Dálniční známky budou v Česku elektronické. Podívejte se, jak se platí jinde v Evropě

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 14. 7. 2019 11:35
Motoristé v Česku by měli od roku 2021 používat elektronické dálniční známky místo dosavadních papírových nálepek. Změnu zákona, která to umožní, schválila Sněmovna. V novém systému bude možné dálniční poplatek uhradit elektronicky prostřednictvím internetu nebo mobilní aplikace. Podívejte se na přehled států Evropy, kde již využívají nový systém placení a kde naopak stále lepí na okna papírové známky.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Asfinag

Bulharsko - Pouze elektronické známky

Kromě dálnic jsou v Bulharsku zpoplatněny i některé silnice 1. až 3. třídy označené speciální značkou.Od letošního roku jsou v Bulharsku k mání výlučně elektronické známky, které je možné zakoupit například na benzínových pumpách, přes aplikaci nebo na stránkách web.bgtoll.bg.

  • Cena známky pro vozidla do 3,5 tuny na víkend je v přepočtu 130 korun, týden vyjde na 200 korun a měsíc na 400. Za čtvrt roku na bulharských dálnicích zaplatí řidič 705 korun a za celý rok 1270 korun.
 

Právě se děje

před 18 minutami

Trump nominoval do čela amerických rozvědek opět Johna Ratcliffea

Americký prezident Donald Trump nominoval do funkce šéfa amerických tajných služeb (DNI) znovu republikánského kongresmana Johna Ratcliffea, kritizovaného pro nedostatek zkušeností. Šéf Bílého domu svou volbu oznámil v noci na sobotu na twitteru.

Trump nominoval Ratcliffea do čela amerického civilního a vojenského špionážního aparátu již koncem července. Počátkem srpna však nominaci stáhl poté, co americká média a politici kritizovali Ratcliffeovy malé zkušenosti v oblasti tajných služeb.

Další zprávy