Letiště míří k privatizaci s rekordními výsledky

Dušan Klimeš
25. 9. 2007 12:30
Pololetní zisk je přes 650 milionů
Krátký let byl jistě zábavný i pro letušky, které se s cestujícími chvíli po přivítání na palubě opět loučily.
Krátký let byl jistě zábavný i pro letušky, které se s cestujícími chvíli po přivítání na palubě opět loučily. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Půl roku stačilo pražskému letišti, aby mohlo vykázat čistý zisk 654,1 milionu korun. To je o téměř deset procent víc než loni.

"Na základě dosavadních výsledků předpokládáme, že ke konci roku 2007 našimi branami projde více než 12 milionů cestujících," uvádí generální ředitel Letiště Praha Miroslav Dvořák

Plánované celoroční výsledky by tak podle něj měly být splněny. Již za loňský rok Ruzyně vydělala téměř miliardu, letos by tak tuto hranici měla překročit.

Největší podíl na provozních výnosech mají příjmy z leteckých poplatků a komerčních aktivit. Tvoří bezmála 98 procent.

Za první pololetí Letiště Praha odbavilo 5,58 milionů cestujících, což je meziročně devítiprocentní nárůst.

Nízkonákladových pasažérů bylo více o téměř třicet procent a každý čtvrtý cestující na pražském letišti již využívá low-cost přepravců.

Největším dopravcem na pražském letišti zůstává ČSA. Přepraví totiž 43 procent všech odbavených cestujících.

Letiště Praha nyní stojí před privatizací. Vláda schválila jeho přeměnu na akciovou společnost. Zatím ale není jisté, zda půjde o klasickou privatizaci, tedy prodej stoprocentního podílu, nebo jen o vstup strategického partnera.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 19 minutami

Dálnici D5 u Berouna zavřela nehoda tří aut

Dálnici D5 poblíž Berouna v neděli večer zhruba na hodinu zavřela ve směru na Plzeň nehoda dvou osobních aut a kamionu. Jeden muž je těžce zraněný, záchranáři na místo poslali i vrtulník. Vyplývá to z informací od policejní mluvčí Lucie Novákové a Národního dopravního informačního centra.

"Máme tam havarovaná dvě osobní vozidla. Kousek před nimi je zastavený ještě kamion, který byl taky účastníkem dopravní nehody," popsala Nováková místo havárie. Těžce zraněný muž je z jednoho z osobních aut, dodala.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

České basketbalistky vyhrály v kvalifikaci ME i podruhé

České basketbalistky vyhrály i druhý zápas v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy. V pražské hale Královka rozhodla o výhře 60:59 nad Rumunskem sekundu před koncem Kateřina Elhotová. Výběr trenéra Štefana Svitka navázal na čtvrteční vítězství 62:52 na palubovce favorita skupiny Itálie.

Zdroj: ČTK
Další zprávy