Vysočina nechce větrníky, zničily by krajinu

Tomáš Fránek
10. 6. 2008 12:00
Vedení kraje se nelíbí ani plány polostátní firmy ČEZ
Větrný park
Větrný park | Foto: ČEZ

Brno - Kraj Vysočina je dalším regionem v Česku, který začal bojovat s investory, kteří chtějí stavět větrné elektrárny.

Především kvůli krajině u obce Blatnice nedaleko zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou kraj nesouhlasí s výstavbou osmi 150 metrů vysokých větrných elektráren, které chtěla postavit firma s rakouským kapitálem.

Krajina nad zisk

A kraji se příliš nelíbí ani plány polostátní firmy ČEZ, která chce jenom asi o dvacet kilometrů dál, nedaleko jaderné elektrárny Dukovany, postavit větrné parky, jenom u Řešic má vyrůst osm větrníků. Podle kraje by ale větrníky ohrozily lidi i přírodu, krajská rada chce proto projekt důkladně prověřit.

V případě větrného parku Blatnice krajští úředníci zpochybnili posudky, podle kterých by větrníky krajinu příliš nepoznamenaly. A potvrdily názor památkářů, podle kterých by větrné elektrárny zhodnotily krajinu v okolí známého zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou.

Podle kraje to, že elektrárny poškodí krajinu, nemůže vyvážit výrobu energie bez znečišťování životního prostředí. "Úřad se neztotožňuje s názorem  zpracovatele posudku, že jisté negativní účinky zařízení na životní prostředí a veřejné zdraví jsou akceptovatelné, pokud jsou vyváženy pozitivním přínosem - v případě větrných elektráren výrobou elektřiny z obnovitelných zdrojů bez znečišťování životního prostředí," uvedl v nesouhlasném stanovisku se stavbou elektráren Michal Fryš  z úřadu kraje Vysočina.  

Podle krajských úředníků nemohou ekonomické výhody převyšovat zájem nad ochranou přírody. Podobně už rozhodl v případě sporu o výstavbu elektráren na Pardubicku Nejvyšší správní soud.

"Ekonomickou stránku věci nelze vyvyšovat nad vlastní předmět řízení, tedy zachování hodnot krajiny a harmonického měřítka v krajině. Jde o otázkou podružnou, která nemůže hrát v případech významného dotčení krajinného rázu rozhodující roli," napsal v rozhodnutí senát NSS s předsedou Vojtěchem Šimíčkem.

Jak dopadne ČEZ?

"Že k významnému ovlivnění hodnot krajinného rázu dojde, zejména z hlediska snížení estetické hodnoty krajiny vytvořením nových dominant nepřehlédnutelně měnících její harmonický výraz a vztahy jednotlivých krajinářských prvků, je zcela evidentní. Takový dopad je částí obyvatel a uživatelů tohoto prostoru chápán jako nepřijatelný," uvedl Michal Fryš ve stanovisku. 

Foto: Aktuálně.cz

Na Vysočině nyní funguje pět velkých větrných elektráren - čtyři u Pavlova a jedna u obce Kámen. Elektrárny chce na Vysočině a také v sousedním Jihomoravském kraji stavět i ČEZ. Plány firmy se ale nelíbí ani obci Dukovany, nadšeni nejsou ani krajští radní.

Kraji se tak nelíbí plány na stavbu osmi větrníků u Řešic. "Uvidíme, jak to celé dopadne a zda větrný park vznikne, nebo nevznikne. My si myslíme, že by vzniknout neměl," řekl už dříve hejtman Vysočina Miloš Vystrčil. ČEZ je přesvědčený, že podmínky pro fungování větrníků splní.

Vysočina je dalším krajem, kterému se výstavba větrníků nelíbí. S několika projekty už nesouhlasil Jihomoravský kraj, plány větrných firem se nelíbí ani hejtmanu Moravskoslezského kraje Evženu Tošenovskému.

 

Právě se děje

před 25 minutami

Boxerka Gajdová má z juniorského MS bronzovou medaili

Boxerka Veronika Gajdová získala na juniorském mistrovství světa bronzovou medaili. V semifinále váhy do 60 kg prohrála 1:4 na body s Indkou Vinkou.

Členka Sportovního klubu Boxing Praha se v polských Kielcích postarala o třetí českou medaili ze světového šampionátu juniorů a první v kategorii juniorek. Navázala na bronz Petra Barvínka z roku 2000 a medaili stejné hodnoty Zdeňka Chládka z roku 2008.

Gajdová na turnaji zaznamenala dvě vítězství. Nejprve zdolala jednoznačně 5:0 moldavskou soupeřku Cristinu Chiperovou a do semifinále postoupila po boji s Badmaarag Ganzorigovou z Mongolska, kterou zdolala 3:2.

"Získat medaili na juniorském mistrovství světa je úžasný pocit. Boxuju teprve dva roky," uvedla vytáhlá česká boxerka na webu mezinárodní asociace AIBA. "Jsem vyšší než většina soupeřek v mé kategorii a můžu toho patřičně využívat," řekla Gajdová.

před 49 minutami

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou přes 120 tisíc vojáků, tvrdí ministr

Rusko bude mít brzy u hranic s Ukrajinou více než 120 tisíc vojáků, řekl ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Podle šéfa ukrajinské diplomacie jsou v současné vypjaté situaci zapotřebí nové sankce proti konkrétním sektorům ruského hospodářství. V pondělí na jednání se svými protějšky z Evropské unie prý nicméně ukrajinský ministr necítil, že by evropské země měly v tuto chvíli "chuť" uvalit na Rusko další ekonomické postihy.

"Ruští vojáci stále přiházejí do blízkosti našich hranic," prohlásil v úterý Kuleba na tiskové konferenci. "Během týdne čekáme, že celkové síly dosáhnou přes 120 tisíc vojáků," dodal s tím, že to neznamená, že se na tomto počtu navyšování ruských sil v oblasti zastaví. Kyjev podle Kuleby nechce válku ani další stupňování napětí, nelze však říci, jaké další kroky podnikne Moskva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy