Poškodil nás, říká šéf hospody, kde podle Tomana měli podezřelé hovězí. Důkazy chybí

ada Ekonomika ada, Ekonomika
7. 2. 2019 12:21
Veterináři objevili při kontrole v pražské restauraci U Moťáka celkem 31 kilogramů masa nejasného původu. Na včerejší tiskové konferenci k prošetřování dovozu polského hovězího z nemocných krav do Česka to oznámil ministr zemědělství Miroslav Toman. Ten předtím navíc přišel s tvrzením, že některé restaurace v Praze vydávaly polské maso za maso z Argentiny. Majitel restaurace U Moťáka Roman Moťovský vnímá ministrova slova jako poškozování a tvrdí, že pochybnou šarži hovězího z Polska v restauraci kontroloři vůbec nenalezli. Argentinské maso pak podle svých slov odebírá výhradně od spolehlivého dodavatele.
Poškodilo nás to! Nevěděl jsem, že maso bylo z Polska, říká majitel pražské restaurace | Video: Tomáš Cetkovský

"My vaříme z dobrých surovin a chutně a tohle je velké poškození mojí osoby a mých zaměstnanců mojí firmy," uvedl Moťovský ve svém prohlášení. Moťovský podle svých slov může doložit, že veterináři, kteří v restauraci pátrali po šarži problematického masa z Polska, žádné takové nenašli.

Co ale veterináři v restauraci U Moťáka objevili, bylo neoznačené či nedostatečně označené maso. Jeho původ tak nelze doložit. Hovězího přitom bylo necelých deset kilogramů.

Zcela neoznačeno bylo podle upřesnění Státní veterinární správy také 9,5 kilogramu vepřového, 0,8 kilogramu kuřecího a krůtího ořezu, dále 2,15 kilogramu krůtího a kilo mletého masa. "Částečně označené - název a druh, ale další povinné údaje chyběly - bylo maso daňčí - a to 2,9 kg, jelení 4,3 kg a také 1,4 kg filetu z lososa," doplnil pro Aktuálně.cz Petr Majer z tiskového oddělení Státní veterinární správy.

Nedostatečně označené maso se muselo zlikvidovat a za porušení zákona o potravinách teď restauraci hrozí pokuta ve výši až 50 milionů korun.

Státní veterinární správa zároveň v případě dvou restaurací, které zatím nejmenovala, šetří nesprávné značení původu masa v průvodních dokladech. Toman ve svém prohlášení včera uvedl, že právě restaurace U Moťáka měla v prvotní dokumentaci u hovězího uvedený původ Česká republika, ale originálně balené maso mělo vyznačeno původ polský. "Hovězí maso, které jsem bral od firmy Gaube, a na jehož základě přišla včera Státní veterinární správa, má v původu býk - Česká republika. Já ani nevím, že to bylo z Polska," reaguje na ministrova slova Moťovský.

Tisíc korun za porci?

Ministr Toman již dříve zmínil, že některé luxusní pražské restaurace vydávaly hovězí maso problematického polského původu za argentinské a účtovaly si za ně tisícikorunu za porci.

"Chci vás ubezpečit, že to nešlo do žádných low-costových restaurací, byly to luxusní restaurace, speciálně v Praze. Braly to restaurace, které pak vydávají polské maso za argentinské, aby mohly prodávat za tisíc korun porci," řekl poslancům. Toman nechtěl konkrétní podniky uvádět, jsou však podle něj nazývané asijsky. "A tím nemyslím čínské restaurace," dodal.

Nicméně později své tvrzení zmírnil a zaměňování polského masa za argentinské pražskými restauracemi označil za pouhý příklad.

I proti tomu se ale Moťovský ohradil. Na dodávku argentinského masa má podle svých slov spolehlivého dodavatele. "Je to vážená firma, neskutečně hygienicky hlídaná. A od jiné firmy to beru," dodal majitel podniku U Moťáka s tím, že maso za tisíc korun ani v nabídce nemá. Hovězí maso z Polska používá restaurace například do guláše. 

Moťovský nyní zvažuje právní kroky proti ministerstvu zemědělství. "Cítíme se poškozeni. Už jsem mluvil se svým právníkem a zvažujeme okamžité právní kroky," dodal majitel.

Inspekce zatím chyby nenašla

Státní zemědělská a potravinářská inspekce, která také řeší podněty související s kauzou polského hovězího, zatím při kontrolách vytipovaných pražských restaurací nezjistila žádné pochybení ve vztahu k původu masa, ani nenašla žádné maso neznámého původu, řekl dnes mluvčí Pavel Kopřiva. V kontrolách bude nicméně inspekce pokračovat.

Inspekce při kontrole restaurací prohlíží veškerou dokumentaci, která se vztahuje k původu masa. "Dokumentace musí být nejen u restauratéra, ale i u všech předchozích článků řetězu v takovém stavu, aby bylo možné původ masa sledovat až k chovu," uvedl Kopřiva. Vzhledem k závažnosti polského případu bude SZPI pokračovat v intenzivních kontrolách nejen restaurací v celém Česku, ale bude se pohybovat v celé tržní síti.

SZPI s veterináři úzce spolupracuje, do některých restaurací chodí na kontrolu společně, do některých s časovým odstupem. "Každý máme jiné kompetence. Veterináře zajímá zjednodušeně syrové maso, nás zajímá ve chvíli, kdy se z něj stává potravina. Pokud máme nějaké podezření, které z hlediska naší kompetence nemůžeme kontrolovat, voláme kolegy z veterinární správy a opačně," vysvětlil Kopřiva.

Zda byla SZPI na kontrole v restauraci U Moťáka, Kopřiva nesdělil. "Jména restaurací, kde kontrola dopadne dobře, neuvádíme. Pokud nějaké pochybení najdeme, výsledky okamžitě zveřejňujeme na webu Potraviny na pranýři," řekl Kopřiva.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 22 minutami

Polský ministr vnitra chce výjimečný stav u hranic s Běloruskem prodloužit

Prodloužit výjimečný stav v pásmu u hranic s Běloruskem o dva měsíce chce polský ministr vnitra Mariusz Kamiński. V této souvislosti také sdělil, že v mobilech migrantů, kteří překročili hranici s Běloruskem, se našly materiály spojené s islámským extremismem.

Výjimečný stav v pásmu přiléhajícímu k hranicím s Běloruskem vyhlásil polský prezident 2. září. Vyhověl tak vládě, která svou žádost zdůvodnila náporem migrantů nezákonně přecházejících hranici z Běloruska. Podle premiéra Mateusze Morawieckého je v pozadí záměr Minska destabilizovat situaci v Polsku a pomstít se Evropské unii za sankce.

Výjimečný stav, jenž přináší omezení ústavních svobod, byl zaveden na 30 dnů ve 183 obcích na východě Polska. Podobná opatření přijaly i Litva a Lotyšsko, které rovněž čelí přílivu migrantů ilegálně přicházejících z Běloruska.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

S ochranou maďarského plotu na hranicích bude pomáhat 50 českých policistů

S ochranou vnější hranice schengenského prostoru bude od 15. října na maďarsko-srbské hranici pomáhat 50 českých policistů. Na pondělním zasedání to schválila vláda, sdělil na tiskové konferenci vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Kontingent bude na místě působit dva měsíce.

O možnosti personální pomoci v podobě vojáků či policistů hovořil minulý týden při návštěvě Maďarska premiér Andrej Babiš (ANO). Náklady na misi činí zhruba 50 milionů korun, peníze dnes kabinet uvolnil a budou převedeny do rozpočtu ministerstva vnitra.

Česko tak bude mít policejní kontingenty v Severní Makedonii, Slovinsku a Maďarsku. Hamáček minulý týden nabídl svému slovinskému protějšku Aleši Hojsovi prodloužení české policejní mise. Desítka českých policistů se na tamní hranici s Chorvatskem přesunula v létě.

"Česká republika jasně dává najevo, že jakkoli nemáme vnější hranici Schengenu, jsme solidární a na vnější hranici pomáháme," řekl Hamáček. Česko podle něj za poslední čtyři roky na ochranu a projekty spojené s ochranou vnější schengenské hranice vynaložilo 1,1 miliardy korun, na ochranu české hranice a výbavu policie 400 milionů.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Propuštění horníci dostanou od státu měsíčně 5300 korun, někteří až na pět let

Státní příspěvek 5300 korun měsíčně po dobu tří měsíců až pěti let v závislosti na odpracované době a věku pracovníka mají do budoucna získat také propuštění zaměstnanci Severočeských dolů (SD) ze skupiny ČEZ nebo Vršanské uhelné ze skupiny Sev.en Energy finančníka Pavla Tykače. Počítá s tím návrh na úpravu nařízení vlády, který kabinet schválil. Na Twitteru o tom informoval ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO). V současné době mají podle nařízení nárok na příspěvek propuštění zaměstnanci 12 firem, loni v listopadu byla přidána Sokolovská uhelná.

"Všichni horníci, kteří budou muset skončit v důsledku útlumu hornické činnosti mají ode dneška stejné podmínky. Na vládě jsme na návrh MPO rozšířili restrukturalizační příspěvek pro dotčené pracovníky, a to na všechny subjekty, které v budoucnu ukončí těžbu," uvedl ministr.

Návrh počítá s tím, že se počet těchto firem rozroste na 17. Kromě Severočeských dolů a Vršanské uhelné mají mít na příspěvek nárok také tři dceřiné společnosti SD: Prodeco, Revitrans a SD - Kolejová doprava. Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) v předkládací zprávě materiálu uvedlo, že důvodem předložení tohoto návrhu je přijmout řešení, které by do budoucna alespoň částečně umožnilo minimalizovat očekávané dopady vyplývající ze ztráty zaměstnání zaměstnanců těchto firem.

"V případě všech v návrhu uvedených subjektů bude v budoucích letech ohroženo zaměstnání více než 5200 zaměstnanců (současný stav) zabývajících se těžbou hnědého uhlí, respektive činnostmi s těžbou přímo souvisejícími, v regionu (Ústecký kraj), který má v současné době nejvyšší nezaměstnanost v České republice. Ta k 30. červnu 2021 dosáhla výše 5,58 procenta, zatímco celková nezaměstnanost v rámci celé ČR dosáhla výše 3,73 procenta," napsalo v podkladech pro vládu MPO.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

T-Mobile do konce listopadu vypne svou mobilní síť 3G

T-Mobile začne na začátku října na Moravě vypínat svou starší mobilní síť 3G. Kompletní ukončení jejího provozu naplánoval na konec listopadu. Uvolněné frekvence v pásmu 2100 MHz chce využít pro rozvoj sítě 5G. Oznámil to v tiskové zprávě. Většina uživatelů by vypnutí sítě neměla nijak pocítit.

Konkurenční Vodafone 3G vypnul na konci letošního března. O2 začala síť postupně vypínat ve třech krocích od konce května. Důvodem je rovněž využití frekvencí pro novější technologii 5G.

Ukončení provozu 3G se podle mluvčí Zuzany Svobodové dotkne méně než jednoho procenta zákazníků T-Mobilu, jelikož drtivá většina v současnosti používaných mobilních telefonů využívá pro datové přenosy technologii LTE a nově prodávané smartphony stále častěji podporují i sítě 5G. Nejstarší telefony bez připojení k mobilnímu internetu budou nadále pro hlasové hovory i SMS využívat síť GSM, která zůstává v plném provozu a její pokrytí je výrazně širší než pokrytí sítě 3G.

"Vypnutí sítě 3G naši zákazníci nijak negativně nepocítí, protože její roli již před dlouhou dobou převzala síť LTE (4G). Pro operátory je ale uvolnění pásma 2100 MHz velmi důležité pro další rozvoj nejmodernější vysokorychlostní sítě 5G,“ uvedl manažer INS a Fix produktového managementu Zdeněk Bumbálek.

Postup, jak ověřit, zda je zákazník na vypnutí sítě 3G připraven, lze nalézt na stránce http://www.t-mobile.cz/3g. Soukromé i firemní zákazníky, které může ukončení provozu sítě 3G ovlivnit, T-Mobile informoval prostřednictvím SMS nebo e-mailu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy