Ježíšek v Česku nakoupí online. Víc než jinde v Evropě

Petr Kučera Petr Kučera
10. 11. 2010 13:21
Většina lidí hledá na webu informace a nápady, pokud už přímo nenakupuje

Praha - Česko je páté v Evropě, alespoň pokud jde o nakupování vánočních dárků přes internet. Ukázal to průzkum poradenské společnosti Deloitte.

Dvě pětiny Čechů už totiž nakupují dárky online. Rozšířenější je tato forma pouze ve Velké Británii (54 %), na Slovensku (50 %), ve Finsku (48 %) a Německu (45 %). Evropský průměr činí 33 procent.

Za online nákupy utratí Češi 37 procent svého rozpočtu na dárky. V žebříčku je předstihli jen Němci, kteří na internetu utratí polovinu rozpočtu, Britové (47 %) a Francouzi (42 %). Slováci utratí online 33 procent rozpočtu a Finové pouze 27 procent.

Dalších 51 procent obyvatel Česka na webu jen porovnává ceny a vlastnosti potenciálních dárků nebo na něm hledá inspiraci. Samotný nákup pak uskuteční v kamenné prodejně.

Pouze devět procent Čechů internet vůbec k vánočním nákupům nepoužije. V celé Evropě je to přitom celá pětina lidí.

Zeptáme se a jdeme do hypermarketu

Kde lidé berou nápad na vánoční dárek? Čtyři pětiny se zeptají přímo přátel či rodiny, co si přejí. Nápady na dárky ale hledají také na internetu (76 % respondentů), v kamenných obchodech (73 %), na Facebooku a dalších sociálních sítích (29 %) nebo v televizních a rozhlasových reklamách (28 %).

Dárky pak lidé nakupují hlavně v hypermarketech - jako nejčastější místo je uvádí pětina lidí. Tradiční místní obchody preferuje 15 procent lidí, následuje internet (14 %), specializované řetězce s hračkami, sportovním zbožím, elektronikou, kutilskými potřebami či hudbou (12 %), tradiční obchodní doby (6 %) a objednávkové katalogy (4 %).

Dvě třetiny lidí plánují kupovat hlavně dárky prezentované jako speciální nabídka - zejména ve snaze ušetřit. Chtějí také využít různých věrnostních programů. Naopak zadlužit se plánuje jen málokdo.

Foto: Jan Langer
Čtěte také:
Co dostanete k Vánocům a co chtějí ostatní? Už to víme
Chcete vrátit nevhodný dárek? Víme, na co máte nárok
Jak reklamovat vadné zboží? Čtěte krok za krokem
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Tunisko má nového prezidenta, stal se jím univerzitní profesor Kaís Saíd

Tuniská volební komise potvrdila, že nedělní prezidentské volby v zemi vyhrál univerzitní profesor bez politické příslušnosti Kaís Saíd. Získal 72,71 procenta hlasů. Saídův protivník, mediální magnát Nabíl Karúí nedlouho před oznámením výsledků druhého kola voleb uznal svou porážku. Volební účast byla 55 procent, citovala agentura Reuters z prohlášení volební komise.

Karúí, který byl donedávna ve vazbě, a ani Saíd dosud nikdy nezastávali politický úřad, v prvním kole voleb 15. září ale předstihli řadu kandidujících vlivných politiků.

Vítěz prezidentského souboje převezme severoafrickou zemi usilující o vítězství v boji s korupcí, nezaměstnaností a sporadickým extremistickým násilím. Tunisané se také snaží stabilizovat demokracii, kterou budují od povstání za arabského jara v roce 2011. Oba kandidáti se již před hlasováním shodli na tom, že budou rovněž usilovat o mír v sousední válkou rozvrácené Libyi.

Zdroj: ČTK
Další zprávy