Do Česka vtrhnul nový hráč v prodeji potravin. Žabka

Hana Vorlíčková
3. 4. 2008 14:30
Žabka je prvním maloplošným potravinovým řetězcem
A na závěr: logo, které si máte zapamatovat.
A na závěr: logo, které si máte zapamatovat. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Dnes, před desátou hodinou stál v Maiselově ulici v centru Prahy řemeslník a v rychlosti opravoval drobné nedodělky na fasádě prvního obchodu potravinového řetězce Žabka v Česku.

Přibližně o hodinu později majitelé prodejnu slavnostně otevřeli. Řetězec Žabka spadá pod investiční skupinu Penta Investments.

Potraviny Žabka jsou prvním maloplošným potravinovým řetězcem v Česku. Budou mít otevřeno od šesti hodin ráno do jedenácté hodiny večerní. Některé prodejny řetězce by měly mít otevřeno non stop.

Doplněná díra na trhu

Zákazníkům by mělo být k dispozici okolo 1600 druhů zboží, což je asi o polovinu více, než mají některé diskontní prodejny. Vyjma potravin budou k dostání i tiskoviny, základní drogistické zboží a v budoucnu i některé doplňkové služby.

"Na terminálech plánujeme dobíjení telefonů všech mobilních operátorů. Nabídneme i možnost plateb některých složenek, například za plyn nebo elektřinu," uvedl při slavnostním otevření Zdeněk Linhart, generální ředitel spolenosti Žabka.

"Rozhodli jsme se v České republice zprovoznit potravinový řetězec Žabka, protože přesně takový typ sítě v republice chyběl. Jsou zde řetězce velkých hypermarketů a supermarketů, ale síť malých prodejen o rozloze 60 až 120 metrů čtverečních tu dosud není," řekl Linhart.

Žabky táhnou Prahou

Žabka v Maiselově ulici nezůstane dlouho sama. Do konce roku chce vedení Žabky otevřít asi padesátku dalších obchodů. Další z plánovaných se otevře na Praze 1, Haštalském náměstí. V tomto roce chce síťexpandovat hlavně v Praze a blízkém okolí.

V dalších letech se chystá proniknout i do ostataních měst republiky. Během tří let by se tak v Česku mělo objevit dalších 250 malých obchodů této značky.

Obchody Žabka mají fungovat na principu blízkém franšíze prostory budou pronajaty a prodejny budou řídit nezávislí provozovatelé.

Maloobchodní síť prodejen Žabka pochází z Polska. Přibližně před rokem jí koupila česko slovenská investiční skupina Penta Investments.

Síť prodejen Žabka byla založena v roce 1999. V roce 2006 dosáhly tržby firmy rekordní výše 1,24 miliard zlotých (9,2 miliardy korun), přičemž hrubý zisk před zdaněním, úroky, odpisy a amortizací (EBITDA) činil 45 milionů zlotých (337 milionů korun).

 

Právě se děje

před 22 minutami

Při požáru bytu v panelovém domě v Praze 10 dnes odpoledne zemřel jeden člověk, další je zraněný. Hasiči evakuovali z domu 22 lidí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Po nálezu dalších tří těl stoupla bilance obětí výbuchu v Leverkusenu na pět

Po úterním výbuchu v chemickém průmyslovém areálu v Leverkusenu byla ve čtvrtek nalezena v troskách další tři těla. Havárie má tak již celkem pět potvrzených obětí. Dvě osoby se nadále pohřešují, uvedla s odvoláním na policii a prokuraturu agentura DPA.

V úterý dopoledne vybuchly skladovací nádrže s ředidly ve spalovně nebezpečného odpadu, která je součástí rozsáhlého průmyslového areálu u města Leverkusen ve spolkové zemi Severní Porýní-Vestfálsko. Následně propukl požár, jehož uhašení trvalo přes tři hodiny.

Příčiny výbuchu, který zranil 31 lidí, jsou nadále předmětem vyšetřování. Nad areálem a přilehlým okolím se vznášel velký černý mrak, který podle úřadů obsahoval také jedovaté látky v dosud neznámé koncentraci. Již ve středu představitel firmy Currenta, která areál spravuje, uvedl, že všichni pohřešovaní jsou nejspíše po smrti.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe

Trojnásobný mistr světa v silniční cyklistice Slovák Peter Sagan po sezoně skončí v týmu Bora-hansgrohe, za který závodí od roku 2017. Německá stáj to dnes oznámila na svém webu. Podle serveru Cyclingnews by měl Sagan zamířit do francouzského kontinentálního týmu TotalEnergies společně s řadou dosavadních kolegů.

V Boře skončí i jeho bratr Juraj, další Slovák Erik Baška, Polák Maciej Bodnar, Ital Daniel Oss a Němci Rüdiger Selig, Andreas Schillinger, Michael Schwarzmann a Pascal Ackermann. Ten má přestoupit do elitní stáje SAE Team Emirates.

Jednatřicetiletý Sagan během angažmá v německém týmu získal dva ze svých sedmi zelených trikotů pro vítěze bodovací soutěže na Tour de France. Letos bodovací soutěž ovládl poprvé i na Giru d'Italia. Světový titul získal v letech 2015 až 2017.

před 1 hodinou

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie zruší vzájemné hraniční kontroly. Vznikne minischengen

Srbsko, Severní Makedonie a Albánie chtějí od roku 2023 zrušit vzájemné hraniční kontroly. Na schůzce lídrů těchto tří zemí ve Skopje týkající se regionální iniciativy takzvaného minischengenu to uvedl srbský prezident Aleksandar Vučić.

"Na setkání ve Skopje bylo domluveno, že od 1. ledna 2023 budou zrušeny hraniční kontroly mezi Srbskem, Severní Makedonií a Albánií," řekl podle srbských médií Vučić na hospodářském fóru v severomakedonské metropoli. V této souvislosti byly podepsány tři smlouvy, které mají pohyb v rámci tří signatářských zemí usnadnit.

S iniciativou balkánského minischengenu, kterou z mezinárodních hráčů podporují zejména Spojené státy, přišli Vučič, albánský premiér Edi Rama a jeho severomakedonský protějšek Zoran Zaev v říjnu 2019. Její cíl je zjednodušit život občanů a povzbudit hospodářský růst. Inspirací pro iniciativu je podle nich EU a její čtyři základní svobody pohybu - lidí, zboží, kapitálu a služeb.

Zdroj: ČTK
Další zprávy