Vláda schválila změny zákona a další miliardy obcím

Dušan Klimeš
3. 10. 2007 14:30
Výrazně si pohorší Olomouc
Ministr financí Miroslav Kalousek
Ministr financí Miroslav Kalousek | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Vláda Mirka Topolánka dnes jednomyslně schválila novelu zákona o rozpočtovém určení daní. Změní se nejen způsob přerozdělování peněz, ale obce si polepší o 4,6 miliardy korun.

Dnes jsou obce rozděleny do kategorií dle počtu obyvatel. Tím dochází k tomu, že téměř stejně velké obce a města mohou mít výrazně rozdílné příjmy.

"Cílem reformy je zrušení skokové progrese a nahrazení plynulou křivkou," uvedl na tiskové konferenci ministr financí Miroslav Kalousek s tím, že schválený návrh tuto změnu obsahuje.

Pohorší si málokdo. Nejvíc Olomouc

"Drtivá většina obcí si mírně polepší, část zůstane na svém a jen opravdu mizivé procento obcí si pohorší," doplnil.

Údajně obcí, které se budou muset uskromnit, je asi dvacet. Nejvýraznějším zástupcem mezi nimi je Olomouc.

"Toto město jen těsně překračovalo hranici sta tisíc obyvatel. Nyní, kdy rozdělování bude klouzavé, přijde asi o 12,5 procenta příjmů," řekl ministr. Na žádost premiéra má ale okamžitě začít s městem jednat na individuálním plánu, jak tento rozdíl dorovnat.

Další úpravy v novele navíc přinesou obcím dalších 2,1 miliardy korun oproti původně plánovaným 2,5 miliardám.

"Rozpočty obcí tak letos posílíme o 4,6 miliardy korun," vyčíslil Kalousek.

Rozloha se počítá

Zároveň novela zákona zakotvuje nové kritérium, na základě kterého budou daně rozdělovány.

Kritériem se stane i rozloha obce. To pomůže především obcím, které se rozprostírají na velké ploše, mají přitom málo obyvatel.

"Nároky takových obcí jsou velmi vysoké, přitom rozdělování daní jen dle počtu obyvatel je nevyhovující," komentoval novelu ministr financí.

Novelu měla vláda řešit již před týdnem. Jenže původní návrh, dle kterého by si pohoršilo asi 146 obcí, narazil na odpor vládní ODS. Proto bylo ministerstvo financí návrh přepracovat.

Nakonec se tedy pravidla a kritéria povedlo upravit tak, aby si pohoršilo jen již zmiňovaných dvacet obcí.

Foto: Ludvík Hradilek

Kraje dostanou na učitele

Kromě obcí se k řešení dostaly i peníze pro kraje.

Zde již od roku 2005 existoval problém v podobě peněz pro střední školy. Zatímco školy přešly do správy krajů, peníze pro zaměstnance škol byly stále distribuovány z centra, tedy ministerstva.

Kvůli tomu byly rozpočtové určení daní pro kraje sníženo ze 14,13 procent na 8,2 procenta.

"Tuto nesystémovost jsme se rozhodli řešit a přijali to, co původně v návrhu z roku 2005 bylo," říká ministr Kalousek.

Tím tedy dojde k zvýšení rozpočtů krajů o necelých 30 miliard. Přesně tuto částku totiž musel stát zasílat školám místo kraje.

"Rozpočtový dopad je tedy nulový, jde pouze o přesun financování na místo, kam patří," dodal Kalousek.

 

Právě se děje

před 51 minutami

Moderní pětiboj by mohl na OH v Paříži trvat jen 90 minut

Na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 by mohla soutěž v moderním pětiboji trvat pouhých 90 minut. Výkonná rada mezinárodní unie UIPM schválila návrh nového formátu tradičního olympijského sportu, jenž by měl být dynamičtější a atraktivnější pro fanoušky i televizní přenosy. V současnosti trvá závod prakticky celý den a bojuje o udržení v programu her.

Nový formát počítá s vylučovacím systémem, který pomůže výrazně zkrátit dobu soutěže. Dvacet minut je vyhrazeno na parkur, 15 minut na šerm, 10 minut na plavání a 15 na závěrečnou kombinaci přespolního běhu se střelbou. Mezi disciplínami mají být desetiminutové přestávky.

Moderní pětibojaři nový systém předloží Mezinárodnímu olympijskému výboru. Jeho výkonná rada bude 7. prosince rozhodovat o soutěžním programu OH 2024, v němž se chce moderní pětiboj udržet. UIPM také chce vedle závodů mužů a žen zařadit do programu třetí medailovou disciplínu, smíšenou štafetu.

Moderní pětiboj je jediným sportem, jenž byl vytvořen přímo pro olympijské hry. Jeho velkým propagátorem byl zakladatel moderního olympijského hnutí Pierre de Coubertin a poprvé se v něm bojovalo o cenné kovy v roce 1912 ve Stockholmu.

"Moderní pětiboj byl původně pětidenní soutěží. V Atlantě 1996 byl zhuštěn do jednoho dne a v Londýně 2012 jsme zkombinovali laserovou střelbu s během, abychom připravili ještě dramatičtější vyvrcholení. V Tokiu v roce 2021 budeme mít všech pět disciplín na jednom stadionu a nyní po dvou letech detailního zkoumání a diskuzí představujeme něco mimořádného: moderní pětiboj trvající 90 minut," uvedl prezident UIPM Klaus Schormann.

Testovací soutěže v novém formátu se konaly v září v Budapešti a Káhiře a podle federace měly u sportovců pozitivní ohlas.

Zdroj: ČTK
Další zprávy