Prodej hudby loni zase klesl i kvůli pirátům,tvrdí IFPI

Veronika Skálová ČTK Veronika Skálová, ČTK
20. 1. 2011 10:09
V posledních dvou letech tržby z prodeje digitální hudby klesají.

Londýn - Internetoví piráti a ekonomická krize sráží růst prodeje digitální hudby. Informovala o tom Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI).

Podle jejích údajů v posledních letech růst prodeje digitální hudby výrazně zpomaluje. Od roku 2004 do loňska se sice tržby zvýšily asi jednáctinásobně na 4,6 miliardy dolarů, poslední dva roky byly ve znamení poklesu.

Ještě v roce 2008 se prodej zvýšil o čtvrtinu, krizový rok 2009 ale přinesl pokles o 12 procent, loňský rok pokles o 6 procent.

IFPI s poklesu viní mimo jiné i piráty, které na internetu hudbu nelegálně stahují. Obchodníky, nahrávací společnosti i samotné interprety tak podle federace připravují o desítky miliard dolarů.

"Skvělé nové legitimní nabídky hudby existují po celém světě, avšak nepřežijí, pokud bude trh nadále masivně ovlivňován pirátstvím," uvedl generální ředitel IFPI Frances Moore.

Některým zemím se již daří bojovat proti pirátům. Británie, Francie či Jižní Korea přijaly zákon, který umožňuje omezit nebo pozastavit přístup na internet uživatelům, kteří si nelegálně stahují soubory. Největším problémem pro hudební průmysl je Čína, kde je pirátství masivně rozšířené. I ta však uvedla, že pracuje na vyřešení problému, napsala agentura AP.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy