reklama
 
 

Dlouho odkládaná stavba dálnice D11 z Hradce do Jaroměře začne už brzy, slibuje Ťok

Aktualizováno 9. 4. 2018 10:34
Z Hradce Králové do Jaroměře by mohla být dálnice v délce 23 kilometrů dokončena v roce 2021.

Trotina - Stavba úseku dálnice D11 mezi Smiřicemi a Jaroměří začne 15. května. Uvedl to ministr dopravy v demisi Dan Ťok (za ANO) na místě záchranného archeologického výzkumu v trase D11 u Trotiny na Hradecku. Místo dnes ráno navštívili premiér v demisi Andrej Babiš a někteří ministři.

"Na slavnostní poklep základního kamene máme termín 15. května, ale staveniště předáme dříve," řekl Ťok. Na úsek má Ředitelství silnic a dálnic ČR (ŘSD) stavební povolení a má i vybranou stavební firmu.

Ještě letos by měla začít i stavba úseku od nynějšího konce dálnice v Hradci Králové do Smiřic. Oba úseky o celkové délce 23 kilometrů by podle Ťoka mohly být dokončeny v roce 2021.

Úsek Hradec Králové - Smiřice je pro získání stavebního povolení rozdělen na dvě části. Na úsek Předměřice nad Labem - Smiřice ŘSD stavební povolení má. Silničáři však nemají platné stavební povolení k úseku z Hradce Králové do Předměřic.

Stavební řízení se tam bude po námitce hnutí Děti Země opakovat, ale podle ministerstva to dostavbu dálnice nezpozdí, naopak cílem nové žádosti ŘSD je stavební řízení urychlit. "O stavební povolení budeme žádat do 14 dnů," řekl  generální ředitel ŘSD Jan Kroupa.

Ministr Ťok zrušil stavební povolení na úsek mezi Hradcem a Předměřicemi letos 27. března poté, co ŘSD vzalo zpět svou žádost o vydání stavebního povolení. Stavební povolení, které bylo nepravomocně vydané 1. června 2017, loni v červenci napadlo rozkladem hnutí Děti Země a také dvě majitelky některých pozemků v trase dálnice.

U dalších dvou úseků D11 z Jaroměře směrem ke státní hranici s Polskem silničáři usilují o vydání územního rozhodnutí, aby mohli začít s výkupy pozemků. Podle Ťoka by se na hranici mohla dálnice dostat v roce 2030. "Jsem přesvědčen, že se to podaří výrazně zkrátit," řekl s tím, že proces přípravy stavby by měl urychlit i chystaný zákon o liniových stavbách.

Dálnice D11 od loňského srpna končí na okraji Hradce Králové sjezdem do městské části Kukleny.  Mezi Hradcem a Jaroměří se podle posledních plánů ze začátku roku 2015 mělo začít jezdit v roce 2019. 

Z Jaroměře pak má dálnice pokračovat k polským hranicím v Královci u Trutnova, kde se má napojit na budovanou polskou silnici S3.

autoři: ČTK, Ekonomika | 9. 4. 2018 10:05

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama