Temelín cvičil japonský blackout v únoru, ujišťuje ČEZ

Karel Toman
15. 3. 2011 20:05
Situace ve Fukušimě je vážná, jadernou energii čekají změny, připustil ČEZ
Jaderná elektrárna Temelín.
Jaderná elektrárna Temelín. | Foto: Jan Langer

Praha - Jaderným elektrárnám v Česku potíže podobné těm v japonské Fukušimě nehrozí. Pokud se ale EU domluví na zátěžových testech svých atomových elektráren, jak o tom evropský spolek po havárii v Japonsku uvažuje, ČEZ se jim podřídí. Deníku Aktuálně.cz to dnes řekl mluvčí podniku Ladislav Kříž.

"Samozřejmě, jako členský stát EU budeme postupovat v souladu s tím, na čem se EU domluví," sdělil mluvčí.

Temelín i Dukovany však podle něj stojí v jedné ze seismicky nejstabilnějších oblastí Evropy. Například konstrukce Temelína je projektována tak, aby odolala mnohem vyššímu zemětřesení, než je vůbec ve stabilním Českém masívu možné.

Trojí jištění v seismicky klidném masivu

Seismicita byla podle Kříže jedním z kritérií výběru lokality pro elektrárnu Temelín a hodnotila se v okolí vzdáleném až tři sta kilometrů od elektrárny. Velkou část této oblasti tvoří Český masiv a Temelín se nachází na jeho nejstarší a nejpevnější části.

"Seismickou odolnost elektrárny Temelín potvrdili v roce 2003 také odborníci z Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Od roku 1991 je seismická aktivita v okolí elektrárny Temelín nepřetržitě monitorována lokální seismologickou sítí. Obdobně platí i pro Dukovany," upřesnil mluvčí ČEZu.

Provoz v Dukovanech a Temelíně má má navíc tři nezávislé systémy, které dokáží udržet celou elektrárnu v chodu. Těmto třem úrovním jištění se říká systém třikrát sto procent. "Znamená to, že když jeden systém vypadne, ještě dva stoprocentní jsou v záloze," řekl Kříž.

Stejný systém zajištění má například jaderná elektrárna Loviisa 2 ve Finsku. Naproti tomu britská Sizewell B, nebo francouzské elektrárny Chooz B1, Bugey 2, nebo Flamanville 2 mají systém ochrany pouze 2 x 100 procent.

Havárii ve Fukušimě navíc podle Kříže nezpůsobilo ani tak zemětřesení, jako vlna tsunami, která u Temelína nepřipadá v úvahu.

Kromě toho obě české elektrárny procházejí pravidelnými bezpečnostními testy.

Temelín nacvičil "japonský blackout"

"Cvičíme též situaci, kdy elektrárna nemá elektřinu ze sítě," vysvětlil Kříž. "Cvičení provádíme pravidelně podle plánu bezpečnostní připravenosti, a to včetně startu po tzv. blackoutu, který by se mohl situaci v Japonsku blížit. Tuto situaci jsme cvičili právě 3. a 4. února 2011 v Temelíně," dodal.

To samé podle něj platí i pro Dukovany. Od roku 2006, kdy se v důsledku zkratů v rozvodnách Dukovany ocitly na takzvaném energetickém ostrovu, tam ČEZ provádí cvičení BLACK OUT, kdy z takzvané "tmy" najede elektrárna na napájení z vodních elektráren Dalešice,  Mohelno  a nově i z přehrady Vranov.

Situace v japonské atomové elektrárně Fukušima je podle ČEZu stále nepřehledná. "K dispozici máme pouze informace z médií a mezinárodní organizace provozovatelů jaderných elektráren WANO," tvrdí mluvčí Kříž. K hodnocení to podle něj zatím nestačí. "Jediná věc je zřejmá a to, že jde o velmi vážnou situaci", uvedl mluvčí.

Podle ČEZu ale v Japonsku probíhá všechno tak, jak při podobných haváriích má.

"Elektrárny byly okamžitě po zemětřesení správným zásahem bezpečnostních systémů automaticky odstaveny a uvidíme, jak se podaří závažnou situaci s dochlazením reaktorů vyřešit," řekl Kříž a ocenil, že elektrárna spolu s úřady i za katastrofy tak nebývalého rozsahu dokázaly evakuovat obyvatele z okolí. "Havarijní plány a systémy jim stále fungují," uvedl mluvčí ČEZu.

ČEZ: Po Fukušimě čekají jádro změny

Změny v atomové energetice však japonský případ určitě vyvolá. "Jaderná energetika totiž funguje na vzájemné výměně informací a poučení se z krizových situací. Celý průběh v Japonsku se zanalyzuje a vzniknou doporučení pro ostatní provozovatele jaderných reaktorů. A jak to bude zásadní, to v tuto chvíli nelze říci," dodal Ladislav Kříž.

Po havárii ve Fukušimě a potížích v dalších dvou japonských elektrárnách se navíc v Evropě zvedla nová vlna odporu proti jaderným elektrárnám.

Francie a Velká Británie, které patří ve výrobě technologie jaderných elektráren ke světové špičce, nabádají ke klidu, Rakousko, které má skoro všechnu elektřinu z hydroelektráren naopak vyzývá Evropu k bezpečnostním testům jaderných elektráren na kontinentě. Myšlenku testů podpořil například i slovenský ministr životního prostředí Jozsef Nagy.

Největší kontroverze otázka budí v Německu, které dokonce po demonstracích odpůrců jádra pozastavilo svůj plán na prodloužení životnosti svých 17 atomových elektráren.

Jádro přitom v Evropě a na celém světě právě nastoupilo svou renesanci s tím, jak se země snaží uspokojit rostoucí poptávku po elektřině a zároveň snížit emise skleníkových plynů. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Michigan oficiálně potvrdil výsledek prezidentských voleb, Biden ve státě vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

V americkém státě Michigan v pondělí oficiálně potvrdili výsledek prezidentských voleb. S náskokem 154.000 hlasů zde zvítězil demokratický kandidát Joe Biden, informovala dnes agentura AP. Velká americká média Bidena za vítěze v Michiganu označila už krátce po volbách ze 3. listopadu.

O takzvané certifikaci výsledku voleb rozhoduje v Michiganu komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku dnes hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Agentura AP uvedla, že je oficiální vyhlášení výsledku prezidentských voleb v Michiganu, jednom z klíčových států pro vítězství, další ranou pro Donalda Trumpa. Současný prezident stále neuznal volební porážku a snaží se výsledek voleb zvrátit soudní cestou. Podle odhadů renomovaných amerických médií ale zvítězil v prezidentských volbách jasně bývalý viceprezident Joe Biden.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Polští odpůrci zákazu potratů znovu vyšli do ulic, byla zadržena fotografka

Polská policie v pondělí zadržela několik lidí, kteří ve Varšavě demonstrovali proti dalšímu zpřísnění restriktivního zákona o interrupcích. Mezi zadrženými byla i fotoreportérka, kterou policie později propustila. Informují o tom agentury a polská média.

Protestující na některých místech metropole blokovali dopravu, další demonstrovali před ministerstvem školství. Šéf resortu Przemyslaw Czarnek totiž podle nich pohrozil učitelům potrestáním za podporu demonstrací proti potratovému zákonu. Protestující před ministerstvem rozvinuli plakát s nápisem "Svobodné potraty, svobodné vzdělání" a požadovali ministrovu demisi. Někteří demonstrující se připoutali k bráně ministerstva, jedna žena se k ní podle agentury AP přilepila a policistům trvalo hodinu ji od brány oddělit. Poté ji odvezla sanitka.

Krátce po začátku protestu policie násilím odvedla některé lidi, včetně fotoreportérky Agaty Grzybowské, píše AP s tím, že je to poprvé, co polská policie během současných protestů proti zpřísnění potratového zákona zadržela novináře. Policie Grzybowskou později propustila. Podle agentury PAP si však před tím vyslechla obvinění z napadení policistů.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Pospíšil v polské lize skóroval, Přikryl nahrál na čtyři góly

Čeští fotbalisté Martin Pospíšil a Tomáš Přikryl se podíleli na všech pěti brankách Jagiellonie Bialystok, která v 10. kole polské ligy zvítězila nad Plockem 5:2 a rázně ukončila sérii tří porážek. Pospíšil dal čtvrtý gól domácího celku, Přikryl na zbývající čtyři přihrál.

Třikrát se po jeho asistencích střelecky prosadil chorvatský útočník Jakov Puljič, hosté v druhém poločase pouze snižovali. Kapitán týmu Pospíšil dal první gól v sezoně, střelcům v polské lize vládne s osmi brankami český reprezentant Tomáš Pekhart z vedoucí Legie Varšava

Polská fotbalová liga - 10. kolo:

Gliwice - Gdaňsk 2:0, Bialystok - Plock 5:2 (gól domácích Pospíšil).

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

EU nabídla Bidenovi obnovu úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady ho pozval na mimořádný summit do Bruselu

Vrcholní představitelé Evropské unie nabídli nově zvolenému prezidentovi Spojených států Joeovi Bidenovi obnovení úzké transatlantické spolupráce. Předseda Evropské rady Charles Michel jej v telefonickém rozhovoru pozval na mimořádný summit s šéfy států a vlád evropské sedmadvacítky. Budoucí šéf Bílého domu také poprvé telefonoval i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

"Během telefonátu předseda Michel navrhl obnovit silnou transatlantickou alianci založenou na společných zájmech a sdílených hodnotách," stojí v prohlášení, které vydal úřad předsedy Evropské rady. Michel podle něj přivítal Bidenovu oddanost americkým spojencům a podporu evropské spolupráce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy