Čím budete letos topit? Už raději objednávejte

Andrea Berniová
23. 8. 2012 9:00
Pelety, dřevěné brikety, uhlí, nebo koks? Zajistěte si topivo včas.

Jak doma topíte? Máte kotel na plyn, nebo si interiér vytápíte třeba pomocí topných obrazů? V tom případě se nemusíte starat o shánění topiva. Pokud ale vytápíte (nebo alespoň přitápíte) krbem či krbovými kamny na pevná paliva, rozhodně začněte přemýšlet, čím budete v zimě topit. S blížícím se chladným počasím totiž budou pevná paliva čím dál dražší.

Dřevo je obnovitelným zdrojem energie

Můžete topit dřevem. Palivové dřevo dnes seženete snadno, jeho prodejem se zabývá mnoho firem. Můžete vybírat z různých typů dřeva, z listnatých (tvrdé dřevo) či jehličnatých stromů. Někde vám dřevo naštípou do požadované délky. Topení dřevem je ekologicky šetrné, navíc jde o obnovitelný zdroj energie. Nevýhodou dřeva je, že prohoří poměrně rychle, a i když do krbu či krbových kamen večer naskládáte několik kusů dřeva, možná nevydrží žhnout do rána.

Zkuste dřevěné brikety či pelety

S tím by mohly pomoci dřevěné brikety. Jsou vyrobeny ze slisovaných dřevěných hoblin a pilin. Brikety často mívají tvar válečků, mohou ale být i hranaté. Právě díky slisování vydrží dřevěné brikety hořet dlouho. Dokážou navíc, na rozdíl od dřeva, udržet poměrně stabilní teplotu. Můžete také topit dřevěnými peletami. Ty jsou též vyráběny z dřevěných pilin. Připomínají granule. Neobsahují žádná umělá pojiva, takže jejich spalování je šetrné k životnímu prostředí.

Topit můžete samozřejmě také uhlím. Další možností je koks. Ať už se rozhodnete pro jakékoli z pevných paliv, už začněte vybírat vhodnou firmu a palivo objednejte. Budete tak mít jistotu, že včas dorazí, a navíc některé firmy s palivy s blížící se zimou zdražují.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Fotbalista Procházka přestoupil z Plzně do Górniku Zabrze

Fotbalista Roman Procházka po sezoně a půl opustil Plzeň a přestoupil do Górniku Zabrze. Třicetiletý slovenský záložník podepsal s dvanáctým týmem polské ligy smlouvu do konce června 2021 s opcí.

Procházka přišel do Plzně v létě 2018 z Levski Sofia. V české lize odehrál 35 zápasů, v nichž vstřelil devět gólů. Celkově za Viktorii nastoupil ve 46 soutěžních utkáních. Nejvíce se blýskl předloni v listopadu v Lize mistrů na půdě CSKA Moskva, kde vyrovnávací brankou načal obrat na 2:1. Západočeši poté prošli do jarní fáze Evropské ligy.

V Plzni v prosinci skončil trenér Pavel Vrba a jeho nástupce Slovák Adrián Guľa před dnešním odletem na soustředění do Španělska zúžil kádr mimo jiné o Procházku.

"Na angažmá ve Viktorii budu velmi rád vzpomínat, zejména pak na fanoušky, kteří byli vždy skvělí. Plzeň budu i nadále sledovat a přeji jí hodně štěstí," uvedl Procházka pro web plzeňského klubu.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Íránský ministr: Írán připravuje místo na vyslání satelitu. Podle USA se snaží ukrývat svůj balistický program

Írán připravuje místo, ze kterého vyšle satelit. Na twitteru to napsal íránský ministr pro informační a komunikační technologie Mohammad Džavád Azarí Džahromí. Informovala o tom agentura Reuters, která připomněla, že podle USA se Teherán takto snaží skrývat svůj balistický program.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Katalánský premiér přišel o mandát poslance, region možná čekají nové volby

Do centra Barcelony vyšly skupiny separatistů, z nichž někteří zapalovali kontejnery. Policie několik osob zadržela. Impulsem k demonstracím bylo bouřlivé zasedání regionálního parlamentu, jehož vedení oznámilo pozastavení mandátu katalánskému premiérovi Quimu Torrovi. Premiérem tohoto španělského regionu Torra zůstává, podle místních médií ale hrozí Katalánsku předčasné regionální volby kvůli dnes vyostřenému rozkolu mezi stranami katalánské vlády.

Další zprávy