Mladá Boleslav odmítá těžbu uhlí, bojí se o vodu

ČTK ČTK
27. 1. 2012 8:26
O průzkum a následnou těžbu suroviny metodou zplyňování usiluje společnost Wildhorse Energy CZ
Těžilo by se v oblasti české křídové pánve, v blízkosti významné pramenné oblasti kolem Mělnické Vrutice (ilustrační foto).
Těžilo by se v oblasti české křídové pánve, v blízkosti významné pramenné oblasti kolem Mělnické Vrutice (ilustrační foto). | Foto: Tomáš Fránek

Mladá Boleslav - Zastupitelé Mladé Boleslavi nesouhlasí s průzkumem ložisek černého uhlí v okrese. O průzkum a následnou těžbu suroviny metodou zplyňování na Mladoboleslavsku, Mělnicku a Karvinsku usiluje společnost Wildhorse Energy CZ.

Zařazení této problematiky na čtvrteční jednání prosadil opoziční zastupitel Robin Povšík (ČSSD). Zamítavý postoj k průzkumným vrtům vyjádřilo všech 28 přítomných zastupitelů města.

Podle náměstka primátora Jiřího Boušky (Volba pro MB) se rada města obává znehodnocení zdrojů pitné vody a těžbu odmítá. Oficiální stanovisko má dle jeho informací město vyjádřit do 15. února. "Vedení města udělá určitě všechno pro to, aby se tato akce tady neuskutečnila," řekl náměstek primátora Adolf Beznoska (ODS).

Australská společnost Wildhorse Energy CZ chce provést zkušební vrty na 400 kilometrech čtverečních v oblasti od Mělníka až po Mladou Boleslav a Benátky nad Jizerou. Ve vrtech v hloubce 400 až 1000 metrů má firma v plánu uhlí spálit při teplotě 1000 stupňů Celsia. Vzniklým produktem má být plyn. Bude se používat na výrobu elektřiny nebo výrobu nafty a benzinu. Po spáleném uhlí vznikne dutina, kterou zaplní podzemní voda či propad horniny.

Proti plánu společnosti se v minulých dnech postavili zástupci dotčených obcí i středočeský hejtman David Rath (ČSSD). Kromě znehodnocení vzácné zásobárny podzemních vod se obávají také propadů půdy. Těžilo by se totiž v oblasti české křídové pánve, v blízkosti významné pramenné oblasti kolem Mělnické Vrutice.

Stejný plán má Wildhorse Energy CZ i v Karviné. Dokáže využít ložiska uhlí pod zemí bez stavby hlubinných dolů a může nahradit část dováženého zemního plynu. V Maďarsku údajně stejný projekt nahradí dovážený plyn z deseti procent.

 

Právě se děje

Další zprávy