plán zveřejnit.

Pracovní verze plánu detailně neřeší, kde stát peníze na projekty vezme, ani to, které investice budou mít prioritu. "Plán není svázán možnými zdroji financování. Definování jednoznačných pravidel managementu přípravy projektů může veřejné investory motivovat systematicky připravovat strategické projekty," uvádí dokument.

Premiér Babiš ovšem vydal ke zveřejněnému materiálu prohlášení, že se jedná o dávnou verzi. Komentovat konkrétní investice proto odmítl. "Je to fake. Není to ten plán, který budeme zveřejňovat, je to nějaká dávná verze," uvedl Babiš na dotaz ČTK. "Proč bych to komentoval, já slíbil do Vánoc, zveřejníme to v týdnu od 16. prosince," dodal.

Resorty a výše jejich předpokládaných investic

Resort Investice v milionech Kč Podíl
Ministerstvo dopravy 2 133 507 77 %
Ministerstvo životního prostředí 125 260 4,5 %
Ministerstvo průmyslu a obchodu 105 660 3,8 %
Ministerstvo pro místní rozvoj 105 644 3,8 %
Ministerstvo zemědělství 84 502 3 %
Ministerstvo vnitra 56 281 2 %
Ministerstvo zdravotnictví 54 393 2 %
Ministerstvo školství 51 437 1,9 %
Ministerstvo kultury 29 173 1,1 %
Ministerstvo spravedlnosti 15 903 0,6 %
Ministerstvo práce a sociálních věcí 6 139 0,2 %
Ministerstvo zahraničních věcí 4 254 0,2 %
Celkem 2 772 153 100 %
 

Právě se děje

Aktualizováno před 13 minutami

Dálnice D1 na Prahu byla za Velkým Meziříčím neprůjezdná kvůli nehodě

Dálnice D1 byla odpoledne za Velkým Meziříčím ve směru na Prahu asi 1,5 hodiny neprůjezdná kvůli havárii cisterny a osobního auta. Původně oznámená byla nehoda cisterny a dodávky. Při nehodě se jeden člověk zranil. S podezřením na těžší zranění ho záchranáři letecky přepravili do brněnské nemocnice, řekl mluvčí záchranářů Petr Janáček. Provoz byl obnoven před 9:30, kolony měly asi osm kilometrů.

Nehoda byla ohlášena krátce před 8:00 přibližně na 140. kilometru mezi exity Měřín a Velké Meziříčí. K nehodě vyjeli i krajští hasiči a také pozemní posádka zdravotní záchranné služby. Před 9:30 byl provoz obnoven dvěma pruhy, havarovaná auta byla odstavena na krajnici.

Zdroj: ČTK
před 14 minutami

Jedna z obžalovaných v kauze Kuciak se neúčastní nového jednání soudu

Slovenský nejvyšší soud jedná o odvoláních v případu vraždy novináře Jána Kuciaka. Jedna ze tří obžalovaných se líčení na vlastní žádost neúčastní.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Clippers i Atlanta vyrovnali proti favoritům série 2. kola play off NBA na 2:2

Basketbalisté Los Angeles Clippers i Atlanty vyrovnali ve svých halách série druhého kola play off NBA proti nejvýše nasazeným týmům po základní části na 2:2. Clippers opět díky třicetibodovým výkonům Kawhiho Leonarda a Paula George porazili podruhé za sebou Utah, tentokrát 118:104, Hawks na předchozí domácí porážku proti Philadelphii odpověděli výhrou 103:100.

2. kolo play off NBA:

Východní konference - 4. zápas:

Atlanta - Philadelphia 103:100, stav série 2:2.

Západní konference - 4. zápas:

LA Clippers - Utah 118:104, stav série 2:2.

před 1 hodinou

Pošta plánuje na víkend odstávku, uzavře všechny pobočky

Všechny pobočky České pošty budou od pátečního večera do pondělí zavřené. Důvodem je plánovaná provozní údržba datových center společnosti. Odstávka se bude týkat jak poboček České pošty, tak Balíkoven Partner. Ty nebudou v době odstávky vydávat zásilky. Řekl to mluvčí pošty Matyáš Vitík.

Odstávka začne v pátek 18. června v 19:00 a potrvá do nedělních 24:00. V termínu plánované odstávky nebudou dostupné ani webové stránky spravované Českou poštou - www.ceskaposta.cz, www.postaonline.cz, www.postovnimuzeum.cz, www.datoveschranky.info, a všechny aplikace, například Sledování zásilek, Kalkulátor zásilek, Informace o poštách nebo PodaniOnline apod.

V uvedeném termínu nebude možné ani kontaktovat call centrum České pošty. Systém datových schránek bude během odstávky v provozu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy