Cestujte ještě levněji, lákají ČD. Ruší však Včasné jízdenky, hrozí zdražení i zmatek

Petr Kučera Petr Kučera
14. 9. 2018 12:44
První rychlý test ukázal, že nový systém přinese v mnoha případech zdražení a zdánlivé nelogičnosti. Může ale uvolnit místa v dopravní špičce.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Petr Kučera

Praha - České dráhy rozšiřují nabídku Superakčních jízdenek na mnohem více tras, dosud je prodávaly pouze na dvou linkách z Prahy na Moravu. Současně ale ruší Včasné jízdenky, což v řadě případů může vést ke zdražení. Změny, které v pátek oznámil mluvčí ČD Petr Šťáhlavský, začínají platit okamžitě.

"Superakční jízdenky jsou prodávány pro konkrétní vlakové spoje. Podobně jako prodejní systémy soukromých dopravců využívají známé údaje o obsazenosti. Systém tak nasměruje cestující díky nejvýhodnějším cenám do prázdnějších spojů," uvádí Šťáhlavský.

"Lidé tak mohou více ušetřit, naopak ve špičkových vlacích díky tomu může počet cestujících s levnou jízdenkou klesnout, a vlaky tak nabídnou vyšší komfort," dodává mluvčí. Dráhy tím reagují i na očekávané zvýšení počtu cestujících po zavedení státních slev pro děti, studenty a seniory.

Právě Superakční jízdenky mají nahradit dosavadní nabídku Včasných jízdenek Česko, jejichž prodej končí. Včasné jízdenky, které si lidé do čtvrtka zakoupili v předprodeji (až 60 dní před odjezdem), budou platit za původních podmínek pro datum cesty.

Superakční jízdenky mohou přinést zmatek do jednoduchého pravidla, které České dráhy zavedly před rokem: Většinu dosud prodávaných jízdenek (včetně Akčních) totiž lze použít nejen na konkrétní spoj, ale i jakýkoliv následující ve zbytku daného dne. Právě tuto pružnost státní dopravce propaguje jako velkou výhodu oproti soukromníkům, u nichž je jízdenka vázána na konkrétní spoj.

Také Superakční jízdenka je totiž omezena jen na konkrétní spoj, tedy s přesně určeným časem odjezdu. Pokud cestujícímu ujede vlak nebo ho z jiného důvodu nevyužije, nemůže tuto jízdenku využít na některý z následujících vlaků. Vrátit či vyměnit ji může za stejných podmínek jako standardní jízdenky - tedy nejpozději 15 minut před (původním) odjezdem.

To je první omezení oproti dosavadním Včasným jízdenkám, které bylo možné využít téměř v libovolném spoji po celý určený den. Druhým omezením je, že Superakční jízdenky jsou v prodeji jen přes internet, zatímco Včasné jízdenky šlo zakoupit i u pokladen.

První rychlý test on-line deníku Aktuálně.cz ukázal, že nový systém přináší v mnoha případech zdražení. Například Včasnou jízdenku z Teplic do Prahy šlo dosud koupit od 69 korun (se slevovou In-kartou ještě levněji), ode dneška jsou ale v nabídce jízdenky jen za 178 korun, a to i v předprodeji na listopad.

Místo Včasných jízdenek mezi Plzní a Železnou Rudou za cenu od 99 korun jsou nyní v nabídce převážně jízdenky za 143 korun. Cena 99 korun zůstala jen pro vybrané spoje. Z Havlíčkova Brodu do Prahy šlo s předstihem koupit jízdenku od 139 korun (bez In-karty), nově stojí většina 196 korun. Podobná situace je na mnoha dalších trasách.

"Nabídka tras i počet Superakčních jízdenek se bude dynamicky měnit s ohledem na poptávku po cestování na jednotlivých linkách a v konkrétních spojích," uvádí Štáhlavský. Obecně platí, že levnější budou jízdenky mimo špičku a do méně obsazených spojů. Stejně jako dosud jsou ČD výrazně levnější tam, kde mají autobusovou nebo vlakovou konkurenci.

V praxi se také vrací pravidlo, že jízda vlakem vyšší kvality (typicky EuroCity) je dražší než "obyčejným" spojem, který bývá pomalejší a častěji zastavuje. Například vlak EC z Prahy do Brna s odjezdem v 7:51 přijde v předprodeji na 219 korun, zatímco vlak Rx s odjezdem o sedm minut později vyjde jen na 145 korun. Zatímco dražší z nich přijde do Brna za dvě a půl hodiny, levnějšímu to potrvá více než tři hodiny.

Nový systém přináší na první pohled i řadu nelogičností. Na říjen třeba nabízí přímý spoj z Trutnova do Prahy za 149 nebo 159 korun nebo s přestupem v Hradci Králové za 262 korun - ujetá vzdálenost je přitom shodná a přestup prodlouží celkový čas jízdy jen o dvě minuty.

Na první pohled podobné spojení se výrazně liší cenou.
Na první pohled podobné spojení se výrazně liší cenou. | Foto: E-shop ČD

Ještě zajímavější je nabídka z Pardubic do Liberce, přestože oba vlaky odjíždějí mimo špičku jen s půlhodinovým odstupem. Když pojedete přímým rychlíkem a ujedete 161 kilometrů, přijde jízdenka na 159 korun. Jestliže zvolíte osobní vlak se dvěma přestupy, který sice celkově ujede kratší vzdálenost (142 kilometrů), ale cesta mu potrvá o hodinu déle, zaplatíte 204 korun.

Těžká volba čeká i na cestující z Prahy do Chebu. Pokud si vyberou kratší a o hodinu rychlejší trasu přes Plzeň, zaplatí v předprodeji bez In-karty od 219 Kč (odjezd 20:33) přes 279 Kč (12:33) až po 308 Kč (Pendolino v 18:33). O hodinu delší cesta přes Ústí nad Labem může být levnější (249 Kč s odjezdem v 17:33), ale také výrazně dražší (402 Kč v 11:33).

Skutečně výraznější zlevnění oproti dřívějšku jsme v testu nenašli, maximálně o pár korun. Výhodou Superakčních jízdenek nicméně může být jejich dostupnost i v den odjezdu, zatímco Včasné jízdenky byly nejlevnější při nákupu s velkým předstihem.

Jaké jsou vaše názory na nový systém? Objevili jste další zajímavosti? Napište nám!

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Jihomoravští hasiči kvůli bouřkám zasahovali u 50 událostí, hlavně u spadlých stromů

Jihomoravští hasiči dnes večer v souvislosti s bouřkami dosud zasahovali u více než 50 událostí. Nejčastěji to jsou stromy, které spadly na silnici. Hasiči také odčerpávali vodu ze zatopeného rodinného domu. Zhruba od 20:30 vyjíždějí převážně na Znojemsko, poté se bouřka přesunula na Brněnsko.

"Kromě popadaných stromů jsme zajistili také jednu nalomenou májku a pomáhali u dopravní nehody, kde auta narazila do spadlého stromu. Mělo by to být bez zranění. Naštěstí zatím není nic vážného," řekl zhruba ve 21:45 mluvčí hasičů Jaroslav Mikoška. Kolem 22:00 začali hasiči evidovat první případy v Brně.

Pro Jihomoravský kraj platí podle webu meteorologů výstraha před velmi silnými bouřkami, někdy i s přívalovými srážkami, celou noc. Pondělní ráno a dopoledne by mělo být klidné, výstraha opět platí od odpoledne až do noci na úterý. Pro Boskovice a Tišnov platí rovněž povodňová bdělost.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Únosci v Nigérii propustili 28 školáků, 81 jich však stále drží

Únosci, kteří na začátku měsíce přepadli internátní školu v severní Nigérii, v neděli propustili 28 dětí. Dalších 81 dětí však stále zůstává v zajetí. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na pastora, který se účastnil vyjednávání o jejich propuštění.

Útok na baptistickou školu ve státě Kaduna byl od prosince již desátým hromadným únosem školáků na severozápadně země uskutečněný islamistickými ozbrojenci nebo zločineckými gangy. Nigerijské úřady únosy přičítají ozbrojeným banditům, kteří usilují o výkupné.

První skupina 28 dětí byla propuštěna již dva dny po útoku. Do školy chodí obvykle 180 studentů. Propuštění 28 studentů v neděli ráno potvrdil reverend Ite Joseph Hayab. Několika studentům se také již dříve podařilo utéct.

Zdroj: ČTK
Další zprávy