České změny ve výběru DPH mají v EU podporu. Podle Komise si ale vyžádají změnu zákona

ČTK ČTK
23. 4. 2016 15:22
Přenesená daňová povinnostu daně z přidané hodnoty (DPH), kterou chce prosadit Česká republika, má mezi členskými zeměmi osmadvacítky "poměrně širokou podporu". Místopředseda Evropské komise pro euro Valdis Dombrovskis připomněl, že široce pojatá česká představa by nejspíš vyžadovala změny stávající legislativy. Přenesená daňová povinnost, známá jako reverse charge, je založena na principu, že při poskytnutí služeb nebo zboží přes hranice nepřiznává DPH prodejce, ale odběratel. Prodejce vystaví daňový doklad, kde proti ale výši DPH neuvede. Místo toho oznámí, že výši daně je povinen doplnit a přiznat odběratel.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Amsterodam - Česká snaha o takzvaný pilotní projekt využití systému přenesené daňové povinnosti u daně z přidané hodnoty (DPH) má mezi členskými zeměmi osmadvacítky "poměrně širokou podporu".

Uvedl to v sobotu v Amsterodamu nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem. Místopředseda Evropské komise pro euro Valdis Dombrovskis ale připomněl, že široce pojatá česká představa by nejspíš vyžadovala změny stávající legislativy.

Přenesená daňová povinnost, známá jako reverse charge, je založena na principu, že při poskytnutí služeb nebo zboží přes hranice nepřiznává DPH prodejce, ale odběratel. Prodejce vystaví daňový doklad, kde proti ale výši DPH neuvede. Místo toho oznámí, že výši daně je povinen doplnit a přiznat odběratel.

Podle Babiše je to správně

Český ministr financí Andrej Babiš tento způsob řešení podvodů na DPH v EU dlouhodobě prosazuje, komise nyní chystá analýzu české žádosti o možnost systém testovat. Výpadky z příjmů DPH - tedy rozdíl mezi očekávanými a skutečně vybranými penězi - dosáhly v EU v roce 2013 téměř 170 miliard eur (skoro 4,6 bilionu Kč).

Komise přitom odhaduje, že podvody snižují příjmy o zhruba 50 miliard eur ročně. Ve svém návrhu řešení se ale kloní k jinému modelu - totiž, že u přeshraničních transakcí by daň jménem cílové země vybírala daňová správa země původu.

Český ministr novinářům po neformálním jednání s kolegy ze zemí EU v Amsterdamu řekl, že takové řešení bude jednotlivé finanční správy nejspíš velmi zatěžovat. "My máme spolu s Rakouskem návrh na reverse charge a myslíme si, že je to o mnoho lepší řešení," uvedl Babiš. Diskuse podle něj budou pokračovat. V otázkách souvisejících se změnami daňových pravidel je třeba souhlas všech zemí unie.

Nikdo nebyl proti

"Důležité je, že nikdo nebyl proti. Víceméně i Francouzi řekli, že jim to nevadí. Němci nás také podpořili, Lotyšsko, Rakousko, Slováci a tak dále. Nikdo nevyloučil, že by ten pilot nemohl být," dodal.

Podle jeho názoru je skutečná analýza dopadů reverse charge možná až poté, co systém bude někde reálně zaveden.

"Myslím, že většina zemí to shledává užitečným, samozřejmě za správně nastavených podmínek a tak dále," poznamenal o českém plánu na pilotní projekt Dijsselbloem. Připomněl, že už v lednu ministři financí EU požádali Evropskou komisi, aby se českou žádostí zabývala.

Dombrovskis uvedl, že komise možnost pilotního projektu vážným způsobem zvažuje. "Přijdeme s návrhy, jak by bylo možné se posunout dál. Ale naše hodnocení ukazuje, že bude pravděpodobně třeba úprava stávajících pravidel, které v současné podobě neumožňují využití systému reverse charge tak obecným a širokým způsobem," uvedl Dombrovskis.

Otázkami daně z přidané hodnoty a dubnovým plánem komise, který s ní souvisí, se bude zabývat jednání ministrů financí zemí EU v květnu.

Evropská komise také předloží studii proveditelnosti věci, se kterou dnes přišlo nizozemské předsednictví unie. Holanďané nabídli rozšíření informačního systému, který už funguje mezi nimi a Belgií a Lucemburskem a který umožňuje velmi rychlé odhalování nesrovnalostí v informacích o platbách DPH.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 7 hodinami

Basketbalisté v generálce před kvalifikací na OH porazili Tunisko

Čeští basketbalisté završili generálku před olympijskou kvalifikací vítězně, když porazili v posledním utkání na turnaji v Hamburku Tunisko 85:55, a obsadili konečné třetí místo. Nejlepším střelcem zápasu byl Martin Peterka s 18 body, dalších 14 přidal Patrik Auda. Svěřence Ronena Ginzburga čeká v příštích dnech závěrečné soustředění v Praze a do dějiště kvalifikace v kanadské Victorii odcestují 25. června. První duel s Tureckem tam absolvují 1. července.

"Každý zápas, co jsme odehráli, nám dal hodně zkušeností. Času na tréninky jsme měli málo, ale myslím, že tenhle turnaj byl super. I když jsme některé zápasy prohráli, dalo nám to hodně zkušeností a dobře nás to připravilo na zápasy v Kanadě," uvedl v tiskové zprávě Auda, který se zotavil po zranění kotníku. "Těch pár dní volna a rehabilitace, které jsme měli s fyzioterapeuty, mi pomohly. Teď už jsem skoro stoprocentní na další dny, které budeme trénovat a hrát," uvedl Auda.

Češi, kteří se na turnaji představili bez hlavních hvězd Tomáše Satoranského, Jana Veselého, Jaromíra Bohačíka nebo Vojtěcha Hrubana, se snažili proti Tunisku napravit porážky s Německem (62:95) a Itálií (71:83). V úvodní čtvrtině se dostali díky 11 bodům Martina Peterky do šestibodového náskoku, soupeř ale ještě v závěru hracího období srovnal na 20:20.

Vyrovnaný boj pokračoval i ve druhé části, kdy Češi měli sice dál vysokou úspěšnost střel za tři body, soupeř ale s nimi stále držel krok. Klíčovou sekvenci proto Ginzburgův výběr zaznamenal hned po přestávce, kdy se po 13 bodech v řadě dostal do vedení 57:38. K Peterkovi se střelecky přidal Auda nebo Ondřej Sehnal.

"Po těch dvou prohrách to bylo těžké a tři zápasy ve třech dnech nás stály hodně sil. Celou dobu jsme to chtěli dotáhnout do konce a udělat vše pro to, abychom vyhráli. V poločase jsme se ještě trochu vyhecovali, že jsme chtěli zápas opravdu dotáhnout do vítězného konce," objasnil Auda.

V tuniském týmu byl následně vyloučen po pěti faulech osmibodový Salah Medžri, nicméně hvězda afrického celku se s verdiktem rozhodčích nehodlala smířit a v dalším průběhu zápasu se neustále vracela z kabiny na palubovku. Medžrimu musel nakonec domluvit i trenér Dirk Bauermann.

"Tak už to někdy bývá, že druhý tým, který prohrává, nemá co ztratit a začne hrát tvrději. Myslím si, že jsme to ustáli dobře až do konce," doplnil Auda

Třetí čtvrtinu Češi nakonec vyhráli 27:6 a náskok do závěrečného klaksonu navýšili na rozdíl 30 bodů. Na turnaji skončili s jednou výhrou třetí, Tunisané pořadí uzavřeli. Zvítězili domácí Němci, kteří v přímém souboji o první místo porazili Itálii 91:79.

Přípravný turnaj basketbalistů v Hamburku:

ČR - Tunisko 85:55 (20:20, 42:38, 69:44)

Nejvíce bodů: Peterka 18, Auda 14, Sehnal 12 - Mamáví, Mabruk a Hadidane po 9. Fauly: 24:25. Trestné hody: 18/13 - 18/8. Trojky: 12:3. Doskoky: 42:28.

Německo - Itálie 91:79 (42:46)

Konečné pořadí: 1. Německo 3 zápasy/3 výhry, 2. Itálie 3/2, 3. ČR 3/1, 4. Tunisko 3/0.

Zdroj: ČTK
Další zprávy