Energetický regulační úřad bojuje s nepoctivými prodejci energie. Zkontroluje tisíce smluv

ČTK ČTK
24. 7. 2018 12:31
Stále více lidí se kvůli nepoctivým prodejcům energií obrací na ČOI a ERÚ. Inkasní agentury neváhají ani vyhrožovat exekucemi v SMS zprávách.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Energetický regulační úřad (ERÚ) zahájil jedno z dosud nejrozsáhlejších šetření, při kterém si od obchodníků vyžádal několik tisíc smluv o dodávkách energií.

Je to v souvislosti s případy, ve kterých tzv. šmejdi nabízeli změnu dodavatele energií za výhodnějších podmínek a k tomu úsporné žárovky jako dárek zdarma. Pokud poté spotřebitel od smlouvy odstoupil, požadovali 2000 korun za žárovku.

Kvůli vymáhání údajných pokut od dodavatelů energií se na Českou obchodní inspekci (ČOI) a ERÚ obrací stále více spotřebitelů, uvedly dnes v tiskové zprávě ČOI a ERÚ. Inkasní agentury vyhrožují spotřebitelům v SMS zprávách či doporučených dopisem, "exekucemi po uplynutí 48 hodin". To je ale v praxi nereálné, dodaly ČOI a ERÚ.

"Máte 48 hodin na zaplacení dluhu ve výši 2900 korun a zaslání dokladu o úhradě, vystavujete se riziku vydání platebního rozkazu a následné exekuci," stojí podle inspekce v rozesílaných dopisech. Inkasní agentury se tak snaží vzbudit dojem, že pohledávku začnou vymáhat okamžitě po uplynutí 48 hodin formou exekuce. Takový postup je však v praxi nereálný. Vedení exekučního řízení je možné na základě pověření soudu.

Výhružné SMS či doporučené dopisy, kterých může přijít i několik za jediný týden, nerozesílá dodavatel, ale inkasní agentura. Dodavatel však stojí za původní pohledávkou, kterou prodal vymahačské agentuře nebo ji vymáháním přinejmenším pověřil.

Inspekce radí spotřebitelům v případech, kdy společnost nemá na pokutu či úhradu služeb nárok, aby jí to klient sdělil a požadoval nejlépe písemnou odpověď. Pokud nezareaguje, měl by se obrátit na ERÚ. Pokud způsobuje potíže zprostředkovatel, měl by se spotřebitel obrátit na ČOI.

ČOI se v rámci mimosoudního řešení sporů setkává i s případy, kdy jsou spotřebitelé vystavováni pravidelnému nátlaku a výhrůžné SMS zprávy o hrozící exekuci jim chodí prakticky obden. "A to i přesto, že LED žárovky vrátili a postupují v souladu s právním stanoviskem ČOI," uvedl ústřední ředitel ČOI Mojmír Bezecný.

Stát plánuje změnu legislativy, která by měla pomoci v boji proti nekalým praktikám v energetice, takzvaným šmejdům. Ministerstvo průmyslu a obchodu chystá nový zákon o ochraně spotřebitele, problematiku by měla řešit také připravovaná novela energetického zákona.

 

Právě se děje

Další zprávy