Soud: Taxikář, který nevydá účtenku, přijde o průkaz

Tomáš Fránek
4. 6. 2008 21:10
Úřady nesmí přihlížet k majetkovým poměrům taxikářů
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno - Pokud taxikář cestujícím nevydá doklad o zaplacení jízdného z tiskárny taxametru, přijde o průkaz o způsobilosti řidiče taxislužby.

Úřady by nyní v takovýchto případech neměly zvažovat, zda průkaz odeberou, či ne. Průkaz potřebný pro provozování taxikářské živnosti ze zákona odebrat prostě musí.

Taxikář vs magistrát

Takové je rozhodnutí Městského soudu v Praze, které Nejvyšší správní soud zařadil mezi nejdůležitější verdikty správních soudů v zemi.

Soud zároveň ve sporu taxikáře z Prahy a magistrátu rozhodl, že v případě odebrání průkazu nemůže taxikář uspět s námitkou na svoje majetkové poměry.

"K osobním a majetkovým poměrům řidiče taxislužby správní orgán nemůže při rozhodování o odebrání průkazu o způsobilosti řidiče taxislužby přihlížet. Stejně tak k nim nepřihlíží ani soud při přezkumu zákonnosti takového rozhodnutí," uvedli soudci.

Průkaz o způsobilosti řidiče taxislužby mohou úřady odebrat jak za nevydání dokladu o ceně jízdy, tak za nesprávně zúčtovanou cenu, nesprávně vybavené nebo značené vozidlo. Otázkou ale nyní je, jak to bude s odebíráním průkazu za předražování služeb.

Cena na účtence? Dikutabilní

Městský soud v Praze totiž loni rozhodl, že taxikáři mohou v některých případech, kdy prokáží zvýšené náklady, účtovat cenu vyšší, než jim povoluje magistrát. Případ ale po odvolání ministerstva financí řeší Nejvyšší správní soud, verdikt zatím nepadl.

Ten navíc letos už v jednom sporu o pokutu ve výši 90 tisíc korun, kterou dostal taxikář z Prahy za předražování svých služeb, sice stížnosti taxikáře pro chybu ve verdiktu městského soudu vyhověl, cenami se ale podrobně nezabýval.

Podle stěžujícího taxikáře je regulace cen v taxislužbě neoprávněná a protiústavní.

"Podmínka regulace cen - ohrožení trhu účinky omezení hospodářské soutěže - není v případě taxislužby na území hlavního města Prahy splněna," uvedl taxikář ve své stížnosti.

Nejvyšší správní soud ve svém verdiktu uvedl, že obecně se cenovou regulací má zabývat Ústavní soud. Podle názoru soudu ale není postup magistrátu v otázce regulace cen v rozporu se zákonem o cenách.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
Další zprávy