Alergik potřebuje změny v interiéru. Víte jaké?

Andrea Berniová
6. 4. 2012 2:03
Zjistěte, jak přizpůsobit domov tak, aby byl vhodný pro alergika
Foto: Aktuálně.cz

Každý čtvrtý člověk v České republice trpí nějakou alergií. Její projevy mohou být dost nepříjemné. Proč od nich nemít klid alespoň doma? Interiér se dá totiž zařídit alergikovi na míru - tak, aby se co možná nejvíce eliminovaly vlivy, které mohou alergii způsobit. Víte, jak na to?

Pozor na víření prachu

V první řadě je třeba zabránit víření prachu v místnosti. To způsobují například radiátory nerovnoměrným zahříváním vzduchu. Můžete místo nich zkusit topné obrazy. Ty pracují na principu infrapanelu, který nezahřívá vzduch, ale okolní předměty. Nedochází tak k víření vzduchu ani prachu. Infrapanel vzduch ani nevysušuje. Vysušuje naopak zdi, čímž se snižuje riziko vzniku plísní. Těm je také potřeba věnovat pozornost. Uvolňují totiž do ovzduší spory, které mohou alergikům a astmatikům způsobovat potíže. Pokud plíseň objevíte, je potřeba se jí ihned zbavit a snažit se eliminovat i její příčiny, tedy vlhkost a nedostatečné větrání.

Kožená sedačka je lepší

Můžete koupit i matraci vhodnou pro alergiky. Jejich materiál nevytváří podmínky vhodné pro život roztočů. Pokud vybíráte sedačku, zvolte koženou. Kůže totiž do vnitřního čalounění nepropouští prach ani pot, takže roztoči opět nemají šanci. Pokud trváte na závěsech a jiných tkaninách vy bytě (přehozy a podobně), ptejte se po materiálech s hypoalergenní úpravou.

I stěny mohou být k alergikům přívětivější. Pomůže k tomu nanonátěr. Ten, když je aktivován slunečním světlem, dokáže zbavit vzduch ve svém okolí škodlivin - kromě pachu a kouře hlavně právě alergenů, virů a bakterií. Nejvíce prachu se hromadí na podlaze. Je lepší volit plovoucí podlahu nebo linoleum, ze kterých prach lépe dostanete. Nehodí se naopak koberce s dlouhým vlasem.

Úklid je nezbytný

Pomůže také častý a důkladný úklid. Tím zajistíte, aby se v interiéru nacházelo méně prachu a tím i roztočů. Pokud nestíháte třeba vysávat několikrát týdně, zkuste robotický vysavač, který udělá práci za vás.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 6 hodinami

Obyvatelé San Marina se v referendu vyslovili pro legalizaci potratů

Obyvatelé San Marina se v nedělním referendu velkou většinou hlasů vyslovili pro legalizaci potratů. Na základě konečných výsledků o tom s odvoláním na místní média informovala agentura AP. Interrupce zde budou povoleny během prvních 12 týdnů těhotenství, v případě ohrožení života či psychického zdraví ženy i po tomto období. Maličký, převážně katolický stát obklopený Itálií byl jedním z posledních v Evropě, který potraty zcela zakazoval.

Podle konečných výsledků hlasovalo pro legalizaci interrupcí 77 procent voličů. Účast podle agentury APA činila 41 procent z více než 35 tisíc oprávněných voličů.

Zákaz interrupcí v San Marinu platil už od roku 1865. Tamní ženy proto cestovaly kvůli tomuto zákroku do Itálie, kde jsou potraty legální od roku 1978. Pokud obyvatelé San Marina podstoupí v Itálii jiné lékařské zákroky, které v jejich vlasti nejsou dostupné - jako kupříkladu transplantace - veřejný zdravotnický systém náklady proplatí. To však neplatí pro potraty, jelikož je stát považuje za nelegální.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Írán nedodržel plně dohodu o monitorování svých jaderných provozů, tvrdí Mezinárodní agentura pro atomovou energii

Írán v plném rozsahu nedodržel dohodu o monitorování svých jaderných provozů, kterou před dvěma týdny uzavřel s Mezinárodní agenturou pro atomovou energii (MAAE). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nedělní prohlášení MAAE, podle nějž Teherán nepustil inspektory do jednoho ze svých zařízení.

Írán v dohodě z 12. září podle MAAE umožnil jejím inspektorům nainstalovat nové paměťové karty do sledovacích kamer a pokračovat v monitorování íránských jaderných aktivit. V praxi to ale nedovolil v zařízení na výrobu součástek centrifug v Karadži, dodala agentura se sídlem ve Vídni.

MAAE uzavřením dohody o obsluze monitorovacích zařízení podle dřívějšího prohlášení Grossiho vyřešila svůj nejnaléhavější problém s Íránem, čímž byl vytvořen prostor pro širší diplomatické úsilí. Ředitel ale zdůraznil, že obě strany k trvalému řešení monitorování íránských jaderných zařízení dosud nedospěly.

Zdroj: ČTK
před 9 hodinami

Seemanová vylepšila v Neapoli další dva české rekordy

Plavkyně Barbora Seemanová na mezinárodní lize ISL v Neapoli vylepšila další dva své české rekordy. Sto metrů volný způsob zvládla v krátkém bazénu za 52,31 sekundy a její maximum na 200 metrů kraul má nově hodnotu 1:53,31.

Jednadvacetiletá reprezentantka, jež v týmové soutěži hájí barvy maďarského týmu Iron, dnes zaplavala další dva rekordy po sobotní čtyřstovce. Z dosavadního nejlepšího času na stovce z 9. září ubrala šest setin, na dvoustovce se zlepšila oproti dosavadnímu rekordu z prosince 2019 z Glasgow o 52 setin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy