Rekordní pokuta pro taxikáře: 250 tisíc

Tomáš Fránek
8. 3. 2007 18:30
Brno - Téměř čtyřikrát předražené jízdné, nefungující taxametr a falešné doklady. Za to vše soud taxikáři vyměřil pokutu čtvrt milionu korun.
Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Nejvyšší správní soud tak s definitivní platností potvrdil rozhodnutí pražského magistrátu, ministerstva dopravy i pražského městského soudu, které potrestaly provozovatele jedné z pražských taxislužeb.

Jde o nejvyšší sankci, jakou Nejvyšší správní soud potvrdil. Případ je důležitý i proto, že ve zdůvodnění soudci rozmetali na kousky častou obhajobu taxikářů - nefungující taxametr a vydané náhradní doklady.

Falešné údaje a porucha

Taxikář, který pracoval pro odsouzeného provozovatele taxislužby, totiž s výmluvou na porouchaný taxametr vydal kontrolorům pražského magistrátu pouze náhradní doklad.

A na něm byly falešné údaje jak o dopravci, tak o vozidle taxislužby. Cena jízdy se navíc místo maximálních možných 130 korun vyšplhala na 496 korun.

Provozovatel taxislužby sice úřadům i soudu předložil doklad o opravě taxametru, ale neuspěl.

"Pokud jde o poruchu taxametru coby skutečnou příčinu porušení povinnosti, jde o tvrzení v kontextu okolností případu krajně nevěrohodné," uvedl senát Nejvyššího správního soudu pod vedením Jaroslava Vlašína.

Soud potvrdil i názor úředníků ministerstva dopravy, kteří o uložení vysoké pokuty rozhodli. "Jak správně podotýká ve svém vyjádření ministerstvo, poruchu taxametru jistě není obtížné předstírat," uvedl ve svém rozhodnutí soud.

A i kdyby k poruše taxametru došlo, nic by se podle soudu nezměnilo na tom, že na vydaném dokladu byly falešné údaje.

"Vydal-li kontrolorům stvrzenku s razítkem neexistujícího provozovatele a s ručně vypsanými chybnými identifikačními údaji  a účtoval-li přitom částku odpovídající více než trojnásobku maximální ceny, jsou veškeré úvahy úřadů o úmyslu nezákonně se obohatit a znemožnit přitom svou pozdější identifikaci zcela opodstatněné," rozhodl soud.

Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Společensky nebezpečná akce

Ten neuznal ani obranu provozovatele taxislužby, který tvrdil, že se nechtěl obohatit, a proto vydal náhradní stvrzenku.

"Zda následně stěžovatel stvrzenku nevydá vůbec, či vydá, ale falešnou, je pouze volbou mezi dvěma variantami krycího manévru," uvedli soudci s tím, že varianta s falešnou stvrzenkou je společensky nebezpečnější. A svědčí o vyšší rafinovanosti a promyšlenosti takového jednání.

Právě vydávání ručně psaných stvrzenek s odkazem na poruchu taxametru patří mezi nejčastější finty taxikářů. Zatím jenom malá část těchto případů skončila až definitivním verdiktem soudu.

Kontroloři přitom od roku 2002 zjistili téměř pět set problémů se stvrzenkami.

Nejvyšší správní soud už také potvrdil ve dvou případech zrušení živnostenského oprávnění právě za to, že taxikáři vydali ručně psané stvrzenky a předražili cesty pro zákazníky. V jednom případě o padesát procent, ve druhém místo 120 korun taxikář naúčtoval 480 korun.

Situace se lepší, ale pomalu

Soud neuznal v dalších případech, kdy se taxikáři vymlouvali na poruchu taxametru, ani to, že taxikář vydal ručně psaný doklad proto, že neuměl rychle zahraničním turistům s ohledem na jazykovou bariéru vysvětlit poruchu taxametru.

A neuspěl ani argument provozovatele taxislužby, že povinnost používat taxametr a vydat cestujícímu z tiskárny taxametru doklad o zaplacení jízdného porušuje Listinu základních práv a svobod a Evropskou úmluvu o lidských právech.

Situace v pražské taxislužbě se zlepšuje jenom pomalu. Zatímco před čtyřmi lety taxikáři účtovali vyšší cenu, než měli, při každé třetí kontrolní jízdě, loni počet případů klesl na 13,5 procenta.

"Nejsme u konce války," uvedl primátor Prahy Pavel Bém.

Taxikářů, kteří nabízejí službu dráž, než mohou, je podle náměstka primátora Rudolfa Blažka nyní čtyřicet až padesát. Magistrát mezi nimi provedl dvě stovky kontrol, ukončil sedm desítek správních řízení. Na pokutách uložil 3,5 milionu korun.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Klaebo nebude kvůli koronavirové situaci do konce roku závodit

Aktuální lídr Světového poháru běžců na lyžích Johannes Klaebo odřekl kvůli obavám z koronaviru účast na dalších dílech seriálu v Davosu a Drážďanech. Čtyřiadvacetiletý norský reprezentant nebude podle informací rádia NRK závodit až do konce roku, protože nepovažuje za rozumné v současné situaci tolik cestovat.

Stejný postoj zaujal i jeho reprezentační kolega Emil Iversen. Šéftrenér Espen Bjervig nevyloučil, že minimálně závody v Davosu vynechá celý norský tým.

"Jsem toho názoru, že lyžování a závodění jsou ve srovnání se současnou pandemií vcelku nedůležité," řekl trojnásobný olympijský vítěz Klaebo, který při úvodní zastávce SP ve finské Ruce vyhrál dva ze tří závodů a ujal se vedení v průběžném pořadí seriálu. "V této době považuju mezinárodní cestování za chybu. Přináší to kontakt příliš velkého počtu lidí. Vyžaduje to použití letadel, autobusů, letišť a mnoho dalšího. Nebudu se tomu vystavovat," řekl Klaebo.

Nejdříve se do programu Světového poháru zapojí 1. ledna, kdy odstartuje Tour de Ski. Iversen, jenž se vedle nákazy obává i nucené preventivní karantény kvůli případnému výskytu koronaviru v týmu, hodlá vynechat i prestižní miniseriál.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Německý soud poslal do vězení českého pašeráka drog

Zemský soud v Kolíně nad Rýnem dnes uložil 55letému Čechovi trest vězení 4,5 roku kvůli nedovolenému dovozu omamných prostředků a napomáhání k obchodu s omamnými prostředky. Informoval o tom německý server Rundschau-online. Drogový kurýr byl zadržen loni v srpnu při namátkové kontrole. Celníci v automobilu našli zhruba kilogram kokainu a 25 tisíc eur (přes 656.000 korun) v hotovosti.

Čech, který byl zadržen na cestě z Belgie do vlasti, u soudu řekl, že drogy vyzvedl pro svého dobrého známého. Za "kurýrní jízdu" prý dostal odměnu 4000 eur.

Pro vyučeného automechanika a otce od rodiny jízda skončila na dálničním odpočívadle Frechen-Süd. Před celníky, kteří ho zastavili, byl viditelně nervózní a třesoucíma se rukama jim podal řidičský průkaz.

Muž nejdříve tvrdil, že u sebe nemá ani drogy, ani větší množství peněz. Celníci však automobil s českou poznávací značkou prohledali a našli drogy v černém plastovém vaku.

Muž byl už dříve kvůli prodeji drog trestán i v Česku. Odseděl si 20 měsíců ve vyšetřovací vazbě a v roce 2018 byl odsouzen k pětiletému podmíněnému trestu. Nejméně polovinu trestu, který mu byl dnes uložen, si musí odpykat v Německu. Poté je podle soudce "dobře možné", že bude vyhoštěn.

Další zprávy