reklama
 
 

České změny ve výběru DPH mají v EU podporu. Podle Komise si ale vyžádají změnu zákona

23. 4. 2016
Přenesená daňová povinnostu daně z přidané hodnoty (DPH), kterou chce prosadit Česká republika, má mezi členskými zeměmi osmadvacítky "poměrně širokou podporu". Místopředseda Evropské komise pro euro Valdis Dombrovskis připomněl, že široce pojatá česká představa by nejspíš vyžadovala změny stávající legislativy. Přenesená daňová povinnost, známá jako reverse charge, je založena na principu, že při poskytnutí služeb nebo zboží přes hranice nepřiznává DPH prodejce, ale odběratel. Prodejce vystaví daňový doklad, kde proti ale výši DPH neuvede. Místo toho oznámí, že výši daně je povinen doplnit a přiznat odběratel.

Amsterodam - Česká snaha o takzvaný pilotní projekt využití systému přenesené daňové povinnosti u daně z přidané hodnoty (DPH) má mezi členskými zeměmi osmadvacítky "poměrně širokou podporu".

Uvedl to v sobotu v Amsterodamu nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem. Místopředseda Evropské komise pro euro Valdis Dombrovskis ale připomněl, že široce pojatá česká představa by nejspíš vyžadovala změny stávající legislativy.

Přenesená daňová povinnost, známá jako reverse charge, je založena na principu, že při poskytnutí služeb nebo zboží přes hranice nepřiznává DPH prodejce, ale odběratel. Prodejce vystaví daňový doklad, kde proti ale výši DPH neuvede. Místo toho oznámí, že výši daně je povinen doplnit a přiznat odběratel.

Podle Babiše je to správně

Český ministr financí Andrej Babiš tento způsob řešení podvodů na DPH v EU dlouhodobě prosazuje, komise nyní chystá analýzu české žádosti o možnost systém testovat. Výpadky z příjmů DPH - tedy rozdíl mezi očekávanými a skutečně vybranými penězi - dosáhly v EU v roce 2013 téměř 170 miliard eur (skoro 4,6 bilionu Kč).

Komise přitom odhaduje, že podvody snižují příjmy o zhruba 50 miliard eur ročně. Ve svém návrhu řešení se ale kloní k jinému modelu - totiž, že u přeshraničních transakcí by daň jménem cílové země vybírala daňová správa země původu.

Český ministr novinářům po neformálním jednání s kolegy ze zemí EU v Amsterdamu řekl, že takové řešení bude jednotlivé finanční správy nejspíš velmi zatěžovat. "My máme spolu s Rakouskem návrh na reverse charge a myslíme si, že je to o mnoho lepší řešení," uvedl Babiš. Diskuse podle něj budou pokračovat. V otázkách souvisejících se změnami daňových pravidel je třeba souhlas všech zemí unie.

Nikdo nebyl proti

"Důležité je, že nikdo nebyl proti. Víceméně i Francouzi řekli, že jim to nevadí. Němci nás také podpořili, Lotyšsko, Rakousko, Slováci a tak dále. Nikdo nevyloučil, že by ten pilot nemohl být," dodal.

Podle jeho názoru je skutečná analýza dopadů reverse charge možná až poté, co systém bude někde reálně zaveden.

"Myslím, že většina zemí to shledává užitečným, samozřejmě za správně nastavených podmínek a tak dále," poznamenal o českém plánu na pilotní projekt Dijsselbloem. Připomněl, že už v lednu ministři financí EU požádali Evropskou komisi, aby se českou žádostí zabývala.

Dombrovskis uvedl, že komise možnost pilotního projektu vážným způsobem zvažuje. "Přijdeme s návrhy, jak by bylo možné se posunout dál. Ale naše hodnocení ukazuje, že bude pravděpodobně třeba úprava stávajících pravidel, které v současné podobě neumožňují využití systému reverse charge tak obecným a širokým způsobem," uvedl Dombrovskis.

Otázkami daně z přidané hodnoty a dubnovým plánem komise, který s ní souvisí, se bude zabývat jednání ministrů financí zemí EU v květnu.

Evropská komise také předloží studii proveditelnosti věci, se kterou dnes přišlo nizozemské předsednictví unie. Holanďané nabídli rozšíření informačního systému, který už funguje mezi nimi a Belgií a Lucemburskem a který umožňuje velmi rychlé odhalování nesrovnalostí v informacích o platbách DPH.

autor: ČTK | 23. 4. 2016

Související

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama

  Sponzorované odkazy

  reklama