Aerolinky se letos vrátí k zisku. Kromě evropských

Veronika Skálová Veronika Skálová
7. 6. 2010 13:03
Sopečný popel a stávky drží evropské dopravce ve ztrátě. Světový účet za létání ale bude v kladných číslech.
Aerolinky na celém světě letos vydělají, krom těch evropských.
Aerolinky na celém světě letos vydělají, krom těch evropských. | Foto: Emirates

Berlín - Opatrný optimismus panuje v Mezinárodním sdružení pro leteckou dopravu (IATA) vzhledem k budoucnosti. Podle dnešního vyjádření generálního ředitele sdružení se světová doprava vrací na úroveň před krizí a světové aerolinky se vrátí k zisku už letos.

Podle propočtů sdružení vydělají 2,5 miliardy dolarů, ač ještě před třemi měsíci předpovídalo téměř stejně velkou ztrátu. Jde o první světový zisk v letecké dopravě od roku 2007.

"Světová ekonomika oživuje z hluboké finanční krize mnohem rychleji, než bylo možné očekávat. Aerolinky těží ze silného oživení cestování, které tlačí toto odvětví do černých čísel," poznamenal generální ředitel IATA Giovanni Bisignani ve svém projevu na 66. výročním summitu světové letecké dopravy.

Nejlépe jsou na tom asijské aerolinky

Oživení však není všude stejné. Evropa zůstane kvůli sopečnému prachu jediným regionem, který se zatím do černých čísel nevrátí a čeká jej ztráta 2,8 miliardy dolarů. Přesto jde o zlepšení v porovnání s loňskou ztrátou, která přesáhla 4 miliardy dolarů.

Ve světovém měřítku evropskou ztrátu vyváží ostatní regiony. Asijsko-Pacifické aerolinky zažijí letos zisk 2,2 miliardy dolarů, severoamerické 1,9 miliardy, latinskoamerické aerolinky 900 milionů, aerolinky na středním východě a v Africe 100 milionů.

Členy IATA je 230 světových leteckých dopravců, kteří zajišťují 93 procent mezinárodní letecké dopravy.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Smartwings po téměř dvou letech vrátily do provozu Boeing 737 MAX

Smartwings dnes po téměř dvou letech znovu vypravily v běžném provozu letadlo Boeing 737 MAX 8. Před dnešním letem do Malagy dopravce letadlo podle požadavků upravil a ve středu s ním úspěšně provedl ověřovací let. Do léta chce letecká společnost postupně nasadit i zbylých šest těchto letounů, informovaly dnes Smartwings.

Letadla Boeing 737 MAX byla celosvětově odstavena od března 2019 kvůli dvěma nehodám, při nichž zahynulo 346 lidí. V závěru letošního ledna jejich provoz povolila Evropská agentura pro bezpečnost letectví (EASA).

"Naší absolutní prioritou je bezpečnost našich cestujících a posádky. Žádný stroj nepodstoupil takové prověrky bezpečnosti v historii letectví jako letoun Boeing 737 MAX. Věříme, že důvěra v tento letoun se velmi rychle obnoví," uvedl člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Londýn oznámil další sankce vůči barmským armádním činitelům

Británie dnes oznámila, že přidává na sankční seznam další barmské vojenské představitele kvůli jejich zapojení do převratu, který tento měsíc vedl ke svržení zvoleného barmského vedení. Britský ministr zahraničí Dominic Raab uvedl, že na seznamu se k 19 barmským vysoce postaveným armádním činitelům přidává šest dalších jmen. Informovaly o tom agentura AP a Reuters.

Na černé listině se ocitl také generál Min Aun Hlain, který se po svržení vlády postavil do čela státu. Opatření přijaté Londýnem má zamezit osobám na seznamu v cestách do Británie a znemožnit britským podnikům či institucím, aby obchodovaly se společnostmi vlastněnými těmito barmskými vojenskými představiteli.

Británie oznámila, že ukončuje programy pomoci, v rámci nichž byly prostředky posílány barmské vládě. Dodala ale, že pomoc se i nadále dostane k "nejchudším a nejzranitelnějším v zemi".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Koronavirový příspěvek podnikatelům se zdvojnásobí na 1000 korun, schválil Senát

Příspěvek podnikatelům a společníkům malých firem, jejichž činnost omezila vládní opatření proti epidemii koronaviru, se zdvojnásobí na 1000 korun denně. Pracovníkům na dohodu zůstane denní příspěvek 500 korun. Příspěvek už nebude navázán na nouzový stav. Na podporu dosáhnou ti, jejichž tržby se snížily minimálně o 50 procent. Ve čtvrtek to schválil Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Bonus bude podle předlohy vyplácen za únor a březen. Vláda ale zákonem získá mandát zavést další bonusová období, která odpovídají vždy jednomu dalšímu kalendářnímu měsíci, a to nejdéle do konce roku 2021.

Zdroj: ČTK
Další zprávy