Vysočina nechce větrníky, zničily by krajinu

Tomáš Fránek
10. 6. 2008 12:00
Vedení kraje se nelíbí ani plány polostátní firmy ČEZ
Větrný park
Větrný park | Foto: ČEZ

Brno - Kraj Vysočina je dalším regionem v Česku, který začal bojovat s investory, kteří chtějí stavět větrné elektrárny.

Především kvůli krajině u obce Blatnice nedaleko zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou kraj nesouhlasí s výstavbou osmi 150 metrů vysokých větrných elektráren, které chtěla postavit firma s rakouským kapitálem.

Krajina nad zisk

A kraji se příliš nelíbí ani plány polostátní firmy ČEZ, která chce jenom asi o dvacet kilometrů dál, nedaleko jaderné elektrárny Dukovany, postavit větrné parky, jenom u Řešic má vyrůst osm větrníků. Podle kraje by ale větrníky ohrozily lidi i přírodu, krajská rada chce proto projekt důkladně prověřit.

V případě větrného parku Blatnice krajští úředníci zpochybnili posudky, podle kterých by větrníky krajinu příliš nepoznamenaly. A potvrdily názor památkářů, podle kterých by větrné elektrárny zhodnotily krajinu v okolí známého zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou.

Podle kraje to, že elektrárny poškodí krajinu, nemůže vyvážit výrobu energie bez znečišťování životního prostředí. "Úřad se neztotožňuje s názorem  zpracovatele posudku, že jisté negativní účinky zařízení na životní prostředí a veřejné zdraví jsou akceptovatelné, pokud jsou vyváženy pozitivním přínosem - v případě větrných elektráren výrobou elektřiny z obnovitelných zdrojů bez znečišťování životního prostředí," uvedl v nesouhlasném stanovisku se stavbou elektráren Michal Fryš  z úřadu kraje Vysočina.  

Podle krajských úředníků nemohou ekonomické výhody převyšovat zájem nad ochranou přírody. Podobně už rozhodl v případě sporu o výstavbu elektráren na Pardubicku Nejvyšší správní soud.

"Ekonomickou stránku věci nelze vyvyšovat nad vlastní předmět řízení, tedy zachování hodnot krajiny a harmonického měřítka v krajině. Jde o otázkou podružnou, která nemůže hrát v případech významného dotčení krajinného rázu rozhodující roli," napsal v rozhodnutí senát NSS s předsedou Vojtěchem Šimíčkem.

Jak dopadne ČEZ?

"Že k významnému ovlivnění hodnot krajinného rázu dojde, zejména z hlediska snížení estetické hodnoty krajiny vytvořením nových dominant nepřehlédnutelně měnících její harmonický výraz a vztahy jednotlivých krajinářských prvků, je zcela evidentní. Takový dopad je částí obyvatel a uživatelů tohoto prostoru chápán jako nepřijatelný," uvedl Michal Fryš ve stanovisku. 

Foto: Aktuálně.cz

Na Vysočině nyní funguje pět velkých větrných elektráren - čtyři u Pavlova a jedna u obce Kámen. Elektrárny chce na Vysočině a také v sousedním Jihomoravském kraji stavět i ČEZ. Plány firmy se ale nelíbí ani obci Dukovany, nadšeni nejsou ani krajští radní.

Kraji se tak nelíbí plány na stavbu osmi větrníků u Řešic. "Uvidíme, jak to celé dopadne a zda větrný park vznikne, nebo nevznikne. My si myslíme, že by vzniknout neměl," řekl už dříve hejtman Vysočina Miloš Vystrčil. ČEZ je přesvědčený, že podmínky pro fungování větrníků splní.

Vysočina je dalším krajem, kterému se výstavba větrníků nelíbí. S několika projekty už nesouhlasil Jihomoravský kraj, plány větrných firem se nelíbí ani hejtmanu Moravskoslezského kraje Evženu Tošenovskému.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Festival Malá inventura začal udílením cen České divadelní DNA

Asociace nezávislých divadel Českých republiky, režisér Jakub Čermák za inscenaci souboru Depresivní děti touží po penězích a Divadlo X10 se stali držiteli cen Česká divadelní DNA za mimořádný počin na poli nového divadla. Ocenění za dlouhodobý přínos, rozvoj a podporu nového divadla získal časopis Svět a divadlo, cenu za podporu a prezentaci české kultury v zahraničí obdržela předsedkyně občanského sdružení Tanec Praha Yvona Kreuzmannová. Předáním cen ve čtvrtek večer v pražském divadle Studio Hrdinů začal 18. ročník festivalu Malá inventura. Ten na více než 20 místech v Praze nabídne pět desítek inscenací, potrvá 10 dnů.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Irský premiér Leo Varadkar podal demisi

Irský premiér Leo Varadkar ve čtvrtek podal demisi. V čele vlády nicméně zůstane do doby, než se podaří zvolit jeho nástupce. V Irsku se na počátku února konaly předčasné parlamentní volby. Tři velké strany získaly zhruba stejný počet mandátů a cesta k vytvoření nové vlády je vzhledem k jejich vzájemné nevraživosti složitá. Kvůli rozložení sil není vyloučené ani to, že se budou konat další předčasné volby.

Poslanci takzvaného Dáilu, tedy dolní komory irského parlamentu, se ve čtvrtek sešli na ustavující schůzi. Podle očekávání se žádné ze tří velkých stran nepodařilo získat dostatek hlasů, aby byl její kandidát zvolen novým premiérem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Tesla může vykácet část lesa na pozemku pro továrnu u Berlína, rozhodl soud

Americký výrobce elektromobilů Tesla může pokračovat v kácení lesa na pozemku nedaleko Berlína, kde chce vybudovat první továrnu v Evropě. Rozhodl o tom dnes berlínský vrchní správní soud, který zamítl stížnosti dvou ekologických organizací. Proti rozhodnutí se nelze odvolat, informovala agentura DPA.

Přípravu pozemku na výstavbu továrny v braniborské obci Grünheide, která leží několik kilometrů jihovýchodně od německé metropole, pozastavil vrchní správní soud v pondělí, aby mohl posoudit stížnosti ochránců přírody. Dnes rozhodl, že americká firma splnila všechny zákonné požadavky nutné ke kácení lesa. Před začátkem vegetačního období hodlá Tesla vykácet borovicový les na rozloze 90 hektarů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Nové Mexiko žaluje internetovou společnost Google, firma prý sbírala osobní údaje školáků

Generální prokurátor Nového Mexika Hector Balderas zažaloval americkou internetovou společnost Google. Tvrdí, že firma v tomto státě získala osobní údaje školáků, čímž porušila jejich právo na soukromí. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Google podle Balderase využil řadu svých produktů, jako je například e-mailová služba Gmail, ke sběru informací o studentech ve věku do 13 let, a to bez souhlasu jejich rodičů.

Balderas již předloni podal podobnou žalobu na Google a několik dalších technologických podniků, ve které firmy obvinil z nezákonného sběru údajů z mobilních aplikací určených dětem. Firmy pochybení popírají, na rozhodnutí soudu se stále čeká.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 7 hodinami

Bývalý poradce prezidenta USA Trumpa byl odsouzen na 40 měsíců do vězení

Bývalý poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa byl odsouzen ke 40 měsícům vězení. Roger Stone byl loni shledán vinným v sedmi bodech obžaloby včetně lhaní Kongresu, ovlivňování svědka a maření vyšetřování. Prokuratura původně požadovala trest v rozmezí sedmi až devíti let.

Trump navržený trest kritizoval jako příliš přísný a ministr spravedlnosti William Barr doporučil nižší trest.

Podle dnešního rozsudku dostal Stone 18 měsíců za ovlivňování svědka, 12 měsíců za lhaní a 40 měsíců za maření vyšetřování. Tresty si bude odpykávat souběžně. K verdiktu patří ještě pokuta 20 tisíc dolarů (465 tisíc korun).

Trump na rozsudek reagoval sdělením, že bude případ sledovat a v určité chvíli učiní patřičné rozhodnutí. Stone má podle něj velkou šanci na "naprosté očištění".

Zdroj: ČTK
Další zprávy