Prodej hudby loni zase klesl i kvůli pirátům,tvrdí IFPI

Veronika Skálová ČTK Veronika Skálová, ČTK
20. 1. 2011 10:09
V posledních dvou letech tržby z prodeje digitální hudby klesají.

Londýn - Internetoví piráti a ekonomická krize sráží růst prodeje digitální hudby. Informovala o tom Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI).

Podle jejích údajů v posledních letech růst prodeje digitální hudby výrazně zpomaluje. Od roku 2004 do loňska se sice tržby zvýšily asi jednáctinásobně na 4,6 miliardy dolarů, poslední dva roky byly ve znamení poklesu.

Ještě v roce 2008 se prodej zvýšil o čtvrtinu, krizový rok 2009 ale přinesl pokles o 12 procent, loňský rok pokles o 6 procent.

IFPI s poklesu viní mimo jiné i piráty, které na internetu hudbu nelegálně stahují. Obchodníky, nahrávací společnosti i samotné interprety tak podle federace připravují o desítky miliard dolarů.

"Skvělé nové legitimní nabídky hudby existují po celém světě, avšak nepřežijí, pokud bude trh nadále masivně ovlivňován pirátstvím," uvedl generální ředitel IFPI Frances Moore.

Některým zemím se již daří bojovat proti pirátům. Británie, Francie či Jižní Korea přijaly zákon, který umožňuje omezit nebo pozastavit přístup na internet uživatelům, kteří si nelegálně stahují soubory. Největším problémem pro hudební průmysl je Čína, kde je pirátství masivně rozšířené. I ta však uvedla, že pracuje na vyřešení problému, napsala agentura AP.

 

Právě se děje

před 16 minutami

Svíce u Gottovy vily na Bertramce se na přání rodiny zatím odklízet nebudou

Termín úklidu byl na přání rodiny odložen, zatím není známo na kdy. Lidé začali chodit spontánně k vile 2. října, kdy bylo oznámeno úmrtí osmdesátiletého zpěváka. Místo zaplavili svíčkami, květinami, vzkazy, fotografiemi, plyšáky, balonky a dalšími předměty.

"Na přání rodiny se termín úklidu pietního místa Nad Bertramkou posouvá, přesný termín zatím není znám. Vše řeší hlavní město Praha přímo s rodinou," napsala mluvčí TSK Lišková.

před 34 minutami

Čínský vývoz i dovoz v září klesly více, než se čekalo, může za to slabší celosvětová poptávka a americká cla

Vývoz z Číny v září klesl více, než se čekalo a dovoz se snížil již pátý měsíc za sebou. Na vývoz má negativní dopad slabší globální poptávka a rostoucí americká cla na čínské zboží. Pokles dovozu pak ukazuje, že domácí poptávka je slabá. Druhá největší ekonomika světa tak bude zřejmě potřebovat další stimulaci ekonomiky, napsala agentura Reuters.

Vývoz ze země se v září podle údajů celního úřadu snížil meziročně o 3,2 procenta, zatímco analytici čekali pokles jen o tři procenta. Dovoz se pak propadl o 8,5 procenta místo očekávaných 5,2 procenta.

Bilance zahraničního obchodu však skončila v přebytku 39,65 miliardy USD (928,2 miliardy korun). V srpnu přebytek činil 34,84 miliardy USD a analytici čekali, že se sníží na 33,3 miliardy USD. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy