Propouštění v ČSA nerespektuje slib, bouří se piloti

Veronika Skálová Veronika Skálová
26. 1. 2011 12:50
Vedení aerolinek oponuje, že slib propouštět od těch nejméně zkušených dodrželo.

Praha - Další propouštění pilotů v ČSA nerespektuje dohodu mezi piloty a vedením aerolinek v roce 2009. Tvrdí to České sdružení dopravních pilotů CZALPA, které vyzývá České aerolinie, aby již předané výpovědi stáhly a dodržovaly takzvaný systém seniority. Aerolinky namítají, že mají právo vybrat si, kterých zaměstnanců se zbaví.

další vlně propouštění opustí aerolinky celkem 60 pilotů z celkového počtu asi 430. Dvacet z nich najde práci v dceřiné společnosti ČSA Holiday Czech Airlines, která zajišťuje charterové lety.

Odboráři neprotestují proti samotnému propouštění, ale právě proti volbě těch, kdo mají aerolinky opustit, tedy proti porušení zavedeného systému.

"V rámci ČSA dlouhodobě osvědčený systém seniority bere v úvahu převážně zkušenosti jednotlivých zaměstnanců a délku zaměstnaneckého poměru. Tento systém byl bezprecedentně porušen propuštěním 17 pilotů, mezi kterými jsou i mnohaletí kapitáni dálkových zaoceánských linek," vysvětlil prezident CZALPA Filip Gaspar.

Přitom právě dodržení postupu, který počítá s propouštěním pilotů od těch nejméně zkušených, slíbil podle odborářů šéf ČSA Miroslav Dvořák na konci roku 2009. Šlo o jednu z podmínek dohody mezi piloty a vedením firmy.

Vedení aerolinek ale porušení tohoto slibu odmítá. "Právě naopak, tento ústní příslib, který platil pro celý loňský rok, vedení společnosti bezezbytku dodrželo," oponuje pilotům mluvčí Hana Hejsková.

"Z restrukturalizace Českých aerolinií přímo vyplývá i nutnost dosáhnout vyšší efektivity pracovní síly, a s tím i potřeba menšího množství posádek. Každá společnost má přitom právo zvolit si zaměstnance, které pro ni budou pracovat. České aerolinie samozřejmě striktně postupují v souladu s platnou legislativou," uvedla k propouštění.

Další komentář k protestu pilotů ČSA neuvedly s tím, že personální politiku ani komunikaci se zaměstnanci nevedou prostřednictvím médií.

MF Dnes upozornila, že propouštění přichází v době, která je pro vedení aerolinií mimořádně výhodná. Neplatí už totiž loňská kolektivní smlouva, která zajišťovala propuštěným pilotům devět měsíčních platů jako odstupné. A nová dohoda zatím nebyla podepsána. Podle zákona by tak pilotům náležely jen tři výplaty.

Snižování počtu zaměstnanců včetně pilotů je součástí restrukturalizace Českých aerolinií, která má pomoci z prodělečného gigantu udělat ziskový podnik. Aerolinky se mimo jiné také v dohledné době vytvoří  s výdělečným státním podnikem Letiště Praha  Český Aeroholding. Ten aktivity obou firem, které i nadále zůstanou samostatné zastřeší.

Od konce roku 2009 ČSA omezují platy, snižují stavy, zbavují se části majetku a oddělují také některé své aktivity do samostatných dceřiných společností. Takto se již vydělil ze státního kolosu takzvaný handling, tedy odbavení letadel i lidí, opravárenství nebo společnost zajišťující charterovou dopravu.


 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy