Je jedno, jak pes uteče. Škodu platí majitel, řekl soud

Tomáš Fránek
28. 8. 2012 6:00
Majitel psa zaplatí za zničené auto, i když zvíře uteklo jen kvůli vadě na vodítku
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Městská policie, Frenštát pod Radhoštěm

Brno - Majitel psa odpovídá za škodu, kterou zvíře způsobí, i když pes uteče náhodně například kvůli závadě na vodítku.

Majitel psa z Vítkova na Opavsku tak musí po verdiktu Nejvyššího soudu s definitivní platností zaplatit přes 150 tisíc korun Kooperativa pojišťovně, u které byl pojištěný řidič, kterému volně pobíhající pes vběhl do cesty a poničil mu auto.

Majitel psa se bránil tím, že zvíře dostatečně zabezpečil - měl ho připoutaného karabinou na vodítku. „Pes utekl v důsledku závady na karabině, závadu jsem nemohl nijak ovlivnit," uvedl majitel psa.

Majitel musí předjímat

Soud v Opavě i Krajský soud v Ostravě rozhodly, že majitel psa musí škodu zaplatit, není důležité, že se psa snažil zajistit a zabránit mu v útěku.

„Majitel psa odpovídá za škodu vzniklou na vozidle, neboť jeho pes volně pobíhal bez dozoru po veřejné komunikaci a způsobil dopravní nehodu. Majitel psa tak nedostál své povinnosti zvíře dostatečně zabezpečit tak, aby nezpůsobilo škodu," rozhodli soudci.

A i když šlo o závadu na karabině, nemůže to vést k tomu, že by majitel za svého psa neodpovídal. „Pokud pes unikl v důsledku závady na karabině, kterou byl připoután, taková náhoda se přihodila majiteli psa a tomu se přičítá," dodali soudci.

Muž se ještě bránil dovoláním k Nejvyššímu soudu. A kromě vadné karabiny se bránil také tím, že řidič jel rychleji, než měl, a proto nemohl na psa pobíhajícího po silnici reagovat.

Nejvyšší soud ale argumenty majitele psa odmítl a potvrdil, že škodu zaplatit musí.

Soudci tak potvrdili, že chovatel odpovídá za škodu, kterou uniklé zvíře způsobilo, bez ohledu na to, jakou formu prevenčního opatření proti úniku zvířete zvolí. A soudy také správně určily výši škody, kterou pes způsobil.

Musíte udělat vše

Jde o další případ, kdy soudci Nejvyššího soudu posuzovali počínání majitelů psů.

Nejvyšší soud už dříve rozhodl, že majitel psa musí v každé situaci počítat s tím, že zvíře může ohrozit lidi. Musí udělat všechna opatření, aby se to nestalo.

A odpovědnost majitele platí i ve chvíli, kdy je jinak klidný a poslušný pes k útoku vyprovokován. Soudci tak rozhodli případ, kdy pes zranil sedmiletou dívku, která ho provokovala.

"Samotná skutečnost, že pes bez náhubku a vodítka ležel na dece se svým pánem, evidentně nebyla dostatečným opatřením k zabránění vzniku škody na zdraví dítěte při kontaktu se psem," uvedli již dříve soudci.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 55 minutami

Biden schválil nejrozsáhlejší investice do klimatu a zdravotnictví v dějinách USA

Americký prezident Joe Biden v úterý podepsal zákon o rozsáhlých investicích do ochrany klimatu a zdravotnictví. Klimatický balíček pošle 369 miliard dolarů (8,9 bilionu korun) do obnovitelných zdrojů energie a na snížení emisí, podle listu The Guardian představuje dosud nejvýznamnější úsilí USA v boji proti klimatické krizi. Odborníci odhadují, že zákon by mohl do roku 2030 vést ke snížení emisí v USA přibližně o 40 procent ve srovnání s úrovní z roku 2005, píše list. Norma také omezuje ceny některých léků a zavádí minimální daňovou sazbu pro velké společnosti.

Demokraté návrh prezentují jako krok ke snížení inflace. Přijetí zákona je pro Bidenovu administrativu významným úspěchem.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Zemřel režisér německý Petersen, proslavil ho Nekonečný příběh Dokonalá bouře

Ve věku 81 let v Los Angeles zemřel německý filmový režisér Wolfgang Petersen. Jako jeden z mála německých filmových tvůrců se dokázal prosadit v Hollywoodu. Natočil akční filmy jako Dokonalá bouře (2000) nebo Smrtící epidemie (1995), ale i kultovní a dobrodružný Nekonečný příběh (1984). O jeho úmrtí informovala agentura DPA.

Petersen zemřel v pátek ve svém domě v losangeleské čtvrti Brentwood na rakovinu slinivky, uvádí filmový magazín Deadline.

Rodák z německého Emdenu na pobřeží Severního moře maturoval na prestižním hamburském gymnáziu, později studoval divadelní vědu a nakonec absolvoval berlínskou filmovou a televizní akademii. Začínal jako herec a asistent režie v Hamburku, sám točit začal po škole.

Za kamerou stál při natáčení několika dílů krimiseriálu Místo činu a výrazně na sebe upozornil celovečerní prvotinou Jeden z nás dvou (1974).

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

V Zimbabwe zemřelo na spalničky 157 lidí, nakažených rychle přibývá

Na spalničky v Zimbabwe zemřelo 157 lidí, přičemž za necelý týden se úmrtnost zdvojnásobila. Úřady viní náboženské sekty, které nevěří v účinnost očkování a jejichž příslušníci své děti nenechávají imunizovat.

Podle agentury Reuters je nejvíc případů v populaci neočkovaných. Celostátně za minulé čtyři dny stoupl počet nakažených z 1036 na 2056, oznámila ministryně informací Monica Mutsvangwaová. Podle ní je nejvíc případů v rodinách příslušníků náboženských sekt, jež nevěří v účinnost očkování.

Ministerstvo zdravotnictví zintenzivnilo očkovací program před zářijovým začátkem školního roku, vláda se snaží komunikovat s místními a náboženskými představiteli a získat pro očkování jejich podporu.

Reuters píše, že spalničky jsou dalším zdrojem zátěže pro zimbabwské zdravotnictví, které se dlouhodobě potýká s nedostatkem léků a stávkami zdravotníků.

Zdroj: ČTK
Další zprávy