Maskovaní kontroloři smějí usvědčovat taxikáře

Tomáš Fránek
9. 7. 2007 16:45
Soud rozhodl: Svědectví figuranta k pokutě stačí
Foto: Ondřej Besperát

Brno - Zpochybnit u soudu svědectví "maskovaného" špiona, který v roli cizince odhalí předražení jízdného? Tento pokus vyhnout se postihu taxikářům neprojde.

Rozhodl tak Nejvyšší správní soud na základě konkrétního případu, při kterém dostal provozovatel pražské taxislužby za předražené jízdné v centru města pokutu ve výši 90 tisíc korun.

Podle soudu, který tento případ zveřejnil i ve své sbírce podstatných verdiktů (důležitých pro posouzení dalších případů), je totiž svědectví najatých figurantů či firem dostačující. Pochybení taxikářů nemusí zjistit přímo kontroloři magistrátu.

Ze 190 bylo 590 korun

Pokutu dostal taxikář za to, že při kontrolní jízdě na trase mezi Národním muzeem a hotelem Denisa v ulici Národní obrany, kterou si objednaly dvě figurantky vydávající se za turistky ze zahraničí, místo řádné ceny ve výši 190 korun naúčtoval bez vydání stvrzenky 590 korun.

Obě figurantky po zaplacení předraženého jízdného předaly celý případ kontrolorům pražského magistrátu. Ve správním řízení taxikář dostal pokutu ve výši 90 tisíc korun, tu potvrdilo i ministerstvo financí.

Taxi v Praze

Pražský magistrát chce prodloužit lhůty ve správních řízeních pro uložení pokut. Cílem je to, aby se lidé, kterým má být postih uložen, nemohli kvůli průtahům v projednávání deliktů pokutě nakonec vyhnout.

Návrh novely cenových zákonů, který dnes schválilo zastupitelstvo, město zpracovalo zejména kvůli postihům nepoctivých taxikářů. Nyní bude doručen do sněmovny.
   
"Podstatou návrhu je prodloužit nynější roční lhůtu na tři až pět let. Cenový kontrolní orgán není v současnosti v mnoha případech schopen vydat do roka pravomocné rozhodnutí," uvedl primátorův náměstek Rudolf Blažek.

Návrh novely také uvádí, že úřady budou moci vést správní řízení kvůli porušení zákona o cenách na jakékoli oznámení, například od strážníků. Nyní může zahájit řízení jen v případě, pokud přestupek zjistí při kontrole samy.

 

Celý spor ale zamířil k soudu. Podle provozovatele taxislužby je svědectví externích pracovníků magistrátu nevěrohodné a neexistuje žádný jiný důkaz o vině řidiče auta.

Soudy ale rozhodly ve prospěch magistrátu i ministerstva financí. Svědectví figurantek označil pražský městský i Nejvyšší správní soud za dostatečné.

A jednoznačně rozhodl, že ceny taxislužeb nemusí kontrolovat přímo pracovníci magistrátu.

Svědectví figuranta stačí

"V žádném případě nelze dovodit, že v předmětném případě porušení cenových předpisů by musely provést kontrolní jízdu přímo osoby oprávněné ke kontrole a že se nelze spokojit s jiným dostatečně spolehlivým zjištěním skutkového stavu," uvedl ve svém rozhodnutí senát Nejvyššího správního soudu pod vedením Vojtěcha Šimička.

Soud naopak potvrdil, že v zájmu toho, aby se zamezilo okrádání především cizinců v Praze jako významném turistickém centru, je použití najatých figurantů či externích firem v pořádku.

"Je jasné, že obzvláště efektivní kontrolu a případný následný postih nezákonného jednání lze provést právě s pomocí osob budících dojem cizinců nebo nejlépe s pomocí cizinců samotných, kteří s orgány provádějícími cenovou kontrolu spolupracují," uvedl soud.

"Praxe, kdy kontrolní jízdu provedou externí pracovníci a jimi získané informace jsou použity ve správním řízení, je v souladu se zájmem na dostatečném zjištění skutkového stavu věci," dodal ve svém rozhodnutí Nejvyšší správní soud.

Magistrát najal firmu

Pražský magistrát nyní spolupracuje při kontrolách taxikářů s najatou externí firmou. Pracovníci firmy provedli za čtyři měsíce 255 prověrek. Zjistili 23 případů předražení. Stvrzenku z taxametru nevydalo 69 řidičů.

Za italského zákazníka se kdysi vydával i primátor Pavel Bém
Za italského zákazníka se kdysi vydával i primátor Pavel Bém | Foto: Ondřej Besperát

S firmou magistrát začal spolupracovat poté, co měl problém získat nové figuranty pro kontrolní jízdy.

Figuranti, které najímal magistrát, nemohli provádět prověrky příliš dlouho. Taxikáři po čase poznali, o koho jde.

"Když se navíc figurant dozvěděl, že bude muset jít svědčit k soudu a že se řidič i provozovatel taxislužby dozví jeho osobní údaje včetně plné adresy bydliště, přestal mít o práci zájem," uvedl primátorův náměstek Rudolf Blažek.

V Praze se loni uskutečnilo 810 kontrol taxislužeb. Ve 46 případech uložil pokuty dohromady za více než dva miliony korun. Pokutovaní taxikáři však zaplatili jen 157 tisíc korun.

 

Právě se děje

Další zprávy