Miliardář mluvil veřejně o korupci, uspěl po 8 letech

Tomáš Fránek
13. 9. 2011 17:00
Ministerstvo financí prohrává spor s miliardářem Alexandrem Seidlem

Brno -  Podnikatel Alexandr Seidl, který patří mezi sto nejbohatších lidí v Česku, se po osmi letech konečně dočkal zastání za svůj názor, ve kterém mluvil o korupci při prodeji pohledávek státu.

Jde o jeden z prvních sporů v Česku, kdy podnikatel poukázal na korupci za strany státních úředníků.

Seidla zažalovala Česká konsolidační agentura (po jejím konci ve sporu pokračuje Ministerstvo financí) za to, že v roce 2003 v České televizi uvedl, že prodej pohledávek provází v Česku korupce státních úředníků.

Tečou tam peníze bokem

"Jsem o tom přesvědčenej, že tam tečou peníze bokem. Některým lidem ze strany konsolidační, kteří se podílejí na prodeji těchto pohledávek," uvedl v televizi Seidl. Tomu ve sporu o prodej pohledávky jedné z firem dala zapravdu i Evropské komise.

O tři roky později se navíc ukázalo, že Seidl měl pravdu, z přijímání úplatku byla obviněna exmanažerka agentury Radka Kafková, označována za nejbohatší českou úřednici. Kafková se přitom jménem agentury proti výrokům Seidla ohradila.

Kafková byla nakonec letos zatím nepravomocně odsouzena za přijetí úplatku ve výši 400 tisíc korun překvapivě jenom na 18 měsíců podmíněně odloženým na zkušební dobu tří let.

 

Přestože se korupce ve státní agentuře při prodeji pohledávek objevila, pražský městský soud i Vrchní soud v Praze Seidla rok po obvinění Kafkové potrestaly. Podnikatel se měl omluvit, soudy neuznaly, že šlo o jeho názor.

Podle soudců došlo k poškození dobrého jména státního úřadu. Jediným úspěchem Seidla bylo to, že nemusel zaplatit milion korun, podle soudců je omluva dostatečná.

"Byť je nesporné, že činnost agentury byla předmětem veřejné kritické diskuse, nebylo prokázáno, že by se zaměstnanci agentury korupčního jednání dopustili," rozhodly soudy rok poté, co byla obviněna Kafková.

Kritika musí být

Seidl se ale dovolal k Nejvyššímu soudu, zaniklou agenturu už ve sporu začalo zastupovat Ministerstvo financí.

 

Podle Seidla výroky, které pronesl, byly názorem, který měl přispět ke kritickému hodnocení práce agentury.  A názor se trestat nesmí.

A to nyní potvrdil i Nejvyšší soud. Senát vedený soudcem Pavlem Pavlíkem uvedl, že v Česku je zaručena svoboda projevu a právo na kritiku. "Kritika jako součást svobody projevu i široké veřejné informovanosti tak tvoří významný nástroj míry a kvality demokracie ve společnosti," rozhodli soudci.

Seidl se sice k činnosti agentury vyjádřil kriticky, soudy ale nevysvětlily v čem vlastně porušil právo na svobodu projevu. A soudci tak vůbec neposuzovali, zda Seidl skutečně agenturu poškodil nebo šlo z jeho strany o oprávněná slova.

Nejvyšší soud proto zrušil oba verdikty, které nařizovali Seidlovi se omluvit, celý případ musí soudy projednat znovu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 19 minutami

Středočeská policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy