reklama
 
 

Policie zatkla Šika, který vysál 500 milionů z ČKA

2. 6. 2011 22:27
Po pěti letech vrcholí kauza, kterou objevilo Aktuálně.cz

Praha - Policie v Praze ve středu zadržela Jana Šika, kterému soud v únoru pravomocně uložil trest 5,5 roku vězení za vyvedení 500 milionů z účtů dceřiné firmy České konsolidační agentury (ČKA), společnosti Galileo Real.

Bývalý manažer firmy nenastoupil k výkonu trestu, k němuž byl odsouzen. Policie se obávala, že stejně jako jeho spoluodsouzený Miloš Skořepa uprchne do zahraničí, uvedl ve čtvrtek na webových stránkách tiskový mluvčí policejního prezidia Jan Melša.

Po pěti letech se tak uzavírá jedna z největších majetkových afér státu. V roce 2006 případ "zmizení" 500 milionů korun z ČKA zveřejnilo Aktuálně.cz

Rychlý zásah komanda

Kriminalisté zatkli pětatřicetiletého Šika v pražské Evropské ulici ve středu ve 13:00. "Protože nebylo jisté, zda je či není ozbrojen, zadržení provedla zásahová jednotka," uvedl mluvčí. Akce byla podle něj podrobně naplánovaná, trvala jen několik vteřin. Muže již převzala vězeňská služba. Do vězení měl nastoupit před týdnem.

Šika odsoudil loni v květnu pražský městský soud, letos jeho verdikt potvrdil odvolací senát Vrchního soudu v Praze. Bývalý manažer vyvedl peníze z Galileo Real v roce 2005 bez souhlasu představenstva na konto do Švýcarska. Podnikatel Skořepa je pak použil na soukromé aktivity. Souzen byl jako uprchlý, v lednu 2009 byl zadržen ve Spojených arabských emirátech, později byl propuštěn na kauci. Soud mu uložil 8,5 roku vězení.

Z účtu na účet a miliony jsou pryč

Operaci, na jejímž konci bylo vyvedení stovek milionů mimo kontrolu ČKA, rozkrylo rozsáhlé policejní vyšetřování.

Vyšlo najevo, že Skořepa údajně slíbil Šikovi, že mu "pomůže zhodnotit finanční prostředky Galileo Real". Nejprve mu poradil, aby peníze zaslal do francouzské Société Générale (SG). Šik to v roce 2004 udělal, banka však nechtěla převést peníze na Skořepův účet a poslala je zpět do ČR.

V březnu následujícího roku proto napsal podnikatel dopis, na jehož základě odeslal bývalý manažer půlmiliardovou částku do švýcarské United Bank of Switzerland (UBS). Bankovní poradce pak na Skořepovu žádost převedl finanční prostředky na jeho běžný účet. Skořepa potom peníze rozesílal na svá další konta, některé si pak v hotovosti vybral.

Šik se u soudu hájil tím, že chtěl pouze zhodnotit peníze. Věřil prý, že je vše legální. Porušil prý pracovní smlouvu, nicméně z toho neměl žádný finanční prospěch. Tvrdil, že ho podvedli Skořepa s podnikatelem Františkem Savovem, který v kauze vystupoval jako svědek.

Šik se Skořepou mají podle rozsudku také zaplatit společnosti Galileo Real 96 milionů korun a úroky. Zbylá část ze ztracené půlmiliardy se vrátila ze švýcarské banky po dohodě o narovnání.

autoři: Domácí, ČTK | 2. 6. 2011 22:27

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama