Letiště míří k privatizaci s rekordními výsledky

Dušan Klimeš
25. 9. 2007 12:30
Pololetní zisk je přes 650 milionů
Krátký let byl jistě zábavný i pro letušky, které se s cestujícími chvíli po přivítání na palubě opět loučily.
Krátký let byl jistě zábavný i pro letušky, které se s cestujícími chvíli po přivítání na palubě opět loučily. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Půl roku stačilo pražskému letišti, aby mohlo vykázat čistý zisk 654,1 milionu korun. To je o téměř deset procent víc než loni.

"Na základě dosavadních výsledků předpokládáme, že ke konci roku 2007 našimi branami projde více než 12 milionů cestujících," uvádí generální ředitel Letiště Praha Miroslav Dvořák

Plánované celoroční výsledky by tak podle něj měly být splněny. Již za loňský rok Ruzyně vydělala téměř miliardu, letos by tak tuto hranici měla překročit.

Největší podíl na provozních výnosech mají příjmy z leteckých poplatků a komerčních aktivit. Tvoří bezmála 98 procent.

Za první pololetí Letiště Praha odbavilo 5,58 milionů cestujících, což je meziročně devítiprocentní nárůst.

Nízkonákladových pasažérů bylo více o téměř třicet procent a každý čtvrtý cestující na pražském letišti již využívá low-cost přepravců.

Největším dopravcem na pražském letišti zůstává ČSA. Přepraví totiž 43 procent všech odbavených cestujících.

Letiště Praha nyní stojí před privatizací. Vláda schválila jeho přeměnu na akciovou společnost. Zatím ale není jisté, zda půjde o klasickou privatizaci, tedy prodej stoprocentního podílu, nebo jen o vstup strategického partnera.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Dálnici D4 směrem na Prahu uzavřely na tři hodiny dvě dopravní nehody

Kvůli dvěma na sobě nezávislým nehodám mezi Příbramí a Dobříší byla ráno zhruba tři hodiny uzavřena dálnice D4 ve směru na Prahu. Policie odkláněla dopravu na 41. kilometru u Dubence, zpět na dálnici se auta vracela na exitu 32. Objízdná trasa vedla po souběžné silnici přes Obořiště. Provoz byl plně obnoven před 9. hodinou.

Při nehodách se nikdo nezranil, řekla příbramská policejní mluvčí Monika Schindlová. K haváriím došlo na 34. kilometru kolem 5:30. Podle mluvčí do sebe při jedné z nehod narazila tři auta, při druhé dva vozy. Příčinu havárií policisté vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy