Soud: Taxikář, který nevydá účtenku, přijde o průkaz

Tomáš Fránek
4. 6. 2008 21:10
Úřady nesmí přihlížet k majetkovým poměrům taxikářů
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno - Pokud taxikář cestujícím nevydá doklad o zaplacení jízdného z tiskárny taxametru, přijde o průkaz o způsobilosti řidiče taxislužby.

Úřady by nyní v takovýchto případech neměly zvažovat, zda průkaz odeberou, či ne. Průkaz potřebný pro provozování taxikářské živnosti ze zákona odebrat prostě musí.

Taxikář vs magistrát

Takové je rozhodnutí Městského soudu v Praze, které Nejvyšší správní soud zařadil mezi nejdůležitější verdikty správních soudů v zemi.

Soud zároveň ve sporu taxikáře z Prahy a magistrátu rozhodl, že v případě odebrání průkazu nemůže taxikář uspět s námitkou na svoje majetkové poměry.

"K osobním a majetkovým poměrům řidiče taxislužby správní orgán nemůže při rozhodování o odebrání průkazu o způsobilosti řidiče taxislužby přihlížet. Stejně tak k nim nepřihlíží ani soud při přezkumu zákonnosti takového rozhodnutí," uvedli soudci.

Průkaz o způsobilosti řidiče taxislužby mohou úřady odebrat jak za nevydání dokladu o ceně jízdy, tak za nesprávně zúčtovanou cenu, nesprávně vybavené nebo značené vozidlo. Otázkou ale nyní je, jak to bude s odebíráním průkazu za předražování služeb.

Cena na účtence? Dikutabilní

Městský soud v Praze totiž loni rozhodl, že taxikáři mohou v některých případech, kdy prokáží zvýšené náklady, účtovat cenu vyšší, než jim povoluje magistrát. Případ ale po odvolání ministerstva financí řeší Nejvyšší správní soud, verdikt zatím nepadl.

Ten navíc letos už v jednom sporu o pokutu ve výši 90 tisíc korun, kterou dostal taxikář z Prahy za předražování svých služeb, sice stížnosti taxikáře pro chybu ve verdiktu městského soudu vyhověl, cenami se ale podrobně nezabýval.

Podle stěžujícího taxikáře je regulace cen v taxislužbě neoprávněná a protiústavní.

"Podmínka regulace cen - ohrožení trhu účinky omezení hospodářské soutěže - není v případě taxislužby na území hlavního města Prahy splněna," uvedl taxikář ve své stížnosti.

Nejvyšší správní soud ve svém verdiktu uvedl, že obecně se cenovou regulací má zabývat Ústavní soud. Podle názoru soudu ale není postup magistrátu v otázce regulace cen v rozporu se zákonem o cenách.

 

Právě se děje

před 42 minutami

Německá ekonomika ve čtvrtletí stagnovala, potvrdili statistici

Hrubý domácí produkt Německa ve čtvrtém čtvrtletí po růstu o 0,1 procenta v předchozím kvartálu podle očekávání stagnoval. Ve své konečné zprávě to v úterý uvedl spolkový statistický úřad, který tak potvrdil předběžné údaje. Hlavní podíl měl na výsledku pokles vývozu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Columbus přerušil sérii proher, Ottawu porazil 4:3 v prodloužení

V jediném utkání pondělního programu NHL porazili hokejisté Columbusu na vlastním ledě Ottawu 4:3 v prodloužení. Blue Jackets tak ukončili sérii osmi proher a drží postupovou pozici do play off. Ve Východní konferenci jim patří osmé místo. Senators prohráli potřetí za sebou a v konferenci jsou předposlední. Zápas rozhodl 25 sekund před koncem prodloužení švédský útočník Emil Bemström.

Hlavní podíl na výhře Blue Jackets měl americký útočník Nick Foligno, který vstřelil dvě branky. Stejně si vedl na straně poražených Connor Brown. Poprvé se Foligno prosadil v 5. minutě, kdy střelou z mezikruží otevřel skóre. Druhou branku přidal v 33. minutě a vyrovnal na 2:2. "Dnes jsem na kluky opravdu pyšný. Konečně jsme našli způsob, jak uspět. Příště ale musíme být ještě lepší," prohlásil Foligno.

V 32. minutě musel kvůli zranění střídat domácí brankář Elvis Merzlikins. Jeho náhradník Joonas Korpisalo, jenž nastoupil poprvé po zranění kolena, předvedl spolehlivý výkon a pomohl k úspěchu 14 úspěšnými zákroky. "Rozhodně jsem to neplánoval, je smutné vidět Elvise zraněného. Ten zákrok jsem neviděl, ale nebyla to sranda," okomentoval Merzlikinsovo zranění Korpisalo, který odchytal první zápas od 29. prosince. Přesnější informace o zranění lotyšského gólmana zatím nejsou známy.

Senators, kteří poprvé nastoupili bez vyměněných útočníků Jeana-Gabriela Pageaua, Vladislava Naměstnikova a Tylera Ennise, se díky brance Colina Whitea z padesáté minuty dostali do vedení 3:2, ale Blue Jackets dokázali bleskově vyrovnat. Na vedoucí branku Ottawy odpověděl tečí střely Scotta Harringtona útočník Stefan Matteu už po 29 sekundách.

V poslední minutě prodloužení rozhodl zápas dvacetiletý švédský útočník Bemström, který pohotově dorazil střelu Zacha Werenského za záda brankáře Marcuse Högberga. "Čekal jsem na to celou sezonu. Poprvé jsem vstřelil gól v prodloužení a jsem za to šťastný," řekl po zápase mladý Švéd.

Výsledek NHL:

Columbus - Ottawa 4:3 v prodl. (1:1, 1:1, 1:1 - 1:0)

Branky: 5. a 33. N. Foligno, 50. Matteau, 65. Bemström - 11. a 30. C. Brown, 50. White. Střely na branku: 45:33. Diváci: 17.518. Hvězdy zápasu: 1. N. Foligno, 2. Bemström, 3. Matteau (všichni Columbus).

před 1 hodinou

Úřad šerifa v americkém Oregonu přijal do služby českého psa

Úřad šerifa v oregonském okrese Umatilla ve Spojených státech po letech přijal do služby psa, konkrétně belgického ovčáka Skotyho z Česka. V pondělí o tom informovala americká televizní stanice KNDU.

Tamní úřad šerifa měl služebního psa do roku 2014 a loni se po letech rozhodl program obnovit. Vybrán byl belgický ovčák malinois, který je znám jako maliňák. Skoty, který pochází z Česka, je osmnáctiměsíční pes. Trénován je k zadržování pachatelů, stopování a hledání narkotik.

Skoty se svým psovodem Codym Marcumem tento měsíc úspěšně zakončili pětitýdenní výcvik, nyní je tak čeká ostré nasazení do služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy