S klesajícími cenami nemovitostí bojují USA i Španělsko

Věra Tůmová
18. 6. 2012 7:00
Zlevňované nemovitosti v USA a ve Španělsku pořizují cizinci jako investici
Kašna u luxusní rezidence.
Kašna u luxusní rezidence. | Foto: Reuters

Praha - Ceny běžných i luxusních nemovitostí v USA klesají podle oficiálních statistik v posledních šesti letech o desítky procent. Ve Španělsku to je podle informací tuzemské realitní sítě RE/MAX od roku 2008 dokonce pokles až na polovinu původní hodnoty. Nad oběma realitními trhy proto nyní čím dál více krouží i zahraniční kupci.

Zachrání americký trh kupci ze zámoří?

Americký trh nemovitostí se s klesajícím trendem cen nemovitostí podle odborníků potýká minimálně už od roku 2006. Pro americké majitele bytů a rodinných domů především ze střední třídy to není dobrá zpráva. Zvláště pokud to zatím ani nevypadá, že pokles cen je u konce, a k tomu stále hrozí riziko nezaměstnanosti a mnohaměsíčního hledání práce.

Díky neustále se zlevňujícím nemovitostem a příznivému kurzu dolaru přichází poslední dobou na americký realitní trh čím dál větší zástup i kupců z ciziny. Ti, kdo potřebují svou nemovitost nutně prodat a mají ji „na dobré adrese", mají díky tomu i čím dál větší šanci, že svou nemovitost prodají právě bonitnějším zahraničním zájemcům.

Ti se podle deníku The Wall Street Journal rekrutují především z Asie, Kanady, Evropy a Latinské Ameriky. Podle statistik americké asociace realitních agentů je zřejmé, že zhruba 55 procent realitních kupců je z pouhých pěti zemí. Konkrétně jich přichází nejvíce z Kanady, Velké Británie, Mexika, Číny a Indie.

Prohlédněte si, které stavby v průběhu historie významně zasáhly do života a podoby hlavního města Prahy ve fotogalerii vlevo vedle článku.

Od března 2011 do konce letošního prvního čtvrtletí zatím zahraniční kupci ve Spojených státech amerických pořídili rezidenční nemovitosti minimálně za 82, 5 miliardy amerických dolarů. To je necelých deset procent z celkového objemu peněz investovaných za nemovitosti určené k bydlení.

Ve srovnání s předchozím rokem investice cizinců do amerických nemovitostí vzrostly o 24 procent. Za 12 měsíců pak utratili všichni kupci za rezidenční nemovitosti celkem 928 miliard dolarů.

K nejoblíbenějším lokalitám, kde cizinci kupují nemovitosti nejvíce, patří především státy s mnoha slunnými dny, jako jsou Kalifornie, Florida, Texas či Arizona. Trvalý zájem o pořízení bytů a domů mají zahraniční kupci ale i ve státě New York. Více než polovina všech nemovitostních transakcí cizinců je podle statistik právě v těchto pěti státech.
 
Navzdory postupnému zlevňování domů a bytů jsou ale ceny například na Manhattanu stále neuvěřitelně vysoké. Přesto ale skoro dvě třetiny zakoupených nemovitostí podle ČTK cizinci zaplatí v hotovosti. A zahraniční zájemci hlavně z Ruska a Ukrajiny skupují luxusní byty na Manhattanu bez mrknutí oka. Honosné nemovitosti v Miami jdou zase na odbyt především u Brazilců a Venezuelanů.

Obavy z budoucího vývoje na domácích trzích s nemovitostmi, zajištění proti politické nestabilitě a příznivý kurzový vliv. To jsou podle specialistů citovaných agenturou ČTK hlavní příčiny, které zahraniční zájemce přivádějí na trh s americkými nemovitostmi.

Španělsko zatím více láká, než prodává

Situace na španělském nemovitostním trhu je však trochu jiná než v USA. „Ve Španělsku jsou nyní na prodej i nemovitosti, na které původní investor nemá prostředky. Dají se tak pořídit i za méně, než jsou stavební náklady," popisuje Hanuš Němeček z realitní společnosti RE/MAX. Zdá se, že je zde podle něj ideální chvíle pro investování.

Cena domů ve Španělsku se v současnosti totiž pohybuje kolem sta tisíce eur (cca 2,5 milionu korun). To je přitom suma, za kterou se dnes pořizují v Praze menší byty. Leckde se ale dají pořídit španělské nemovitosti ještě levněji pod sto tisíc euro. To vede k tomu, že se o španělské domy začínají podle Němečka zajímat například i Češi, kteří chtěli původně investovat do rekreační nemovitosti v tuzemsku.

Oproti USA se tak španělský trh s nemovitostmi liší mimo jiné i skladbou skupiny zájemců o koupi. A ve srovnání s jinými zeměmi v krizi si ještě pořád nestojí tak špatně. „Ve skutečnosti španělský realitní trh není pod takovým tlakem, jako byly dříve nemovitosti v Irsku. V případě zajímavé ceny je poptávka po nemovitostech ve Španělsku ze strany mezinárodních klientů už dnes vysoká," podotýká Tomas Berggren, akciový analytik Saxo Bank.


 

 

Právě se děje

před 23 minutami

Zeman vetuje daňový balíček, vadí mu zvýšení slevy na poplatníka

Prezident Miloš Zeman bude vetovat daňový balíček, který mimo jiné ruší superhrubou mzdu. Důvodem je především zvýšení daňové slevy na poplatníka. Zemanovi vadí také to, že navzdory dohodě není v zákoně o dani z příjmu explicitně uvedena doba platnosti tohoto zákona. Na Twitteru o tom informoval mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček. 

Zdroj: Ekonomika , ČTK
před 28 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy