Cestujte ještě levněji, lákají ČD. Ruší však Včasné jízdenky, hrozí zdražení i zmatek

Petr Kučera Petr Kučera
14. 9. 2018 12:44
První rychlý test ukázal, že nový systém přinese v mnoha případech zdražení a zdánlivé nelogičnosti. Může ale uvolnit místa v dopravní špičce.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Petr Kučera

Praha - České dráhy rozšiřují nabídku Superakčních jízdenek na mnohem více tras, dosud je prodávaly pouze na dvou linkách z Prahy na Moravu. Současně ale ruší Včasné jízdenky, což v řadě případů může vést ke zdražení. Změny, které v pátek oznámil mluvčí ČD Petr Šťáhlavský, začínají platit okamžitě.

"Superakční jízdenky jsou prodávány pro konkrétní vlakové spoje. Podobně jako prodejní systémy soukromých dopravců využívají známé údaje o obsazenosti. Systém tak nasměruje cestující díky nejvýhodnějším cenám do prázdnějších spojů," uvádí Šťáhlavský.

"Lidé tak mohou více ušetřit, naopak ve špičkových vlacích díky tomu může počet cestujících s levnou jízdenkou klesnout, a vlaky tak nabídnou vyšší komfort," dodává mluvčí. Dráhy tím reagují i na očekávané zvýšení počtu cestujících po zavedení státních slev pro děti, studenty a seniory.

Právě Superakční jízdenky mají nahradit dosavadní nabídku Včasných jízdenek Česko, jejichž prodej končí. Včasné jízdenky, které si lidé do čtvrtka zakoupili v předprodeji (až 60 dní před odjezdem), budou platit za původních podmínek pro datum cesty.

Superakční jízdenky mohou přinést zmatek do jednoduchého pravidla, které České dráhy zavedly před rokem: Většinu dosud prodávaných jízdenek (včetně Akčních) totiž lze použít nejen na konkrétní spoj, ale i jakýkoliv následující ve zbytku daného dne. Právě tuto pružnost státní dopravce propaguje jako velkou výhodu oproti soukromníkům, u nichž je jízdenka vázána na konkrétní spoj.

Také Superakční jízdenka je totiž omezena jen na konkrétní spoj, tedy s přesně určeným časem odjezdu. Pokud cestujícímu ujede vlak nebo ho z jiného důvodu nevyužije, nemůže tuto jízdenku využít na některý z následujících vlaků. Vrátit či vyměnit ji může za stejných podmínek jako standardní jízdenky - tedy nejpozději 15 minut před (původním) odjezdem.

To je první omezení oproti dosavadním Včasným jízdenkám, které bylo možné využít téměř v libovolném spoji po celý určený den. Druhým omezením je, že Superakční jízdenky jsou v prodeji jen přes internet, zatímco Včasné jízdenky šlo zakoupit i u pokladen.

První rychlý test on-line deníku Aktuálně.cz ukázal, že nový systém přináší v mnoha případech zdražení. Například Včasnou jízdenku z Teplic do Prahy šlo dosud koupit od 69 korun (se slevovou In-kartou ještě levněji), ode dneška jsou ale v nabídce jízdenky jen za 178 korun, a to i v předprodeji na listopad.

Místo Včasných jízdenek mezi Plzní a Železnou Rudou za cenu od 99 korun jsou nyní v nabídce převážně jízdenky za 143 korun. Cena 99 korun zůstala jen pro vybrané spoje. Z Havlíčkova Brodu do Prahy šlo s předstihem koupit jízdenku od 139 korun (bez In-karty), nově stojí většina 196 korun. Podobná situace je na mnoha dalších trasách.

"Nabídka tras i počet Superakčních jízdenek se bude dynamicky měnit s ohledem na poptávku po cestování na jednotlivých linkách a v konkrétních spojích," uvádí Štáhlavský. Obecně platí, že levnější budou jízdenky mimo špičku a do méně obsazených spojů. Stejně jako dosud jsou ČD výrazně levnější tam, kde mají autobusovou nebo vlakovou konkurenci.

V praxi se také vrací pravidlo, že jízda vlakem vyšší kvality (typicky EuroCity) je dražší než "obyčejným" spojem, který bývá pomalejší a častěji zastavuje. Například vlak EC z Prahy do Brna s odjezdem v 7:51 přijde v předprodeji na 219 korun, zatímco vlak Rx s odjezdem o sedm minut později vyjde jen na 145 korun. Zatímco dražší z nich přijde do Brna za dvě a půl hodiny, levnějšímu to potrvá více než tři hodiny.

Nový systém přináší na první pohled i řadu nelogičností. Na říjen třeba nabízí přímý spoj z Trutnova do Prahy za 149 nebo 159 korun nebo s přestupem v Hradci Králové za 262 korun - ujetá vzdálenost je přitom shodná a přestup prodlouží celkový čas jízdy jen o dvě minuty.

Na první pohled podobné spojení se výrazně liší cenou.
Na první pohled podobné spojení se výrazně liší cenou. | Foto: E-shop ČD

Ještě zajímavější je nabídka z Pardubic do Liberce, přestože oba vlaky odjíždějí mimo špičku jen s půlhodinovým odstupem. Když pojedete přímým rychlíkem a ujedete 161 kilometrů, přijde jízdenka na 159 korun. Jestliže zvolíte osobní vlak se dvěma přestupy, který sice celkově ujede kratší vzdálenost (142 kilometrů), ale cesta mu potrvá o hodinu déle, zaplatíte 204 korun.

Těžká volba čeká i na cestující z Prahy do Chebu. Pokud si vyberou kratší a o hodinu rychlejší trasu přes Plzeň, zaplatí v předprodeji bez In-karty od 219 Kč (odjezd 20:33) přes 279 Kč (12:33) až po 308 Kč (Pendolino v 18:33). O hodinu delší cesta přes Ústí nad Labem může být levnější (249 Kč s odjezdem v 17:33), ale také výrazně dražší (402 Kč v 11:33).

Skutečně výraznější zlevnění oproti dřívějšku jsme v testu nenašli, maximálně o pár korun. Výhodou Superakčních jízdenek nicméně může být jejich dostupnost i v den odjezdu, zatímco Včasné jízdenky byly nejlevnější při nákupu s velkým předstihem.

Jaké jsou vaše názory na nový systém? Objevili jste další zajímavosti? Napište nám!

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Německá CDU zahájila sjezd, zvolí na něm nového předsedu

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové zahájila druhý a zároveň závěrečný den volebního sjezdu, na kterém vybere nového předsedu, který se bude moci ucházet o kancléřskou kandidaturu. Delegáti, kteří se kvůli pandemii nemoci covid-19 sešli on-line, vybírají z trojice uchazečů. Dosluhující šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová o funkci neusiluje a svůj post dala loni v únoru k dispozici.

Za favorita průzkumy mezi straníky označují někdejšího šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze, příslušníka konzervativního křídla, za kterým následují s mírným odstupem liberální ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Kdo z nich ale opravdu usedne do předsednického křesla, rozhodne 1001 delegátů.

Kandidáti na stranického předsedu se nejprve straníkům představí a poté budou odpovídat na případné dotazy, okolo 11:00 bude následovat volba. Pokud žádný z trojice nezíská více než 50 procent hlasů, bude se konat druhé kolo. Výsledek by mohl být znám ještě před polednem.

Ačkoli jméno nového předsedy bude jasné již dnes, oficiálně bude potvrzeno až v pátek 22. ledna. Delegáti totiž z právních důvodů musí svou elektronickou volbu potvrdit korespondenčně.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Americký ministr zdravotnictví rezignoval kvůli útoku Trumpovců na Kapitol

Rezignaci podal v pátek ministr zdravotnictví Spojených států Alex Azar. Svůj krok zdůvodnil násilným útokem stoupenců amerického prezidenta Donalda Trumpa na americký Kongres z minulého týdne. Informovala o tom televize CNN. Azar podle ní zůstane ve funkci do 20. ledna, tedy do inaugurace nového prezidenta Joea Bidena.

Sídlo amerického Kongresu minulý týden během schůze k volebním výsledkům napadl dav Trumpových stoupenců, přičemž výtržnostem výrazně přispěl sám prezident. Šéf Bílého domu soustavně šířil nepravdivé a nepodložené informace o průběhu a výsledku voleb, na mítincích i na sociálních sítích burcoval své voliče a jen těsně před vypuknutím nepokojů své příznivce vyzval k pochodu na Kapitol. V důsledku nastalého chaosu zemřelo pět lidí.

V reakci na středeční události na Kapitolu již oznámili odchod z Trumpova vládního týmu ministryně školství Betsy DeVosová, ministryně dopravy Elaine Chaová nebo ministr vnitřní bezpečnosti Chad Wolf. Rezignaci podali například i náměstek bezpečnostního poradce Bílého domu Matt Pottinger či bývalý personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney, který nyní působil jako zvláštní zmocněnec USA v Severním Irsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy