Rekordní pokuta pro exekutorku. Má platit dva miliony

Tomáš Fránek
28. 5. 2013 11:25
Nejvyšší správní soud: Exekutorka hrubě porušila své povinnosti
Foto: Aktuálně.cz

Brno - Nejvyšší správní soud uložil dosud nejvyšší pokutu za chyby exekutora. Martina Tetzeliová z Plzně musí zaplatit dva miliony korun. Návrhy na její potrestání podal ministr spravedlnosti.

Exekutorka podle kárného senátu soudu hrubě porušila své povinnosti. Její zaměstnanci prováděli exekuce nepřípustným způsobem - vyvíjeli například psychický nátlak na příbuzné dlužníků, na které exekuce vůbec nedopadala.

"Postup svých zaměstnanců přitom exekutorka tolerovala, a dokonce před dohledovým orgánem obhajovala," potvrdili soudci ve svém verdiktu.

Exekutorka také účtovala lidem neodůvodněné, uměle vytvořené náklady. "Šlo mimo jiné o výdaje na detektivní a asistenční služby. Požadované údaje například o pobytu povinného, které měly být službami zjišťovány, přitom mohla získat bezplatně v rámci součinnosti s příslušnými orgány, tak jak umožňuje exekuční řád," konstatoval soud. V dalších případech vůbec nedošlo k provedení fakturovaných úkonů.

O půl milionu víc

Pokuta pro Tetzeliovou je o půl milionu vyšší než dosavadní rekordní sankce uložená pražskému exekutorovi Jozefu Višváderovi.

Ten nerespektoval přerušení exekučního řízení a chtěl dražit nemovitost i přes to, že jím vydaný exekuční příkaz byl v katastru nemovitostí zapsaný až jako třetí v pořadí.

Další jeho chybou bylo, že včas nezaplatil svůj více než desetimilionový dluh, a sám proto čelil hrozbě exekuce.

Oba skutky označil kárný soud za závažné porušení povinností, ve druhém případě shledal i závažné narušení vážnosti exekutorského stavu.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Jak na exekuce?

 

Právě se děje

před 18 minutami

Lidé v Praze i v Brně demonstrují proti turecké ofenzivě na severu Sýrie

Na podporu Kurdů na severu Sýrie se dnes vpodvečer sešlo v Praze na Klárově asi 700 lidí, kteří demonstrují proti turecké ofenzivě. Chtějí podpořit zákaz vývozu zbraní do Turecka a vyzývají k uvalení ekonomických sankcí na Turecko s cílem zastavit vojenskou agresi na severu Sýrie. Průvod demonstrantů se kolem 18:45 vydal za doprovodu policistů na Malostranské náměstí. Akci pořádá Výbor na obranu revoluce v Rojavě.

V Brně na Dominikánském náměstí se na podporu Kurdů sešlo podle odhadu strážníků kolem 400 lidí. Turecko zahájilo vojenskou operaci v severovýchodní Sýrii před týdnem.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Édouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11 000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzivě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
Další zprávy