Expremiér Gross nakoupil akcie za stovky milionů

gaz
25. 9. 2007 8:02
Gross odmítá komentovat, kde peníze na nákup vzal
Stanislav Gross
Stanislav Gross | Foto: Aktuálně.cz, Ondřej Besperát

Praha - Bývalý sociálnědemokratický premiér Stanislav Gross a jeho žena Šárka nakoupili 31 procent akcií firmy Moravia Energo v hodnotě 300 milionů korun. Informoval o tom týdeník Euro.

Stanislav Gross odmítl zdroj peněz na nákup akcií komentovat, prý si vzal úvěr. V Česku by však obtížně hledal banku, která by na takovýto obchod koncipientovi advokátní kanceláře bez většího majetku půjčila stamiliony korun.

"Transakce tohoto typu jsou v podstatě těžko financovatelné dluhem a banky je na trhu neposkytují," sdělili týdeníku investiční bankéři z ČSOB.

Podobně se vyjádřily i ostatní velké české banky.

Zakoupené akcie v nejbližší době Grossovi nepřinesou podle všeho žádný okamžitý zisk, ale jejich hodnota může ještě stoupat. Týdeník totiž s odvoláním na usnesení valné hromady společnosti uvedl, že Moravia Energo bude nyní spíše investovat, než vyplácet dividendy.

Společnost Moravia Energo, která patří mezi dominantní hráče na trhu s elektřinou, vznikla roku 2000. Jejím spoluzakladatelem jsou Třinecké železárny a hlavním akcionářem jejich spolumajitel Tomáš Chrenek. Společnost Enias, kterou Chrenek ovládá, vlastní zbývajících 69 procent akcií Moravia Energo, které nejsou veřejně obchodovatelné.

Podíl, který koupil Gross, byl podle úterního vydání deníku Mf Dnes ještě roku 2004 v majetku Roberta Sýkory. S bývalým náměstkem ministra průmyslu a obchodu Sýkorou se Gross zná z Mladých sociálních demokratů.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Marcon chce posílit vztahy s Bidenovou Amerikou. Prezidenti chtějí spolupracovat v rámci WHO

Nový americký prezident Joe Biden v neděli poprvé od nástupu do funkce mluvil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem a vyjádřil touhu po upevnění vzájemných vztahů obou zemí, uvedl Bílý dům. Podle Macrona měli oba vůdci velmi blízké názory, a to zejména co se týče přístupu k mezinárodním problémům, jakými je například boj s pandemií či klimatickými změnami, uvedl Elysejský palác.

Prezidenti se shodli na nutnosti spolupracovat v oblasti globálního veřejného zdraví v rámci Světové zdravotnické organizace (WHO). Z té USA vyvedl předchozí prezident Donald Trump, Biden však hned po nástupu do funkce nařídil, aby se k ní Spojené státy vrátily. Stejně tak tomu bylo i u pařížské klimatické dohody z roku 2015.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koulař Crouser vylepšil 32 let starý halový světový rekord

Americký koulař Ryan Crouser vytvořil na mítinku ve Fayetteville světový halový rekord. Osmadvacetiletý olympijský vítěz z Ria de Janeiro předčil pokusem 22,82 metru o šestnáct centimetrů výkon krajana Randyho Barnese, který se v čele historických tabulek držel 32 let.

Crouser se na devět centimetrů přiblížil svému absolutnímu maximu z loňského roku. Pod střechou měl jeho dosavadní osobní rekord hodnotu 22,60. Ve Fayetteville Barnsův výkon překonal dokonce dvakrát. Nejdál poslal kouli hned v první sérii, ve třetí ještě předvedl pokus dlouhý 22,70.

"Velmi dobrý start do roku 2021," řekl televizi ESPN Crouser. Historickým zápisem si upevnil první místo v letošních tabulkách, v nichž se za něj v sobotu zařadil výkonem 21,48 český rekordman Tomáš Staněk.

Barnes zůstává nadále absolutním světovým rekordmanem výkonem 23,12 z roku 1990. Za 23 metrů poslal 7,26 kg těžké náčiní také němec Ulf Timmermann (23,06), Crouser se výkonem 22,91 dělí o třetí místo v tabulkách s krajanem Joem Kovacsem a Italem Alessandrem Andreiem.

před 2 hodinami

Portugalský prezident de Sousa podle odhadů obhájil mandát

Portugalský prezident Marcelo Rebelo de Sousa podle odhadů obhájil mandát, hned v prvním kole dnešních voleb se mu podařilo získat přes polovinu hlasů. S odkazem na projekci veřejnoprávní televize RTP o tom informují tiskové agentury.

De Sousa, který je zástupcem pravého středu, si podle odhadů zajistil 57 až 62 procent odevzdaných hlasovacích lístků. V čele Portugalska tak bude dalších pět let.

Další zprávy