Letiště jako státní podnik skončí do osmi měsíců

dkl
12. 9. 2007 15:21
Vláda rozhodla o změně na akciovou společnost
Letiště Ruzyně v současnosti
Letiště Ruzyně v současnosti | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Vláda na svém zasedání dnes schválila plán přeměny Letiště Praha na akciovou společnost.

Stvrdila tak svůj záměr privatizovat největší komerční letiště v republice.

Zatím ale není jisté, zda půjde o klasickou privatizaci, tedy prodej stoprocentního podílu, nebo jen o vstup strategického partnera.

Ve hře byla možnost letiště dlouhodobě pronajmout, ta ale časem padla.

Dle nedávných vyjádření ministra dopravy Aleše Řebíčka dá vláda přednost druhé možnosti. Strategický partner by do firmy mohl vstoupit do konce příštího roku.

Budoucnost Ruzyně: Na pražském letišti vznikne pulsující obchodní pasáž

Úspěšný podnik

Vláda nejdříve na podzim vytvoří malou akciovou společnost, do které postupně převede všechen majetek. Poté státní podnik Letiště Praha zanikne.

Letiště Praha patří mezi největší v Evropě. Ročně přes něj projde více než 11 milionů pasažérů a jeho zisk dosahuje téměř miliardy korun.

Kvůli svému rozšíření by ale potřebovalo postavit další přistávací dráhu. Tomuto plánu ale zatím brání problémy s výkupem pozemků a odpor ze strany obcí, které se nachází blízko místa, kde by dráha měla vzniknout.

 

Právě se děje

před 22 minutami

Vědci zkoumali tweety o klimatu, čtvrtinu vytvořili falešní "boti"

Za čtvrtinou příspěvků stály v průměrný den automatizované účty, neboli "boti". Takové je hlavní zjištění badatelů z americké Brownovy univerzity, kteří zkoumali miliony tweetů z roku 2017 na téma klimatických změn. Výsledná studie ještě nebyla zveřejněna, přístup k ní ale získal deník The Guardian. Ten na základě zjištění píše, že diskuse na Twitteru jsou "překrucovány armádou botů" ve prospěch popírání vědeckých poznatků.

Předmětem výzkumu bylo 6,5 milionů tweetů z více než měsíčného období kolem 1. června 2017, kdy americký prezident Donald Trump ohlásil odstoupení své země od pařížské klimatické dohody. Příspěvky o klimatických změnách pocházely od neautentických účtů. Ty neovládají běžní uživatelé, ale spíše software, jehož prostřednictvím může jediná osoba zadávat instrukce skupině profilů, které pak samostatně vytvářejí obsah nebo sdílejí a "lajkují" existující sdělení.

"Tato zjištění nasvědčují tomu, že mechanizovaní boti mají významný dopad při zvyšování dosahu odmítavých tvrzení o klimatické změně, včetně podpory pro Trumpovo odstoupení od pařížské dohody," cituje The Guardian z dosud nezveřejněné studie.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 23 minutami

Na SP v Rašnově bodoval z Čechů jen Koudelka, vyhrál Geiger

V závodě Světového poháru ve skocích na lyžích v Rašnově bodoval z Čechů pouze Roman Koudelka, který obsadil 27. místo. Viktor Polášek, Vojtěch Štursa ani Čestmír Kožíšek nepostoupili do druhého kola. Vyhrál Němec Karl Geiger, který na středním můstku jako jediný dosáhl hranice sta metrů.

Koudelka skočil v prvním kole 89 metrů a mezi bodovanou třicítku postoupil z 27. místa. Ve druhém si připsal o metr kratší pokus, ale v pořadí si nepohoršil. Polášek skončil osmatřicátý těsně před Štursou, Kožíšek obsadil 45. místo.

Geiger vedl už po prvním kole, ve druhém zopakoval stometrový pokus a druhého krajana Stephana Leyheho porazil o necelých šest bodů. Třetí místo obsadil lídr Světového poháru Rakušan Stefan Kraft, průběžně druhý Geiger stáhl jeho náskok na 118 bodů.

V Rašnově dosud v rámci SP skákaly pouze ženy. Muži se po dnešní premiéře v transylvánském areálu utkají o body i v sobotu.

Další zprávy