Firmy děsí řeči politiků o růstu daní. Lákají je ráje

Veronika Skálová Veronika Skálová
20. 4. 2010 12:30
Před přílišným zvyšováním daní je třetina podnikatelů připravena odejít do daňových rájů.
Platit na daních ještě víc? To raději přesídlit do daňového ráje.
Platit na daních ještě víc? To raději přesídlit do daňového ráje. | Foto: Ludvík Hradilek

Brno - Špatně promyšlená snaha o naplnění státní pokladny by mohla skončit s úplně opačným efektem, vzkazují čeští podnikatelé nepřímo politikům, kteří nyní přitvrzují v přetahované o voličské hlasy.

Až třetina podnikatelů, které oslovila v průzkumu Česká kapitálová a informační agentura (ČEKIA), by v případě zvyšování daní, politické nestability a často se měnící legislativy neváhala nad „odchodem" do některého z takzvaných daňových rájů.

Průzkumu se zúčastnilo přes tisíc podnikatelů a jen pouhým osmi procentům z nich by byl odchod do daňového ráje úplně proti mysli.

"Výzkum jednoznačně potvrdil, že vlastníci firem citlivě reagují na daňové zatížení, stejně jako na podnikatelské prostředí v České republice," okomentovala výsledky analytička společnosti ČEKIA, Petra Štěpánová. V doplňujících komentářích pak majitelé firem často dodávali, že se obávají vítězství levice ve volbách. Mají s nimi spojené právě zvyšování daní.

Za pádný důvod pro přesídlení do ciziny označilo 53 procent dotázaných zvýšení daňové zátěže v České republice, 31 procent by přesvědčil i růst politické nestability a 22 procent často se měnící legislativa. Respondenti mohli při označení důvodů vybrat více možností.

Kromě výhod i podezření

Zároveň jsou daňové úlevy právě tím, co na daňových rájích podnikatelé oceňují, jako hlavní výhodu je uvedlo 78 procent oslovených. Dalším plusem ale je minimální byrokracie při podnikání, i malá kontrola ze strany úřadů.

Čeští podnikatelé ale přesto mají k daňovým rájům poměrně rezervovaný vztah - ty, kdo do nich už své firmy úředně přestěhovali, vnímají jako šikovné podnikatele pouze ve 47 procentech. Zbylí dotázaní vnímají takové firmy jako podezřelé.

Experti upozorňují, že daňové ráje nejsou úplným podnikatelským rájem doslova.

"Založení účelové společnosti v některém z tzv. daňových rájů není příliš složité. Jinou věcí je reálný efekt. Samotné umístění sídla v daňovém ráji neznamená, že 100 procent příjmů bude v této zemi také zdaněno. Je zároveň podstatné, kde a z jakých zdrojů bylo zisků dosaženo. Účelové přesuny navíc podléhají zvýšené pozornosti příslušných úřadů," vysvětlil Lukáš Poddaný z advokátní kanceláře Ambruz & Dark.

Odradit podnikatele od odchodu za vstřícnějším prostředím je podle něj možné především  daňově příznivým prostředím, které je navíc právně transparentní.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Hokejový útočník Sobotka dohraje sezonu ve Spartě

Hokejový útočník Vladimír Sobotka bude působit ve Spartě i ve zbytku sezony. Třiatřicetiletý hráč se zkušenostmi z NHL má s Pražany podepsanou smlouvu do konce ledna, s klubem se již ale domluvil na jejím prodloužení.

"Je to na dobré cestě. Věděli jsme, že bereme rozdílového hráče a jsme s Vláďou naprosto spokojeni. Splňuje naše představy," uvedl sportovní ředitel Sparty Petr Ton pro O2 TV v průběhu dnešního zápasu v Brně. Oficiálně by obě strany měly dohodu potvrdit příští týden.

Sobotka přišel do Sparty v polovině listopadu a nejprve podepsal měsíční smlouvu, kterou následně prodloužil do konce ledna. Dosud odehrál 24 zápasů, ve kterých nasbíral 23 bodů za čtyři branky a 19 asistencí. Nejčastěji nastupuje v elitní formaci společně s kapitánem Michalem Řepíkem.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Basketbalistky USK se rozloučily s Euroligou výhrou nad Gdyní

Basketbalistky ZVVZ USK Praha se rozloučily s touto sezonou Evropské ligy vítězstvím nad Gdyní 80:67. Double double si v utkání 6. kola připsala za vítězky Američanka Brionna Jonesová, která byla s 27 body nejlepší střelkyní zápasu a přidala 10 doskoků. V týmu Gdyně se povedl také Lauře Miškinieneové se 17 body a 13 doskoky.

Naději na postup ze skupiny B do čtvrtfinále ztratily svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové v domácí "bublině" v hale na Královce porážkami v úterý s Fenerbahce Istanbul a ve čtvrtek s Lyonem. Mezi nejlepší osmičkou chybí USK poprvé od sezony 2012/13.

Gdyně, která v silné skupině neuhrála ani jednu výhru, držela s domácím týmem v první čtvrtině krok a dokonce v jednu chvíli vedla o pět bodů. Bylo to především díky devíti bodům Alice Kunekové. V druhé čtvrtině už ale USK, který tradičně střelecky držela Jonesová, dokázal získat až desetibodový náskok.

Polský celek se ještě snažil vrátit do hry, ale přišla desetibodová šňůra USK mezi 27. a 40. minutou. Dovršila ji dvěma trojkami za sebou Kateřina Elhotová, před ní ještě jednu proměnila Teja Oblaková. Vyplynulo z toho vedení 52:37. Dvakrát Pražanky unikly i do největšího rozdílu 16 bodů a bez problémů dokráčely k prvnímu úspěchu v domácím turnaji a celkově třetí výhře v soutěži.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Ugandská armáda hlásí 189 zabitých členů somálského teroristického hnutí Šabáb

Ugandská armáda v pátek oznámila, že při "překvapivém a rychlém" útoku zabila nejméně 189 příslušníků teroristického hnutí Šabáb v Somálsku. Cílem útoku bylo setkání členů ozbrojené skupiny, vojáci zatkli dva velitele hnutí a předali je somálské armádě. Žádné civilní cíle ani osoby útok nezasáhl, píše agentura AP a dodává, že informace z prohlášení ugandské armády nebylo možné ověřit.

Vedle hlavního leteckého útoku ugandská armáda zasahovala na několika dalších místech v Somálsku. Zneškodnila například vojenskou techniku, kterou teroristé používali, dopravní prostředky a zbraně.

Šabáb, který má vazby na teroristickou síť Al-Káida, chce svrhnout somálskou vládu. Jednotky somálské vlády a mírové oddíly Africké unie (AMISOM) v roce 2011 hnutí vytlačily z větší části metropole Mogadiša. Jeho přívrženci však mají dál pod kontrolou rozlehlé venkovské oblasti, odtud podnikají teroristické operace a sebevražedné atentáty. Hnutí na daních vybere téměř stejně peněz jako somálská vláda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy