Firmy už nemusí nabízet práci, výpověď mohou dát rovnou

Petr Kučera Tomáš Fránek, Petr Kučera
10. 1. 2013 14:44
Nejvyšší soud sjednotil rozhodování ve sporech o výpovědi podle nového zákoníku práce
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Deutsche Bank AG

Brno - Firmy a podnikatelé nemusí lidem, které chtějí propustit pro nadbytečnost, nabízet jinou práci.

Nejvyšší soud ve svém verdiktu, který sjednocuje rozhodování v těchto pracovně právních sporech, totiž rozhodl, že firmy a podnikatelé mohou dát zaměstnancům výpověď, i když mají možnost lidem nabídnout jinou práci.

Soudci tak rozhodli poté, co projednali případ z Prahy. Firma dala výpověď pracovníkovi pro nadbytečnost bez toho, že by mu nabídla jiné místo. To přitom měl zaměstnavatel k dispozici.

Z nového zákoníku práce platného od roku 2007 totiž vypadla takzvaná nabídková povinnost. Nový zákon přitom paradoxně schválily levicové strany ČSSD a KSČM přes odpor tehdejší opozice i zástupců zaměstnavatelů.

Na podmínkách výpovědní doby ani odstupného, které se naposledy měnily za exministra Jaromíra Drábka od roku 2012, se tímto verdiktem nic nemění.

Jiná místa tajili

Propuštěný zaměstnanec, který pracoval jako systémový administrátor, firmu zažaloval poté, co dostal výpověď. „Dozvěděl se, že zaměstnavatel měl v okamžiku výpovědi z pracovního poměru řadu dalších volných pracovních pozic s obdobnou pracovní náplní, jakou měl propuštěný, například specialista bezpečnosti IT, dvě pozice inženýra aplikačního vývoje," uvedl mluvčí nejvyššího soudu Petr Knötig.

Obvodní soud pro Prahu 10 i Městský soud v Praze muži vyhověly. Nejvyšší soud ale nyní tyto verdikty zrušil a nařídil nové projednání sporu.

Podle soudců Nejvyššího soudu, jejichž stanovisko je závazné i pro posuzování dalších podobných sporů, totiž ze zákoníku práce od roku 2007 vypadla takzvaná nabídková povinnost - tedy povinnost volné místo nabídnout.

Povinnost už není

„Znamená to, že zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď z pracovního poměru, i když má možnost ho dále zaměstnávat v místě, které bylo sjednáno jako místo výkonu práce, a to i kdyby mu mohl nadále přidělovat jinou práci, která by odpovídala sjednanému druhu práce a která by pro něho byla vhodná," uvedl mluvčí soudu.

Takzvanou nabídkovou povinnost obsahovala předchozí právní úprava, platná do konce roku 2006. Zaměstnavatel mohl dát výpověď pro nadbytečnost jen tehdy, pokud neměl možnost zaměstnat pracovníka na jiné vhodné pozici v místě jeho bydliště nebo v místě výkonu práce. Povinnost se netýkala výpovědi pro porušení pracovní kázně.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

Kde najít volná pracovní místa?

 

Právě se děje

před 5 hodinami

České házenkářky na úvod Eura prohrály se Švédskem

České házenkářky vstoupily do mistrovství Evropy v Dánsku porážkou 23:27 s favorizovaným Švédskem. Svěřenkyně trenéra Jana Bašného v úvodním utkání základní skupiny B v Herningu dlouho držely krok, na startu druhého poločasu dokonce vedly o tři branky, ale závěr patřil Seveřankám.

V dalším duelu se český tým v sobotu utká s Ruskem a v pondělí zakončí skupinu proti Španělsku. Do další fáze turnaje, kterou budou dvě šestičlenné skupiny, postoupí první tři celky.

Švédsko a Česko se měly utkat už v březnu v kvalifikaci, kvůli koronaviru ale byly oba zápasy zrušeny a na šampionát se dostaly stejné týmy jako předloni. Kvůli přetrvávající pandemii se celý turnaj hraje bez diváků.

Zatímco český tým kvůli koronaviru nehrál zápas více než rok, Švédky stihly před šampionátem čtyři přípravná utkání. Svěřenkyně kouče Bašného se ale favoritek, s nimiž se jim v posledních letech nedařilo, nezalekly a od úvodu držely krok.

Seveřanky, šestý tým z předloňského Eura, sice v prvním poločase většinu času vedly, ale maximálně o dva góly. Mezi tyčemi v české brance se dařilo Kudláčkové, která působí ve švédském Kristianstadu, a i díky jejím zákrokům držel outsider v poločase nadějnou remízu 13:13.

Vstup do druhého dějství vyšel českému celku ještě lépe. Národní tým dal úvodní tři branky a chvíli měl překvapivý třígólový náskok. Pak přišla rozhodující fáze utkání.

Švédky po sérii čtyř branek otočily stav a ve 42. minutě vedly 19:18. Seveřanky se uklidnily a postupně navyšovaly náskok. V 56. minutě upravila Strömbergová už na 27:21 a bylo rozhodnuto.

Utkání skupiny B mistrovství Evropy házenkářek v Dánsku:

Švédsko - Česko 27:23 (13:13)

Sestava a branky Česka: Kudláčková, Novotná - Knedlíková 2, Konečná, Maňáková, Kvášová 2, Kordovská 2, Mikulášková, Hurychová 2, Šustková, Marčíková 3, Stříšková, Zachová, Kovářová, Jeřábková 8, Malá 4.

Nejvíce branek Švédska: Blohmová 5. Rozhodčí: Antičová, Jakovljevičová (obě Srb.). Sedmimetrové hody: 10/5 - 6/4. Vyloučení: 7:4. Bez diváků.

Rusko - Španělsko 31:22 (13:11)

Skupina D:

Německo - Rumunsko 22:19 (13:10), Norsko - Polsko 35:22 (17:13).

Zdroj: ČTK
Další zprávy