Protest: Obří větrníky zničí krajinu v okolí Helfštýna

Tomáš Fránek
5. 6. 2008 14:00
Nedaleko Hranic má stát 14 větrných elektráren
Foto: Simona Holecová

Zlín - Záměry investora postavit u  obce Rakov na rozhraní Olomouckého a Zlínského kraje čtrnáct větrných elektráren vyvolávají bouřlivé protesty.

Podle protestujících totiž větrné elektrárny zkazí krajinu, které nyní dominují jak hrad Helfštýn, tak známé poutní místo Hostýn.

Jde tak o další kontroverzní záměr, který provází boom využití větrné energie v Česku.

Protesty provázejí plány na výstavbu větrných elektráren na vrcholu Klínovce v severních Čechách, kvůli ohrožení vzhledu krajin proti většině projektů vystoupil Jihomoravský kraj. Zablokovaný tak zůstal plán na výstavbu větrníků u slavkovského bojiště v okolí Rousínova.

Jeden z velkých projektů

Čtrnáct větrníků chce u Rakova postavit společnost Ventureal s rakouským kapitálem, jde co do počtu větrných elektráren v jedné lokalitě o jeden z největších projektů v Česku.

Foto: Aktuálně.cz

Proti výstavbě elektráren nic nenamítá Olomoucký kraj, podle jeho vyjádření není v rozporu se strategií rozvoje kraje. „Záměr nemůže mít samostatně nebo ve spojení s jinými významný vliv na evropsky významné lokality nebo ptačí oblasti," uvedl ve svém stanovisku kraj.

Ve Zlínském kraji projekt už takové nadšení nebudí. Podle krajských úředníků jde o lokalitu, kde není dostatečně prověřen větrný potenciál, v projektu chybí zpráva o vlivu na ptactvo. A zástupci Zlínského kraje neskrývají obavy, že větrníky změní vzhled krajiny k horšímu.

Podle občanského sdružení Naše společná krajina by výstavba větrného parku mohla ukončit naděje na vyhlášení Přírodního parku Krásnice-Maleník, který několika turistickými trasami spojuje města Lipník a Hranice.

„Oblast je odpočinkovým územím, jenž bezprostředně navazuje na Lázně Teplice nad Bečvou. Součástí navrhovaného přírodního parku je rovněž Hranický kras s nejhlubší propastí ve střední Evropě a s unikátními Zbrašovskými aragonitovými jeskyněmi," uvádí sdružení.

Vyšší než Helfštýn

Podle sdružení by se elektrárny staly novou dominantou krajiny a výrazně by převýšily hrad Helfštýn. „Po dlouhých staletích jeho historie by tak Moravská brána definitivně ztratila tuto krajinnou dominantu," uvedli zástupci sdružení.

O vyhlášení přírodního parku nyní rozhodují úředníci Olomouckého kraje, jejich stanovisko může v případě schválení vzniku parku záměry na výstavbu elektráren výrazně zkomplikovat.

V posudku zpracovaném v rámci posouzení vlivu na životní prostředí je upozornění na další problém. „V textu dokumentace je zcela opomíjen význam Hostýna jako významné dominanty celé krajiny. Velmi vhodné by bylo zjistit, zda a popřípadě jak významně budou větrné elektrárny viditelné z tohoto významného poutního místa," je napsáno v posudku.

Přímo na Hostýně ale už jedna větrná elektrárna od roku 1994 stojí.

Podle odborného posudku je ale z hlediska krajiny vliv větrného parku Rakov přijatelný.

„Vzhledem k charakteru záměru, počtu navrhovaných elektráren a jejich lokalizaci dojde v případě realizace především k ovlivnění krajinného rázu. Za předpokladu respektování opatření navržených k ochraně životního prostředí a veřejného zdraví a v případe snížení celkového počtu elektráren  lze připustit, že záměr bude přijatelný," je napsáno v posudku.

 

Právě se děje

před 4 minutami

Expolicista Šlachta zakládá hnutí, se kterým se chce zúčastnit voleb do sněmovny. Řekl to serveru Seznam Zprávy. Kandidátky sestaví ve všech krajích.

Zdroj: ČTK
před 33 minutami

Biden telefonoval s Putinem, hovořilo se o dohodě Nový START, otravě Navalného i o prosincovém hackerském útoku na americké úřady, oznámil Bílý dům.

Zdroj: ČTK
před 40 minutami

Poslanci odmítli legalizaci konopí, přinesla by zdravotní rizika, míní Blatný

Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů předpokládal, že by si bezúhonní dospělí lidé mohli bez hrozby postihu vypěstovat a zpracovat doma až pět rostlin konopí. Plénum novelu o návykových látkách, za níž stojí zejména Piráti, zamítlo na návrh SPD hlasy 55 z 89 přítomných poslanců už v úvodním kole.

Pirátský poslanec Tomáš Vymazal zdůrazňoval, že změna by mohla zabránit kriminalizaci jinak bezúhonných lidí. "Konopí je v Česku velice oblíbené. Dle různých studií s ním má zkušenost více než každý čtvrtý mladistvý a u dospělých jsou to dokonce dva z pěti," uvedl. Regulace by podle poslance měla nahradit podle něho selhávající represi. Podle předsedy STAN Víta Rakušana jde o odstraňování státem řízeného pokrytectví.

Naopak ministr zdravotnictví Jan Blatný (za ANO) upozorňoval na to, že novela je v rozporu s mezinárodním právem a protidrogovou politikou. "Přináší velká sociální a zdravotní rizika," uvedl. Ministr také varoval před možnou drogovou turistikou za takzvaným rekreačním konopím.

Novela předpokládala, že lidé by mohli mít doma beztrestně až 1,25 kilogramu sušiny konopí. Ostatním lidem by pěstitelé museli zabránit ve volném přístupu k tomuto konopí pod hrozbou pokuty až 15 000 korun. Až 30 gramů by mohli lidé nosit u sebe i mimo obydlí. Stejné množství, tedy 30 gramů, by mohli legálně předat jinému dospělému člověku, ovšem výhradně bezplatně. Totéž mělo platit pro produkty získané z konopí.

Předkladatelé tvrdili, že omezená legalizace konopí by zmenšila černý trh a vedla by také ke snížení trestné činnosti, která se s ním váže.

Zdroj: ČTK
před 55 minutami

Lamparda u fotbalistů Chelsea nahradil Tuchel

Novým trenérem fotbalistů Chelsea byl podle očekávání jmenován Němec Thomas Tuchel. Londýnský klub dnes oznámil, že s bývalým kouřem Paris St. Germain či Dortmundu podepsal smlouvu na rok a půl s opcí. Tuchel nahradil odvolaného Franka Lamparda.

Tuchel v novém působišti už dnes povede první trénink a premiéra na lavičce ho čeká ve středečním ligovém utkání s Wolverhamptonem. "Nikdy není příjemné měnit trenéra uprostřed sezony, ale jsme rádi, že v Thomasi Tuchelovi se nám podařilo získat jednoho z nejlepších evropských trenérů," uvedla na klubovém webu ředitelka Chelsea Marina Granovská.

Sedmačtyřicetiletý Tuchel naposledy vedl Paris St. Germain, kde v prosinci skončil. Francouzský celek trénoval od května 2018 a s týmem vyhrál v obou sezonách mimo jiné francouzskou ligu a v uplynulém ročníku s ním došel do finále Ligy mistrů. V minulosti působil také v Mohuči a Dortmundu, se kterým v roce 2017 vyhrál Německý pohár.

V Chelsea nahradil Lamparda, který byl odvolán kvůli neuspokojivým výsledkům. "Blues" pod vedením nejlepšího klubového střelce z posledních osmi ligových duelů zvítězili pouze ve dvou a propadli se až na devátou pozici. Bývalý záložník vedl Chelsea od léta 2019 a v první sezoně s ní obsadil čtvrté místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy