Soud: Taxikář, který nevydá účtenku, přijde o průkaz

Tomáš Fránek
4. 6. 2008 21:10
Úřady nesmí přihlížet k majetkovým poměrům taxikářů
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Brno - Pokud taxikář cestujícím nevydá doklad o zaplacení jízdného z tiskárny taxametru, přijde o průkaz o způsobilosti řidiče taxislužby.

Úřady by nyní v takovýchto případech neměly zvažovat, zda průkaz odeberou, či ne. Průkaz potřebný pro provozování taxikářské živnosti ze zákona odebrat prostě musí.

Taxikář vs magistrát

Takové je rozhodnutí Městského soudu v Praze, které Nejvyšší správní soud zařadil mezi nejdůležitější verdikty správních soudů v zemi.

Soud zároveň ve sporu taxikáře z Prahy a magistrátu rozhodl, že v případě odebrání průkazu nemůže taxikář uspět s námitkou na svoje majetkové poměry.

"K osobním a majetkovým poměrům řidiče taxislužby správní orgán nemůže při rozhodování o odebrání průkazu o způsobilosti řidiče taxislužby přihlížet. Stejně tak k nim nepřihlíží ani soud při přezkumu zákonnosti takového rozhodnutí," uvedli soudci.

Průkaz o způsobilosti řidiče taxislužby mohou úřady odebrat jak za nevydání dokladu o ceně jízdy, tak za nesprávně zúčtovanou cenu, nesprávně vybavené nebo značené vozidlo. Otázkou ale nyní je, jak to bude s odebíráním průkazu za předražování služeb.

Cena na účtence? Dikutabilní

Městský soud v Praze totiž loni rozhodl, že taxikáři mohou v některých případech, kdy prokáží zvýšené náklady, účtovat cenu vyšší, než jim povoluje magistrát. Případ ale po odvolání ministerstva financí řeší Nejvyšší správní soud, verdikt zatím nepadl.

Ten navíc letos už v jednom sporu o pokutu ve výši 90 tisíc korun, kterou dostal taxikář z Prahy za předražování svých služeb, sice stížnosti taxikáře pro chybu ve verdiktu městského soudu vyhověl, cenami se ale podrobně nezabýval.

Podle stěžujícího taxikáře je regulace cen v taxislužbě neoprávněná a protiústavní.

"Podmínka regulace cen - ohrožení trhu účinky omezení hospodářské soutěže - není v případě taxislužby na území hlavního města Prahy splněna," uvedl taxikář ve své stížnosti.

Nejvyšší správní soud ve svém verdiktu uvedl, že obecně se cenovou regulací má zabývat Ústavní soud. Podle názoru soudu ale není postup magistrátu v otázce regulace cen v rozporu se zákonem o cenách.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Rusko slíbilo odvetu za kroky EU, rozšíří svou černou listinu

Rusko na základě reciprocity rozšíří svou černou listinu jako odpověď na sankce ze strany Evropské unie. Oznámilo to ve středu ruské ministerstvo zahraničí. Moskva zakáže dalším představitelům členských zemí a institucí EU vstup do Ruska, ale mluvčí ruské diplomacie Marija Zacharovová na tiskové konferenci neupřesnila, kdo bude postižen. Počet osob figurujících na ruské černé listině bude podle ní stejný jako počet Rusů na sankčním seznamu EU.

EU podle mluvčí v poslední době podnikla řadu nepřátelských kroků vůči Rusku a ruským občanům. Blok uplatňuje sankce bez ohledu na mezinárodní právo a kvůli "vymyšleným, absurdním záminkám", uvedla Zacharovová. Moskva podle ní opakovaně varovala unii před zhoubností takového přístupu, ale "v EU ignorují naše návrhy vést věcný, profesionální dialog na základě faktů, a jako dříve dávají přednost sankcím". "Pokud EU bude pokračovat v tomto konfliktním přístupu, vyhrazujeme si právo adekvátně reagovat," dodala.

Zdroj: ČTK
před 13 minutami

Na Rakovnicku zasáhl dítě blesk, vrtulník ho převezl do nemocnice

V Jesenici na Rakovnicku udeřil ve středu odpoledne podle očitých svědků blesk do skupiny dětí. Jedno z nich skončilo podle oznámení na tísňovou linku v bezvědomí, vrtulník ho převezl do nemocnice.

"Dle volajících se nezletilá osoba nacházela v bezvědomí. Do příjezdu posádek se probrala do plného vědomí. Po našem příjezdu byla osoba vyšetřena, zajištěna a oběhově stabilizována letecky transportována do motolské nemocnice," řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy