Kalousek chce zmrazit důchody, zrušit porodné a 20% DPH

Petr Kučera ČTK Petr Kučera, ČTK
24. 2. 2012 16:58
Ministr financí navrhuje další škrty v rozpočtu kvůli očekávanému výpadku příjmů
Foto: Petr Vyoral

Praha - Ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 navrhuje v letošním státním rozpočtu zmrazit výdaje za 23,6 miliardy korun. Důvodem je letos očekávaný výpadek příjmů rozpočtu.

Vyplývá to z materiálu ministerstva financí pro pondělní poradu ekonomických ministrů, který má ČTK k dispozici.

Pro úspory v dalších letech předkládá ministr několik variant.

Navrhuje například sjednotit sazbu daně z přidané hodnoty na 20 procent s výjimkou léků a knih, pro něž by zůstala snížená 14% sazba.

Dalším z návrhů je zvýšení daně z příjmu fyzických osob o jeden procentní bod nebo zdanění příjmů nad strop sociálního pojistného vyšší sazbou.

Ve hře je také snížení výdajových paušálů pro živnostníky na hodnoty platné do roku 2004, zavedení uhlíkové daně nebo spotřební daně z vína.

Na výdajové straně navrhuje ministerstvo zmrazení důchodů pro roky 2013 až 2015, úplné zrušení porodného nebo zrušení některých státních úřadů.

Materiál například navrhuje začlenit Českou obchodní inspekci pod Generální ředitelství cel, Státní energetickou inspekci pod Energetický regulační úřad nebo snižování a slučování zastupitelských úřadů.

Ušetřit desítky miliard

V roce 2013 bude podle ministerstva kvůli dodržení schválených schodků rozpočtu nutno ušetřit proti současným návrhům 42,4 miliardy korun a v roce 2014 již 84,4 miliardy korun.

"Ministerstvo financí očekává na základě nových odhadů základních makroekonomických ukazatelů nepříznivý vývoj ve státním rozpočtu v roce 2012, kdy by mohl za předpokladu neprovedení jakýchkoliv opatření schválený deficit státního rozpočtu dosáhnout 128,6 miliardy korun," uvádí materiál.

Horší než původní odhad

Státní rozpočet přitom pro letošek počítá se schodkem 105 miliard korun. Ten byl ovšem navržen v době, kdy ministerstvo očekávalo příznivější vývoj ekonomiky. Podle nejnovější lednové predikce očekává ministerstvo letos růst ekonomiky o 0,2 procenta.

Na základě těchto odhadů počítá Kalousek s propadem daňových příjmů ve srovnání se schváleným návrhem o 14,2 miliardy korun a s propadem příjmů na sociálním pojištění o 9,4 miliardy korun. Pro rok 2013 pak počítá se schodkem rozpočtu 100 miliard korun a v roce 2014 s deficitem 70 miliard korun.

Úřady dostanou méně

Vázané výdaje nebudou moci jednotlivá ministerstva a státní organizace využít bez souhlasu vlády. Ke zmražení výdajů přistoupila nynější vláda premiéra Petra Nečase (ODS) již v létě 2010. Tehdy měla ministerstva vládou zavázány výdaje za 10,2 miliardy korun, o dalších zhruba 1,8 miliardy korun zeštíhlila kapitola Státní dluh a Všeobecná pokladní správa.

Kapitoly státního rozpočtu s výdaji do jedné miliardy korun by měly mít podle nynějšího návrhu plošně vázáno 1,5 procenta výdajů. Ostatní kapitoly rozpočtu pak 3,95 procenta výdajů. Dále by měly být zmraženy výdaje na dotace na obnovitelné zdroje nebo sníženy platy ve Státním fondu dopravní infrastruktury nebo Státním zemědělském intervenčním fondu.

Porada ekonomických ministrů by se měla konat v pondělí. Následně by měl na tiskové konferenci ministr financí Kalousek a premiér Nečas představit návrh rozpočtových opatření.

 

Právě se děje

Další zprávy