Bakalově NWR rostou zisky, za 9 měsíců o 173 %

Veronika Skálová Veronika Skálová
19. 11. 2010 9:00
Zisk NWR zvýšil rostoucí odbyt i ceny uhlí a koksu.
NWR těží stále víc, rostou i její zisky.
NWR těží stále víc, rostou i její zisky. | Foto: Karel Toman

Amsterdam - Téměř o polovinu se za letošních devět měsíců zvýšily výnosy těžební společnosti New World Resources miliardáře Zdeňka Bakaly. Společnost to oznámila v tiskové zprávě.

Ve srovnání s loňským rokem společnost svým odběratelům prodala o 6 procent více uhlí a o 63 procent více koksu. NWR vytěžila 11,5 milionu tun uhlí a vyrobila milion tun koksu.

Podle předsedy představenstva je to méně, než vedení čekalo. "Těžba uhlí byla v tomto období ovlivňována konkrétními geologickými vlivy působícími v některých těžených slojích, což vedlo k nižší dosažené produkci za čtvrtletí, než jsme očekávali," komentoval výsledky Mike Salamon.

Zároveň upozornil, že došlo k přechodnému poklesu produkce surového železa, což vedlo k odložení některých objednávek koksu až na poslední čtvrtletí letošního roku.

Zvýšení prodejů znamenalo spolu s vyššími cenami také zvýšení konsolidovaných výnosů o 45 procent na 1 124 milionů eur.

Zisk před zdaněním a odpisy NWR ve srovnání s loňským rokem zvýšila o 173 procent, mezičtvrtletně rostl o 19 procent. Zisk na akcii byl za tři čtvrtletí 0,60 eur.

Změny směru vývoje na trhu se vedení společnosti neobává. „Všeobecné podmínky na trhu nadále vykazují pozitivní signály a poptávka ze strany ocelářských firem a producentů energie ještě více potvrzuje náš optimismus z předchozího roku, pokud jde o náš střednědobý a dlouhodobý výhled pro oblast střední Evropy. Jak jsme však již dříve uvedli, regionální trh zůstává poněkud nestabilní, neboť odběratelé z ocelářského průmyslu jsou nadále ve svých objednávkách opatrní," dodal Salamon.

NWR se od začátku října snaží dohodnout na převzetí polské těžební společnosti Bogdanka. Za jednu akcii Bogdanky nabídla 100,75 zlotého, celkem by za společnost zaplatila 3,4 miliardy zlotých (asi 21,1 mld. Kč). Požaduje však minimálně 75 procent akcií dolu. Má i povolení polského antimonopolního úřadu. Polská strana opakovaně požadovala vyšší částkum, což NWR odmítla. O převzetí Bogdanky budou akcionáři hlasovat na konci listopadu.

Ve společnosti NWR, obchodované také na pražské burze, drží 63,7 procenta akcií společnost BXR Mining B.V. , kterou nepřímo ovládá společnost RPG Partners Ltd. Tu vlastní podnikatel Zdeněk Bakala spolu s investiční společností Crossroads Capital Investments Inc.


 

Právě se děje

před 31 minutami

Francie chce, aby byli zadržení radikálové souzeni v Iráku

Francouzský ministr zahraničí Jean-Ives Le Drian ve středu večer odcestuje do Iráku, aby tam jednal o možnosti postavit před irácké soudy islámské radikály držené v Sýrii. Oznámil to dnes premiér Edouard Philippe.

V syrských táborech a věznicích je na 11.000 bojovníků Islámského státu, mezi nimiž je 2000 cizinců. Kvůli současné turecké ofenzívě na severu Sýrie, kde se mnohé z těchto věznic nacházejí, se šíří obavy z možnosti jejich útěků. Dosud je střeží syrští Kurdové, kteří teď ale čelí tureckým útokům a už varovali, že jim na hlídání vězňů možná nebudou stačit síly.

"Mnozí z těch, jež Kurdové zatkli v Sýrii, spáchali zločiny v Iráku, proto, bude-li to nutné, mohou být souzeni tam," míní francouzský premiér Philippe.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V zakázané zóně na severu Ruska byli zadrženi tři američtí diplomati

Ruská policie v pondělí nakrátko zadržela tři diplomaty USA, kteří cestovali ve vojenské oblasti nedaleko místa srpnové exploze ruské rakety u polárního Severodvinska. Napsala to ve středu agentura TASS s odvoláním na bezpečnostní zdroje. Při nepovedeném testu rakety tehdy zahynulo pět lidí a v oblasti se nakrátko zvýšila radioaktivita. Ambasáda USA tvrdí, že o cestě diplomatů na sever ruské úřady předem informovala.

Agentura TASS napsala, že diplomaté jsou podezřelí z pobytu na území, kam je cizincům vstup bez povolení zapovězen. K takovým územím patří i celé město Severodvinsk, kde jsou velké armádní loděnice. Podle ruského trestního zákoníku mohou být Američané pokutováni do výše 5000 rublů (1800 korun) a vyhoštěni. Podle agentury Interfax byli američtí diplomaté pro prověrce osobních dokumentů propuštěni.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Šance na dojednání brexitové dohody stále existuje, myslí si Johnson

Britský premiér Boris Johnson ve středu na jednání vlády prohlásil, že stále existuje šance na dojednání nové brexitové dohody s Evropskou unií, nicméně shody zatím nebylo dosaženo. Uvedl to Johnsonův mluvčí James Slack. Noční brexitová jednání v Bruselu uzavření dohody o vystoupení Británie z EU nepřinesla a rozhovory pokračují. Země EU nicméně původně chtěly mít již ve středu hotový dokument v ruce, aby se jím ve čtvrtek mohl zabývat unijní summit.

"Premiér seznámil vládu s vývojem brexitových rozhovorů a řekl, že je šance na zajištění dobré dohody, ještě tam ale nejsme. Určitá témata zůstávají nedořešena," citovala agentura Reuters mluvčího Jamese Slacka.

Zdroj: ČTK
Další zprávy