Alergik potřebuje změny v interiéru. Víte jaké?

Andrea Berniová
6. 4. 2012 2:03
Zjistěte, jak přizpůsobit domov tak, aby byl vhodný pro alergika
Foto: Aktuálně.cz

Každý čtvrtý člověk v České republice trpí nějakou alergií. Její projevy mohou být dost nepříjemné. Proč od nich nemít klid alespoň doma? Interiér se dá totiž zařídit alergikovi na míru - tak, aby se co možná nejvíce eliminovaly vlivy, které mohou alergii způsobit. Víte, jak na to?

Pozor na víření prachu

V první řadě je třeba zabránit víření prachu v místnosti. To způsobují například radiátory nerovnoměrným zahříváním vzduchu. Můžete místo nich zkusit topné obrazy. Ty pracují na principu infrapanelu, který nezahřívá vzduch, ale okolní předměty. Nedochází tak k víření vzduchu ani prachu. Infrapanel vzduch ani nevysušuje. Vysušuje naopak zdi, čímž se snižuje riziko vzniku plísní. Těm je také potřeba věnovat pozornost. Uvolňují totiž do ovzduší spory, které mohou alergikům a astmatikům způsobovat potíže. Pokud plíseň objevíte, je potřeba se jí ihned zbavit a snažit se eliminovat i její příčiny, tedy vlhkost a nedostatečné větrání.

Kožená sedačka je lepší

Můžete koupit i matraci vhodnou pro alergiky. Jejich materiál nevytváří podmínky vhodné pro život roztočů. Pokud vybíráte sedačku, zvolte koženou. Kůže totiž do vnitřního čalounění nepropouští prach ani pot, takže roztoči opět nemají šanci. Pokud trváte na závěsech a jiných tkaninách vy bytě (přehozy a podobně), ptejte se po materiálech s hypoalergenní úpravou.

I stěny mohou být k alergikům přívětivější. Pomůže k tomu nanonátěr. Ten, když je aktivován slunečním světlem, dokáže zbavit vzduch ve svém okolí škodlivin - kromě pachu a kouře hlavně právě alergenů, virů a bakterií. Nejvíce prachu se hromadí na podlaze. Je lepší volit plovoucí podlahu nebo linoleum, ze kterých prach lépe dostanete. Nehodí se naopak koberce s dlouhým vlasem.

Úklid je nezbytný

Pomůže také častý a důkladný úklid. Tím zajistíte, aby se v interiéru nacházelo méně prachu a tím i roztočů. Pokud nestíháte třeba vysávat několikrát týdně, zkuste robotický vysavač, který udělá práci za vás.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

před 17 minutami

Zprostředkovatel vraždy Jána Kuciaka uzavřel dohodu s prokurátorem

Dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Podmínky ale advokáti ani prokuratura zatím nezveřejnili, dohodu totiž ještě musí schválit soud. Andruskó je jedním z pěti obviněných ve zmíněné kauze, která v zemi vyústila v politickou krizi a v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Andruskó v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Hrozil mu trest 25 let vězení nebo doživotí. Po zadržení ale s policií spolupracoval na vyšetření vraždy, při které byla zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Plzeň bude hrát v LM s Lausanne, Hradec Králové s Mannheimem

Hokejisté Plzně, kteří v minulém ročníku prošli až mezi nejlepší čtyři týmy, se utkají v osmifinále Ligy mistrů s Lausanne, Hradec Králové bude hrát s Mannheimem. V případě dalších postupů by zbývající dva čeští zástupci v soutěži mohli svést společný souboj až ve finále. Rozhodl o tom dnešní los v Helsinkách.

Oba extraligoví zástupci, kteří se po vyřazení šampiona Třince a vicemistra Liberce v základní skupině dostali do play off, byli nasazeni jako druhé týmy základních skupin do koše B. Čekali tím pádem na soupeře, kteří obsadili první místa.

Plzeň i Hradec začnou 12., nebo 13. listopadu doma a odvety je čekají 19. listopadu na ledě soupeře.

Další zprávy