Nepřítel Radima Jančury: V letenkách jsme už zase první

Tereza Holanová Tereza Holanová
24. 5. 2013 7:30
Rozhovor s majiteli firmy Asiana o prodeji letenek a autobusové dopravě
Alexej a Šárka Litvinovi, majitelé společnosti Asiana.
Alexej a Šárka Litvinovi, majitelé společnosti Asiana. | Foto: Asiana

Praha - Do jejich úspěšně rozjetého podnikání zasáhl dravý Radim Jančura. Nejdříve je připravil o prvenství v prodeji letenek, poté kvůli němu museli ukončit autobusovou linku mezi Karlovými Vary, Prahou a Brnem. Není divu, že majitelé společnosti Asiana patří už léta k Jančurovým největším kritikům.

Společnost Asiana založil Alexej Litvin s manželkou Šárkou na začátku 90. let, hlavní byznys od té doby stále tvoří internetový prodejce letenek Letuška.cz. Firma zprostředkovává i studijní pobyty, pomáhá zajišťovat víza nebo například hotelové ubytování.

„Už jsme znovu jedničkou na trhu," tvrdí Litvinovi v rozhovoru pro online deník Aktuálně.cz. Ostrým narážkám na konkurenční Student Agency se nevyhnuli ani tentokrát.

„Snad bude mít Jančura ještě z čeho platit škodu, až soud rozhodne v náš prospěch," říká Litvin ke stále trvajícímu sporu ohledně odškodnění za zneužití dominantního postavení Student Agency v autobusové dopravě.

Aktuálně.cz: Jak se vás dotkla krize leteckého průmyslu?

Šárka Litvinová: Ta možná zasáhla ekonomiku leteckých společností, v kvantitě a frekvenci letů se však neprojevila. Naši firmu vůbec nezasáhla.

A.cz: Marže z prodeje letenek ale dlouhodobě klesají. Na jaké se teď pohybují úrovni?

Alexej Litvin: Když jsme v roce 1993 začínali, byla průměrná marže na letenku 1750 korun, letecké společnosti tehdy dávaly provizi do patnácti procent. Tu ovšem postupně rušily v reakci na nástup nízkonákladových společností. My jako cestovní agentura máme dále právo vybírat od klienta takzvaný servisní poplatek.

A.cz: Na jaké se pohybuje úrovni?

Alexej Litvin: Maximálně to může být 750 korun. Tuto možnost ale agentury kvůli konkurenci nikdy nevyužívají, spíš jej tlačí dolů. Takže v průměru jde o tři sta korun.

A.cz: Takže nižší průměrné výnosy si teď kompenzujete celkově vyšším prodejem letenek?

Alexej Litvin: Přesně tak. Před dvaceti lety jsme měli rekord sto prodaných letenek měsíčně. Teď toto množství prodáme za hodinu. Měsíčně máme patnáct, dvacet tisíc prodaných letenek.

A.cz: Znáte už hospodářský výsledek Asiany za loňský rok?

Alexej Litvin: Celkové tržby Asiany činily 1,8 miliardy korun, tržby Letušky pak 750 milionů korun. V těchto dnech probíhá audit našeho hospodaření za rok 2012. Výsledky zveřejníme, až bude dokončen.

A.cz: Byli jste jedničkou v prodeji letenek, o tuto pozici vás pak připravila Student Agency. Jak jste na tom nyní?

Šárka Litvinová: Podle našich údajů jsme už znovu jedničkou na trhu.

Alexej Litvin: Vím jedině to, že současně s naším meziročním růstem, který se pohybuje okolo třiceti procent, nekalá konkurence vykazuje stagnaci. Jestli je tam růst, tak půl procenta maximálně. (Reakce Radima Jančury: Za rok 2012 skupina Student Agency vykázala tržby z letenek dvakrát větší než společnost Asiana, tedy v celkové výši 2,8 miliady Kč. Náš meziroční nárůst tržeb činil 7,51 % oproti polovičnímu nárůstu společnosti Asiana.)

A.cz: Proč "nekalá konkurence"? Můžete tento termín vysvětlit?

Alexej Litvin: Označení objektivně vychází z nálezu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže, který takto posoudil jednání Student Agency.

Zájem o letenky roste, nejen o levné

A.cz: S prodejem letenek jste začínali před dvaceti lety. K jakým největším změnám za tu dobu podle vás došlo?

Šárka Litvinová: Tou nejviditelnější v posledních deseti, patnácti letech byl nástup nízkonákladových společností, který samozřejmě zatřásl celým odvětvím. Druhým významným faktorem je globální migrace obyvatel. To znamená, že stále roste potřeba letecké dopravy.

A.cz: Změnil se nějak zájem o business class?

Šárka Litvinová: Řekla bych, že jak na jednu stranu roste poptávka po nízkonákladových spojích a přibývá lidí, kteří jsou připraveni za tyto ceny létat - a nejsou to jenom baťůžkáři. Zároveň ale roste skupina, která si zejména na dálkových letech je ochotna a schopna dopřát let v business třídě. Za tím stojí i snaha prodejců vysvětlit, že pokud si klient dopřeje komfortní let, nakonec ho ta cena může vyjít i na méně, než když riskuje změny letů.

A.cz: Jaký podíl má tato třída na prodaných letenkách?

Šárka Litvinová: Pohybuje se to mezi osmi až deseti procenty.

Na řadě je Bulharsko nebo Gruzie

A.cz: Kde by podle vás měla být Asiana za pět let?

Alexej Litvin: Český trh už je velice vymezený, protože je malý. Perspektivu tak vidíme v expanzi do východní a střední Evropy. Začali jsme ze Slovenska, teď do prvního června to bude Bulharsko. Spolupracujeme s Gruzií. Další by mohly být země jako Polsko, Ukrajina, Rusko.

A.cz: Chcete tam otevírat klasické kamenné prodejny, nebo virtuální pobočky?

Alexej Litvin: V závislosti na konkrétní situaci počítáme s kombinací všech zmíněných variant.

A.cz: Z jakého důvodu zrovna tento region?

Alexej Litvin: V zemích jako Gruzie nebo Bulharsko ještě trh není nasycený.

Šárka Litvinová: A v Polsku nebo Rusku už je velice silná konkurence, ale zase jsou to obrovské trhy, takže lákají.

A.cz: Do Gruzie od léta prodáváte i zájezdy. Kolik klientů jste už odbavili?

Šárka Litvinová: Zatím je to v řádu desítek, nejsou to nějak významná čísla. Ta země je malá a Česká republika taky.

Alexej Litvin:  Rozjezd by měl trvat minimálně dva roky.

A.cz: Jak to tedy funguje? Zprostředkováváte výlety pro skupiny, nebo i pro jednotlivce?

Šárka Litvinová: Lze zorganizovat obojí.

Návrat k autobusům se nám nevyplatí

A.cz: Co autobusová doprava, do té se vrátit nechcete?

Alexej Litvin: Došli jsme k závěru, že v atmosféře, jaká byla na tomto trhu, se nám nevyplatí. Celé je to velice náročný byznys, i když bychom zvládli dál fungovat, kdyby ze strany konkurence nedocházelo k podrazům.

Šárka Litvinová: Jako organizované krádeže drahých dílů.

A.cz: Můžete rozvést, o co jde?

Alexej Litvin: Majitel firmy Student Agency Radim Jančura prokazatelně nakupoval za nápadně nízké ceny náhradní díly do svých autobusů. Tyto náhradní díly Policie ČR označila jako zcizené z našeho skladu. (Reakce Radima Jančury: Policie nezjistila žádné pochybení, na vše máme certifikáty a potvrzení. Nic takového, jak popisuje pan Litvin, se ve spojitosti se Student Agency nestalo.)

A.cz: Jste známi jako jedni z největších kritiků Radima Jančura a jeho Student Agency. Došlo už k nějakému posunu ohledně žaloby o 23 milionů korun, které po něm chcete?

Šárka Litvinová: Celá záležitost je stále u soudu, zatím ještě nerozhodl. Jen doufáme, že do té doby, než rozhodne v náš prospěch, bude mít konkurence ještě z čeho tu škodu zaplatit.

A.cz: Máte snad nějaké konkrétní informace o tom, že vašemu konkurentovi klesá zisk?

Alexej Litvin: Jde o aritmetickou trojčlenku o jedné neznámé. Tržby Asiany rostou od začátku roku, celý trh s letenkami a potažmo cestovními službami podle veřejně dostupných zdrojů a zpráv od IATA stagnuje. Z toho vyplývá, že ostatní významní hráči na trhu stagnují nebo mají propad v tržbách. Námi nárokovaná suma odškodnění je dost velká na to, abychom měli obavy, zdali protistrana bude po nějakém čase schopná se s tímto závazkem vyrovnat.

A.cz: Můžete stručně připomenout, o jakou škodu se jedná?

Alexej Litvin: Nárokujeme odškodnění za škodu vyčíslenou expertním týmem, která vznikla v důsledku zneužití dominantního postavení firmy Student Agency při provozování veřejné autobusové dopravy. Konkrétně na lince mezi Prahou a Brnem v letech 2007 až 2008, kde jsme tehdy také působili. (Reakce Radima Jančury: Soud řekl, že Úřad pro ochranu hospodářské soutěže to špatně uzavřel - Student Agency svého dominantního postavení nezneužila. K jakékoli náhradě škody tedy není důvod.)

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Exploze v domě v Göteborgu si vyžádala více než dvě desítky zraněných

Více než dvě desítky zraněných si v úterý ráno ve švédském Göteborgu vyžádala exploze a následné požáry v několika obytných domech. Několik postižených je zraněno vážně. Co výbuch způsobilo, zatím není jasné, nicméně podle policie nešlo o nehodu, informovala švédská média.

Podle aktuálních údajů bylo do nemocnic dopraveno 16 zraněných ve věku od 10 do 80 let. Podle mluvčí göteborské univerzitní nemocnice Ingrid Fredrikssonové je stav čtyř hospitalizovaných, tří žen a jednoho muže, vážný.

Podle göteborské záchranné služby exploze zasáhla několik bytů a schodiště. Následný požár se rozšířil na přilehlé domy. Evakuováno z nich bylo několik stovek lidí, někteří skákali v panice z oken, sdělil televizi SVT velitel zasahujícího týmu záchranářů Jon Pile. Požár zatím stále není uhašený a hoří na několika podlažích.

Zdroj: ČTK
Další zprávy