Aerolinky se letos vrátí k zisku. Kromě evropských

Veronika Skálová Veronika Skálová
7. 6. 2010 13:03
Sopečný popel a stávky drží evropské dopravce ve ztrátě. Světový účet za létání ale bude v kladných číslech.
Aerolinky na celém světě letos vydělají, krom těch evropských.
Aerolinky na celém světě letos vydělají, krom těch evropských. | Foto: Emirates

Berlín - Opatrný optimismus panuje v Mezinárodním sdružení pro leteckou dopravu (IATA) vzhledem k budoucnosti. Podle dnešního vyjádření generálního ředitele sdružení se světová doprava vrací na úroveň před krizí a světové aerolinky se vrátí k zisku už letos.

Podle propočtů sdružení vydělají 2,5 miliardy dolarů, ač ještě před třemi měsíci předpovídalo téměř stejně velkou ztrátu. Jde o první světový zisk v letecké dopravě od roku 2007.

"Světová ekonomika oživuje z hluboké finanční krize mnohem rychleji, než bylo možné očekávat. Aerolinky těží ze silného oživení cestování, které tlačí toto odvětví do černých čísel," poznamenal generální ředitel IATA Giovanni Bisignani ve svém projevu na 66. výročním summitu světové letecké dopravy.

Nejlépe jsou na tom asijské aerolinky

Oživení však není všude stejné. Evropa zůstane kvůli sopečnému prachu jediným regionem, který se zatím do černých čísel nevrátí a čeká jej ztráta 2,8 miliardy dolarů. Přesto jde o zlepšení v porovnání s loňskou ztrátou, která přesáhla 4 miliardy dolarů.

Ve světovém měřítku evropskou ztrátu vyváží ostatní regiony. Asijsko-Pacifické aerolinky zažijí letos zisk 2,2 miliardy dolarů, severoamerické 1,9 miliardy, latinskoamerické aerolinky 900 milionů, aerolinky na středním východě a v Africe 100 milionů.

Členy IATA je 230 světových leteckých dopravců, kteří zajišťují 93 procent mezinárodní letecké dopravy.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Požár výrobny paintballových kuliček v Kroměříži způsobil škodu čtyři miliony korun

Škodu bezmála čtyři miliony korun způsobil dnes požár přízemního přístřešku v průmyslovém areálu v Kroměříži, ve kterém se vyrábějí paintballové kuličky a kontejnery s lihem. Okolnosti vzniku požáru nyní zjišťují vyšetřovatelé hasičů a policie, sdělila mluvčí hasičů Lucie Javoříková.

U požáru podle Javoříkové zasahovalo osm jednotek hasičů. "Požár zasáhl objekt, ve kterém se vyrábějí paintballové kuličky i kontejnery s lihem. Další ohledání požářiště se uskuteční v pondělní dopoledne," uvedla Javoříková. Plameny zničily uskladněný materiál a poničily také budovu přístřešku.

před 1 hodinou

V americké Alabamě zahynulo při nehodě deset lidí. Devět z nich byly děti

Při sobotní srážce dvou vozidel v americkém státě Alabama zahynulo deset lidí, z toho devět dětí. Řada dalších osob utrpěla zranění. Nehodu patrně způsobila tropická bouře Claudette, která od soboty bičuje americké pobřeží Mexického zálivu, uvedla dnes agentura AP s odvoláním na místní úřady.  

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na demonstraci Milion chvilek je dva tisíce lidí. Organizátoři vládě vystavili účet

Odpůrci současné vlády Andreje Babiše (ANO) se dnes odpoledne sešli na Václavském náměstí v Praze. Spolek Milion chvilek hned na počátku demonstrace vystavil kabinetu symbolický účet. Na účtenku v nadživotní velikosti sepsal všechny problémy a kauzy Babišovy politiky. Zahájil také kampaň na podporu demokratických koalic ve volbách. Podle odhadu ČTK a policie se protestu v centru Prahy účastní kolem 2000 lidí.

Na demonstraci převládají vlajky Evropské unie. Lidé si stejně jako na předchozí akce spolku donesli transparenty vyzývající ministryni spravedlnosti Marii Benešovou (za ANO) k rezignaci. Objevují se i hesla proti premiéru Babišovi nebo proti spojenectví prezidenta Miloše Zemana s ruskou hlavou státu Vladimírem Putinem.

"Milion chvilek začíná kampaň za demokracii, která potřebuje každého z vás, " prohlásil v úvodu protestu předseda spolku Benjamin Roll. "Zapojit se musíme všichni," dodal. Jedině tak podle něj lze porazit hnutí ANO. "Příští vláda bude mít jediný úkol: napravit chyby vlády současné," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy