České dráhy po kritice opět mění tarify, vrací do prodeje část nejlevnějších jízdenek

Petr Kučera Petr Kučera
17. 9. 2018 15:11
Podle ČD nejde o reakci na rozsáhlou kritiku, která po spuštění nového systému následovala. Největší tarifní revoluci prý jen nestihly včas připravit.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Petr Kučera

Praha - České dráhy v průběhu pondělí rozšířily nabídku Superakčních jízdenek i pro zbývající trasy, na nichž od minulého pátku ukončily prodej Včasných jízdenek. Alespoň částečně tak kompenzují zdražení, které nový systém v praxi přinese některým cestujícím.

Například Včasnou jízdenku z Teplic do Prahy šlo až do čtvrtka 13. září koupit od 69 korun (se slevovou In-kartou ještě levněji), od pátku ale byly v nabídce e-shopu jen jízdenky za 178 korun, a to i v předprodeji na listopad. Od pondělního odpoledne ji už lze na část spojů opět koupit za 69 korun. Nabídka Superakčních jízdenek se rozšířila i na další spoje, které podle pátečního testu Aktuálně.cz vyšly výrazně dráž než předtím.

Podle facebookové stránky Českých drah nejde o reakci na rozsáhlou kritiku od cestujících, která po spuštění nového systému následovala. Ačkoliv jde o "tarifní revoluci" a největší změnu systému za několik posledních let, státní dopravce tvrdí, že ji jen nestihl včas připravit.

Proměnit nabídku v e-shopu do "od začátku plánované" podoby trvalo Českým drahám nejméně deset dnů od definitivního schválení - už 7. září totiž změnu podepsala Zuzana Čechová, ředitelka Odboru cenotvorby a produktové komunikace ČD.

I nadále ale platí, že na nové Superakční jízdenky nedosáhnou lidé tak snadno jako na dosavadní Včasné jízdenky. Jsou totiž určeny jen na vybrané spoje (ne kdykoliv během dne) a koupit je lze pouze v e-shopu (už ne u pokladen).

Nový systém má cestující nasměrovat díky nejvýhodnějším cenám do prázdnějších spojů, uvedl v pátek mluvčí drah Petr Šťáhlavský. "Lidé tak mohou více ušetřit, naopak ve špičkových vlacích díky tomu může počet cestujících s levnou jízdenkou klesnout, a vlaky tak nabídnou vyšší komfort," dodal. Dráhy tím reagují i na očekávané zvýšení počtu cestujících po zavedení státních slev pro děti, studenty a seniory.

Superakční jízdenky mohou přinést zmatek do jednoduchého pravidla, které České dráhy zavedly před rokem: většinu dosud prodávaných jízdenek (včetně Akčních) totiž lze použít nejen na konkrétní spoj, ale i jakýkoliv následující ve zbytku daného dne. Právě tuto pružnost státní dopravce propaguje jako velkou výhodu oproti soukromníkům, u nichž je jízdenka vázána na konkrétní spoj.

Jak ukázal páteční test Aktuálně.cz, nový systém přináší na první pohled i řadu nelogičností.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Americký ministr zdravotnictví rezignoval kvůli útoku Trumpovců na Kapitol

Rezignaci podal v pátek ministr zdravotnictví Spojených států Alex Azar. Svůj krok zdůvodnil násilným útokem stoupenců amerického prezidenta Donalda Trumpa na americký Kongres z minulého týdne. Informovala o tom televize CNN. Azar podle ní zůstane ve funkci do 20. ledna, tedy do inaugurace nového prezidenta Joea Bidena.

Sídlo amerického Kongresu minulý týden během schůze k volebním výsledkům napadl dav Trumpových stoupenců, přičemž výtržnostem výrazně přispěl sám prezident. Šéf Bílého domu soustavně šířil nepravdivé a nepodložené informace o průběhu a výsledku voleb, na mítincích i na sociálních sítích burcoval své voliče a jen těsně před vypuknutím nepokojů své příznivce vyzval k pochodu na Kapitol. V důsledku nastalého chaosu zemřelo pět lidí.

V reakci na středeční události na Kapitolu již oznámili odchod z Trumpova vládního týmu ministryně školství Betsy DeVosová, ministryně dopravy Elaine Chaová nebo ministr vnitřní bezpečnosti Chad Wolf. Rezignaci podali například i náměstek bezpečnostního poradce Bílého domu Matt Pottinger či bývalý personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney, který nyní působil jako zvláštní zmocněnec USA v Severním Irsku.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Facebook zakáže svolávání událostí u vládních budov v den Bidenovy inaugurace

Facebook zablokuje možnost svolávat na své síti akce v blízkosti důležitých vládních budov ve Washingtonu v den inaugurace nového prezidenta Joea Bidena. Provozovatel známé sociální sítě to uvedl v pátek ve zprávě na svém blogu. Dodal také, že bude všechny akce z 20. ledna související s uvedením prezidenta do úřadu kontrolovat a ty, které by porušily jeho pravidla, zruší.

Firma reaguje na události z minulé středy, kdy dav příznivců prezidenta Donalda Trumpa násilím vtrhl do washingtonského Kapitolu poté, co se v předchozích týdnech stupňovaly násilné výroky a výzvy k akci na sociálních sítích. Před ozbrojenými protesty ve dnech těsně před inaugurací varoval i Federální úřad pro vyšetřování (FBI).

Facebook oznámil ještě některá další omezení. Pokud zaznamená "signály typu opakovaného porušení našich zásad" uživateli takového účtu zablokuje možnost vkládat živá videa, vytvářet události nebo být správcem stránky či skupiny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy