Dost monopolu na rychlíky: Jančura už vybral vagóny

Tomáš Fránek
9. 9. 2010 6:15
České dráhy se soustředí na hlavního konkurenta: přesunuly Pendolina na trať Praha - Ostrava.
Foto: Jan Langer

Brno - Blíží se sice po etapách, a proto je trochu nenápadná. Ale přesto jde o revoluci. Společnost RegioJet podnikatele Radima Jančura už vybrala dodavatele nových vagónů, kterými chce konkurovat Českým drahám na rychlíkových trasách.

Zákazníci zažijí i na dráze to, co jim třeba u mobilních telefonů nebo autobusových spojů už přijde normální: budou si moci vybrat, s kým a za kolik jet.

RegioJet nakoupí padesát vagónů za 50 milionů eur, v přepočtu téměř za 1,3 miliardy korun.

To, že firma už vozy vybrala, potvrdil Aktuálně.cz obchodní ředitel firmy Jiří Schmidt. Nyní se dojednávají poslední podmínky smlouvy s dodavatelem. "Podrobnosti zveřejníme tak v polovině září," řekl Schmidt.

Regiojet není jediný, který v těchto měsících nabourává jeden z nejstarších monopolů v tuzemsku. Na českých železnicích se objeví i britská Arriva, která bude jezdit na Liberecku. A od prosince by se měla na české koleje proniknout i další společnost, Wagon Service, která bude zajišťovat expresní linku z Košic do Prahy.

Konkurence se chystá

Jančurův Regiojet nakoupí nové vozy, které dostane ve třech kategoriích a ve třech etapách od letošního prosince do listopadu 2012.

RegioJet již dříve dostala nabídku na vozy Talgo od španělských drah Renfe a jednala i s dalšími dodavateli. Firma se nakonec rozhodla vypsat tendr, protože o dodávku stálo víc výrobců a proto byl tendr prodloužen o několik týdnů.

Kvůli vstupu na dálkové tratě RegioJet již nakoupila devět rychlíkových lokomotiv za více než půl miliardy korun.

Od prosince

RegioJet by už mohl jezdit na trati mezi Ostravou a Prahou už od prosince, kdy začne platit nový jízdní řád. Firma už má souhlas Správy železniční dopravní cesty. Kromě Ostravy by některé vlaky měly zajíždět i do Českého Těšína a slovenské Žiliny.

Jisté je už to, že se na českých tratích objeví i další nový dopravce společnost Arriva, která je po převzetí němekou Deutsche Bahn součástí největšího evropského dopravce. Arriva bude zajišťovat vlaky z Liberce přes Žitavu do Varnsdorfu a Rybniště.

Soukromí dopravci, kromě RegioJetu také Jindřichohradecké místní dráhy, se navíc uchází o provoz na tratích, které nyní chce po krajích zrušit Ministerstvo dopravy kvůli ztrátovosti. Jde asi o šedesát tratí, o třetinu z nich mají soukromí dopravci zájem.

Podle deníku E15 se RegioJet překvapivě domluvil s Českými drahami na to, že by chtěly společně 17 regionálních tratí. Proti současnému stavu garantují dokonce o 40 milionů korun levnější provoz.

České dráhy už avizovaly, že trať mezi Prahou a Ostravou bude pro ně prioritní, stáhne na ni všechna pendolina, která má a kvůli tomu nebudou tyto nejrychlejší soupravy v barvách ČDS už zajíždět třeba do Vídně.

Miliardy za opravy

Státní firma už také oznámila, že nechá modernizovat 58 vagonů pro expresní vlaky EuroCity a InterCity, obnovu vozů provede slovenská společnost ŽOS Trnava. Náklady včetně desetiletého leasingu budou 2,183 miliardy korun.

Modernizace začne v následujících dnech, první opravené vozy bydráhy měly nasadit do provozu na začátku příštího roku. Všechny vozy by měla slovenská firma dodat do konce roku 2011.

"Vedle klimatizace a dosazení nových toalet s uzavřeným systémem projde omlazovací kúrou také interiér vozů, který bude nově laděn ve firemních barvách Českých drah. Úplnou novinkou bude elektronický audiovizuální informační systém, který bude cestující informovat o trase vlaku a nejbližších zastávkách nebo o obsazení míst rezervacemi," popsal modernizaci náměstek pro osobní dopravu Antonín Blažek.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na Děčínsku vzplála vlaková souprava, nikdo nebyl zraněn

Předběžnou škodu 15 milionů korun způsobil v pátek vpodvečer požár vlakové soupravy v Rybništi na Děčínsku. Všichni cestující stačili bezpečně vlak opustit. Na místě zasahovalo pět jednotek hasičů, v 19:15 požár hasiči zlikvidovali. O události informovali hasiči Ústeckého kraje na twitteru.

Podle České televize šlo o spoj společnosti Arriva ze Šluknova do Kolína. "K uhašení soupravy bylo potřeba 20 000 litrů vody. Příčina požáru je v šetření," uvedli hasiči. Oheň propukl před 18:00.

Kvůli požáru byla na trati mezi Děčínem a Rumburkem v úseku mezi stanicemi Rybniště a Jedlová zhruba na tři hodiny zavedena náhradní autobusová doprava.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na palestinských územích se po 15 letech uskuteční volby

Palestinský prezident Mahmúd Abbás v pátek oznámil termín příštích parlamentních a prezidentských voleb. Uskuteční se v květnu a červenci a budou první za 15 let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž mají volby pomoci vyřešit dlouholetý vnitropalestinský konflikt.

Palestinská autonomie, která má na Izraelem okupovaném Západním břehu Jordánu omezenou samosprávu, podle prohlášení Abbásovy kanceláře uspořádá 22. května parlamentní a 31. července prezidentské volby. Konat by měly na Západním břehu Jordánu, v Pásmu Gazy a ve východním Jeruzalémě.

"Prezident nařídil volební komisi a všem státním orgánům, aby zahájily demokratický volební proces ve všech městech vlasti," stojí v prohlášení citovaném agenturou Reuters. Hnutí Hamás vyhlášení voleb uvítalo a vyjádřilo naději, že pomohou ukončit rozkol.

Zdroj: ČTK
Další zprávy