Piráti podali žalobu na Babiše, aby zveřejnil plán investic. Do Vánoc, slíbil premiér

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 8. 2019 16:30
Předseda poslanců České pirátské strany Jakub Michálek podal žalobu, kterou se domáhá, aby premiér Andrej Babiš (ANO) zveřejnil Národní investiční plán. Michálek ke správní žalobě přistoupil poté, co neuspěl se žádostí podle jednacího řádu sněmovny ani s následným odvoláním. Zveřejnění dokumentu podle něj nebrání zákonné důvody, lidé a obce naopak mají právo vědět, které projekty dokument obsahuje. Babiš označil krok pirátů za plácání, investiční plán chce zveřejnit do Vánoc a konzultovat ho s veřejností.
Ivan Bartoš a Jakub Michálek.
Ivan Bartoš a Jakub Michálek. | Foto: Jan Loužek

Babiš rámcově představil plán loni s tím, že zahrnuje přes 17 tisíc projektů za 3,45 bilionu korun na roky 2019 až 2030. Do roku 2022 mají být podle plánu financovány projekty za 1,226 bilionu korun. Plán vznikl na základě krajských výjezdů bývalé menšinové vlády ANO a na základě požadavků jednotlivých resortů, obcí a krajů. Babiš zveřejnění odmítl, podle něj jde o interní materiál.

"Cílem je transparentně seznámit starosty a další občany s tím, do čeho vláda hodlá investovat peníze daňových poplatníků," vysvětlil Michálek. Upřesnil, že z procesní opatrnosti podal žaloby svým jménem hned dvě - jedna směřuje na vládu, druhá na Úřad vlády.

Věcí by se měl zabývat pražský městský soud, který řeší nejvíce správních žalob ze všech krajských soudů a správní řízení mu trvají nejdéle - loni to bylo průměrně 569 dní. Poslanec uvedl, že prozatím nepožádal soud o případné přednostní projednání.

Piráti už v dubnu Babišovi pohrozili, že o vydání dokumentu budou usilovat žalobou, pokud neuspějí s předchozími postupy. "Pro odepření informace není zákonný důvod, protože jejímu poskytnutí nebrání ani zákony upravující mlčenlivost ani zákaz zveřejnění ve smyslu jednacího řádu Poslanecké sněmovny, podle kterého byla žádost podána," uvedl Michálek.

Neobstojí podle něj ani slova, že plán není hotový. "Nejsou věrohodná, když jej předseda vlády představil již loni v listopadu a letos v březnu jej přinesl vytištěný na jednání sněmovny," dodal Michálek.

Ať si Michálek žaluje, koho chce, řekl Babiš

Ve středu po jednání české a polské vlády ve Varšavě Babiš kritizoval piráty za to, že podle něj "stále jen žalují a udávají a nemají jinou agendu než Babiše". "To je jediné, co umí. Ať si pan Michálek žaluje, koho chce," řekl Babiš. Kabinet podle něj plán zveřejní a vyzve veřejnost, aby k němu dala připomínky. "My řekli, že to bude nejpozději do Vánoc, ale určitě to bude dřív," dodal.

Pirátům vadí, že občané a starostové nemají informace o tom, zda vláda plánuje uskutečnit projekty, které jim Babiš spolu s ministry slíbil na svých cestách po krajích. Vytvořit investiční plán je podle Michálka dobrý nápad, musí se ale jednat o veřejný dokument. "A měly by být známé postupy, podle kterých vláda vybírá projekty k realizaci a investuje peníze daňových poplatníků," uvedl.

Babiš v dubnu odmítl žádosti pirátů či předsedy poslanců ODS Zbyňka Stanjury o zveřejnění materiálu. "Národní investiční plán je moje myšlenka. A to je náš interní materiál a na vládě nebyl. A já vám ho nedám, protože je to náš interní materiál," uvedl tehdy.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 18 minutami

Prezident USA Joe Biden svému ruskému protějšku Vladimiru Putinovi navrhl v nadcházejících měsících summit na území třetího státu, uvedl Bílý dům

Americký prezident Joe Biden navrhl svému ruskému protějšku Vladimirou Putinovi v nadcházejících měsících summit na území třetího státu, uvedl Bílý dům. Nabídku na "vybudování stabilního a předvídatelného vztahu s Ruskem" přednesl v telefonickém rozhovoru, v němž státníci také mimo jiné diskutovali o rostoucím napětí mezi Moskvou a Ukrajinou, píší zahraniční tiskové agentury.

Zdroj: ČTK
Další zprávy