Letiště jako státní podnik skončí do osmi měsíců

dkl
12. 9. 2007 15:21
Vláda rozhodla o změně na akciovou společnost
Letiště Ruzyně v současnosti
Letiště Ruzyně v současnosti | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Vláda na svém zasedání dnes schválila plán přeměny Letiště Praha na akciovou společnost.

Stvrdila tak svůj záměr privatizovat největší komerční letiště v republice.

Zatím ale není jisté, zda půjde o klasickou privatizaci, tedy prodej stoprocentního podílu, nebo jen o vstup strategického partnera.

Ve hře byla možnost letiště dlouhodobě pronajmout, ta ale časem padla.

Dle nedávných vyjádření ministra dopravy Aleše Řebíčka dá vláda přednost druhé možnosti. Strategický partner by do firmy mohl vstoupit do konce příštího roku.

Budoucnost Ruzyně: Na pražském letišti vznikne pulsující obchodní pasáž

Úspěšný podnik

Vláda nejdříve na podzim vytvoří malou akciovou společnost, do které postupně převede všechen majetek. Poté státní podnik Letiště Praha zanikne.

Letiště Praha patří mezi největší v Evropě. Ročně přes něj projde více než 11 milionů pasažérů a jeho zisk dosahuje téměř miliardy korun.

Kvůli svému rozšíření by ale potřebovalo postavit další přistávací dráhu. Tomuto plánu ale zatím brání problémy s výkupem pozemků a odpor ze strany obcí, které se nachází blízko místa, kde by dráha měla vzniknout.

 

Právě se děje

před 18 minutami

Na východě Ukrajiny byl zastřelen voják, další tři utrpěli zranění

Jeden ukrajinský voják byl zabit a další tři utrpěli zranění při sobotním ostřelování pozic vládních vojsk v Donbasu na východě Ukrajiny "ozbrojenými uskupeními Ruské federace" z minometů a dalších zbraní, uvedl v neděli na své internetové stránce list Ukrajinska pravda s odvoláním na komuniké velení ukrajinské armády. Podle něj "ruská okupační vojska" v sobotu desetkrát porušila příměří, v neděli zatím jednou.

Separatisté v neděli naopak obvinili ukrajinskou armádu, že během uplynulých 24 hodin dvanáctkrát porušila dohodnuté příměří ostřelováním vsí ovládaných povstalci. O případných ztrátách se povstalecká agentura DAN nezmínila.

V pondělí se v Paříži mají poprvé setkat prezidenti Ruska a Ukrajiny Vladimir Putin a Volodymyr Zelenskyj, aby za účasti německé kancléřky Angely Merkelové a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona jednali o míru v Donbasu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy