Jednička v prodeji letenek? Hádka podnikatelů je zpátky

Tereza Holanová Tereza Holanová
10. 6. 2013 7:42
V roce 2012 byla jedničkou Student Agency. Teď jsme ji předběhli, tvrdí Asiana
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: British Airways

Praha - Spor dvou velkých konkurentů o titul "jednička v prodeji letenek" je zpátky. Vyprovokovala jej tentokrát společnost Asiana, provozovatel portálu Letuška.cz. Ta se o slogan přetahovala už v roce 2006 se společností Student Agency.

"Podle našich údajů jsme už znovu jedničkou na trhu," řekla v květnovém rozhovoru pro online deník Aktuálně.cz Šárka Litvinová, spolumajitelka Asiany. Její manžel a generální ředitel firmy Alexej Litvin poukazuje na to, že konkurence letos roste nejvýše o půl procenta, zato Asiana o třetinu.

Konkurenční Student Agency se brání. "Jedničkou jsme pořád my," vzkazuje podnikatel Radim Jančura, jehož společnost provozuje mimo jiné i službu Letenky.cz.

Právě spor o slogan, s nímž se obě společnosti střetly v roce 2006, stál na počátku velkého nepřátelství obou podnikatelů. Rostoucí Student Agency připravila Letušku.cz nejen o prvenství v prodeji letenek (k původnímu portálu Královna.cz přidal Jančura doménu Letenky.cz), ale později také o autobusovou linku z Prahy do Karlových Varů. Vítězstvím Student Agency skončilo také soupeření na trase mezi Prahou a Brnem, Asiana nyní vymáhá po Jančurově firmě odškodné u soudu.

Loňský rok? Jasně Student Agency

Podle oficiálních statistik Mezinárodní asociace leteckých dopravců (IATA) zůstala za leden až září 2012 jedničkou Student Agency. Její podíl na počtu prodaných lístků činil 18,75 procenta, podle tržeb z prodaných letenek 16,12 procenta.

O tomto pořadí svědčí i finanční výsledky obou firem za celý loňský rok. Celkové tržby Asiany činily 1,8 miliardy korun, z toho tržby Letušky představovaly 750 milionů. Student Agency podle mluvčího Aleše Ondrůje utržila celkem přes šest miliard korun, jen za letenky pak 2,8 miliardy korun.

Asiana se podle Ondrůje navíc srovnává v letenkách pouze se značkou Student Agency, ale sama do svých čísel zahrnuje i prodej lístků na Slovensku či letenky pro korporátní klientelu. "Na tyto aktivity má holding Student Agency samostatné subjekty - Orbix a vlastní společnost na Slovensku," zdůrazňuje mluvčí.

Podle Alexeje Litvina je ale letošní situace odlišná. "Radim Jančura zaspal, jsme v květnu 2013 a tempo růstu tržeb naší společnosti překračuje třicetiprocentní hranici. Celý trh letenek přitom stagnuje," tvrdí Litvin.

Objektivní čísla za letošní rok přitom neexistují. "Vzhledem k tomu, že pražská kancelář IATA předala veškerou agendu do servisního centra v Madridu, byly lokální statistiky zrušeny a již nejsou dostupné," říká Martina Hochmanová z IATA.

Trendem je nákup přímo u dopravce

Celkové tržby všech 149 prodejců letenek v Česku činily - bez charterových letů - v prvních devíti měsících loňského roku téměř 7,7 miliardy korun. To bylo meziročně o šest procent více.

Tuzemští odborníci na leteckou dopravu se ovšem shodují, že dlouhodobě se tato čísla budou zhoršovat. "V klasickém prodeji letenek dlouhodobě moc velkou perspektivu nevidím," myslí si například Martin Iltis ze společnosti FinAdvice.

Analytik Jaromír Beránek ze společnosti Mag Consulting očekává, že zákazníci si budou stále více rezervovat letenky přímo na portálech jednotlivých společností. Důvod? Dopravce si na rozdíl od prodejce neúčtuje manipulační poplatek.

Například stejná letenka do Gruzie (odlet 14. a návrat 22. června) vyšla 10. června webu Českých aerolinií na 10 390 korun. Na serveru Letenky.cz se lístek od téže společnosti prodává za 10 620 korun, na stránkách Letuška.cz za 10 865 korun.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Sháníte letenky?

 

Právě se děje

před 20 minutami

Na Facebook se kvůli únikům dat chystá hromadná žaloba

Irská organizace Digital Rights Ireland (DRI) připravuje žalobu na americkou internetovou společnost Facebook kvůli rozsáhlému úniku osobních údajů uživatelů. Vyzývá dotčené uživatele z Evropské unie, aby se k této žalobě připojili. Informují o tom server BBC a list The Irish Times. Podle DRI by jednotliví uživatelé, kteří se k žalobě připojí, mohli v případě úspěchu získat odškodné v rozsahu od 300 do 12 000 eur (zhruba 7800 až 311 000 Kč).

DRI tvrdí, že Facebook selhal při ochraně dat a neinformoval o úniku dotčené uživatele. Únik byl zjištěn již v roce 2019, nedávno se však uniklé údaje staly dostupnými na internetu, píše BBC. Portál Business Insider začátkem měsíce informoval, že na internetu se objevila soukromá data 533 milionů uživatelů ze 106 zemí, a to například jména, telefonní čísla, e-mailové adresy či data narození. Firmu Facebook již kvůli této kauze začala vyšetřovat irská Komise pro ochranu dat (DPC).

Šéf DRI Antoin Ó Lachtnain označil rozsah tohoto úniku za šokující. Varoval, že terčem podobných žalob by se v budoucnosti mohly stát i další velké internetové podniky. "Bude to první hromadná žaloba svého druhu, ale jsme si jisti, že nebude poslední," uvedl. "Existují tu zákony na ochranu spotřebitelů a jejich osobních údajů a nastal čas, aby tito technologičtí obři pochopili, že ochranu osobních údajů je zapotřebí brát vážně," dodal.

Facebook minulý týden uvedl, že pachatelé data získali před zářím 2019 využitím bezpečnostní slabiny v nástroji pro synchronizaci kontaktů. Podle antivirové firmy Avast jsou mezi uniklými uživatelskými daty také údaje o více než milionu Čechů. "Pokud by byla žaloba úspěšná, mohlo by to vytvořit precedent a otevřít dveře dalším hromadným žalobám," uvedl expert na digitální soukromí z organizace ProPrivacy. "Povinnost odškodnit jednotlivé uživatele by se pak pro velké technologické podniky mohla stát důraznou pobídkou k tvrdší práci na ochraně soukromí," dodal.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
Další zprávy