Tepelná čerpadla jsou ekologická a vyhřejí i bazén

Andrea Berniová
1. 3. 2012 14:19
Čerpadla umožňují vytápění s minimálními provozními náklady

Tepelná čerpadla jsou zdrojem obnovitelné energie. Využívají teplo z okolního vzduchu, vody nebo země a vytápí jím dům nebo místo kotle či bojleru ohřívají vodu. Jsou tak šetrnější alternativou klasického vytápění založeného na spalování fosilních paliv. Tepelné čerpadlo se skládá z vnější a vnitřní části, přičemž velikost vnitřní části se příliš neliší od klasického kotle a velikost venkovní části závisí na způsobu získávání tepla z okolí. Životnost čerpadla se pohybuje mezi deseti až patnácti lety.

Můžete si vybrat z různých typů čerpadel

Existují různé typy tepelných čerpadel. V jejich označení se střídají tato tři slova: voda, země, vzduch. K určení typu čerpadla se vždy použijí dvě z těchto slov - podle toho, odkud čerpadlo bere energii a jakým způsobem ji předává do objektu. Například tepelné čerpadlo s označením „země/voda" čerpá tepelnou energii ze země a následně ohřívá vodu. Další a rozhodně ne poslední možností je i čerpadlo „voda/voda", které získává energii z povrchové nebo podzemní vody a následně ohřívá vodu v domě.

I bazén můžete vytápět ekologicky

Čerpadlo ale není určeno pouze k vytápění domů. Dokáže i ohřívat vodu ve venkovním bazénu. Takováto čerpadla se běžně prodávají. Stejně jako čerpadla určená k vytápění interiéru kladou minimální nároky na potřebu elektřiny a vyhřívají vodu bez ohledu na počasí. Provozní náklady jsou tedy minimální a navíc je takové ohřívání vody efektivnější než její solární ohřev. Můžete se tak koupat v příjemně teplé vodě od jara do podzimu. Čerpadla mohou vytápět i jednotlivé byty v bytových domech.


 

Právě se děje

před 15 minutami

Söder to nebude. Německá CDU chce jako nástupce Merkelové Armina Lascheta

Celostátní vedení Křesťanskodemokratické unie (CDU) se jasně vyslovilo pro předsedu strany Armina Lascheta jako kandidáta unie CDU/CSU na německého kancléře v zářijových volbách. Oznámil to podle agentury DPA mluvčí strany po šestihodinovém jednání špiček křesťanských demokratů v Berlíně. Pro Lascheta podle něj hlasovalo 31 členů vedení, devět pro jeho soupeře, předsedu sesterské Křesťansko-sociální unie (CSU) a bavorského premiéra Markuse Södera a šest členů se zdrželo.

Agentura AFP poznamenala, že populární bavorský vůdce Söder v předstihu přislíbil, že se podřídí rozhodnutí CDU. Laschet je současně premiérem Severního Porýní-Vestfálska.

Zdroj: ČTK
Další zprávy