Pár stran za 168 tisíc. Tak se utrácí na dálnici D8

Tomáš Fránek
23. 7. 2011 13:24
Ekologové stáhli žalobu na stavbu mostu ve Vchynicích
Pohled z Milešovky na České středohoří - zatím bez dálnice
Pohled z Milešovky na České středohoří - zatím bez dálnice | Foto: Ondřej Besperát

Brno - Za to, co by měli dělat ministerští úředníci, utrácí stát zbytečně statisíce korun.

Důkazem je jeden ze soudních sporů provázejících stavbu dálnice D8. V něm stát zaplatil právní kanceláři za jedno jedenáctistránkové vyjádření k žalobě ekologů ohledně stavby mostu ve Vchynicích 146 tisíc korun.

Smlouva, kterou podepsalo ministerstvo dopravy s advokátní kancelář Kříž a Bělina, je první zveřejněnou smlouvou z asi třiceti dalších, které s odkazem na obchodní tajemství dál ministerstvo tají. Smlouvy za přibližně půl miliardy korun byly podepsány v době, kdy ministerstvu šéfoval Aleš Řebíček.

Smlouva s kanceláří Kříž a Bělina byla podepsána v červenci 2007. Vyjádření právníků k žalobě se přitom týkalo poměrně obyčejného faktu - stát tvrdil, že ekologové nemohli být účastníky stavebního řízení.

Nejvyšší správní soud už přitom v několika dalších sporech ohledně dálnice D8 uvedl, že ekologové jsou účastníky stavebního řízení. Poslední takový verdikt zveřejnil soud dnes, kdy vyhověl stížnostem ekologů a nařídil nové projednání námitek proti stavebnímu povolení pro tunel Prackovice.

"Po přečtení smlouvy s advokátní kanceláří Kříž a Bělina o právním zastupování jsme pochopili, proč nám ministerstvo dopravy s odkazem na obchodní tajemství odmítlo před třemi lety poskytnout více než třicet jiných takových smluv. Za mnohdy banální zastupování státu externími advokáty stát totiž zbytečně vyhodí desítky miliónů korun, přitom by tuto práci měli dělat sami úředníci," uvedl Miroslav Patrik z ekologického hnutí Děti Země.

Ekologové nyní i kvůli drahým právníkům najatých státem žalobu proti povolení výstavby mostu ve Vchynicích stáhli.

"Podle harmonogramu z ledna 2008 měl být most vybudován asi za dva a čtvrt roku, což mělo být právě nyní, takže pokud ještě hotový není, tak za zpoždění může buď projektant, investor nebo stavební firmy, nikoliv náš soudní spor, neboť žalobě nebyl odkladný účinek přiznán," uvedl Patrik.

Rozestavěnou dálnici D8 provází řada dalších sporů. Děti Země jich vedou se státem devět. Stavba chybějícího úseku dálnice za 12 miliard korun se tak protahuje.

Pokud se administrativní problémy nevyřeší do poloviny roku 2012, ministerstvo prý využije evropské dotace raději na opravě dálnice D1. Dálnici D8 ale dostaví i za české peníze.

Přes České středohoří chybí dostavět zhruba 16,4 kilometru. Tříkilometrový úsek k Bílince se už staví. Pětikilometrová část na druhé straně u Řehlovic nemá ani územní rozhodnutí, které soud loni v červnu zrušil.

Prostředních osmi kilometrů se týkají další žaloby, které napadají jednotlivé dílčí stavby. Ekologové chtějí vydaná stavební povolení zrušit kvůli neoprávněným zásahům v biotopech, kácení stromů a narušování krajinného rázu. Chtějí dosáhnout alespoň částečných ústupků ve prospěch ochrany přírody.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy