Máte vlhké zdi? Poradíme vám, co s nimi

Andrea Berniová
11. 5. 2012 2:26
Vlhkost zdí vzniká z různých příčin. Každá vyžaduje jiné řešení
Foto: Reuters

Pokud máte doma vlhké zdi, možná jim nevěnujete dost pozornosti a mokré fleky přehlížíte. To je ale chyba. Od vlhkých zdí je jen krůček k plísním, které mohou ohrozit vaše zdraví. A čím je vlhkost stěn způsobena? Možná málo větráte - cirkulace vzduchu v domě či bytě je velmi důležitá. Vzduch v místnosti jinak kondenzuje. To poznáte i podle orosených oken.

Příčina se ale vůbec nemusí skrývat uvnitř - vlhkost se může do domu dostávat i zvenčí. Vzlíná ze země, to je časté u starších domů. A problémem může samozřejmě být i špatný stav střechy.

Zásadní je příčina

Nejprve je třeba zjistit, čím je vlhkost způsobena, a posléze přemýšlet, jak se jí zbavit. Pokud je příčinou voda kondenzující v místnostech, je potřeba často a důkladně větrat (v zimě krátce, ale intenzivně) a celkově se snažit omezit možné zdroje vlhkosti - tedy pokud například vaříte, otevřete okna nebo zapněte digestoř, která páry odvede. Prádlo nesušte v místnosti s vlhkými zdmi, stejně tak rostliny by bylo dobré přesunout jinam. 

Pomohou i pohlcovače vlhkosti - ty pracují bez elektřiny a shromažďuje se v nich vlhkost z okolí. V případě pronikání vlhkosti od střechy není jiného východiska, než ji opravit.

Možná budete potřebovat novou izolaci

Když vlhkost proniká zvenčí jinudy než střechou, jde o vzlínající zemní vlhkost a v tom případě je potřeba odizolovat zdi. Právě chybějící, nedostatečná nebo zastaralá izolace může být příčinou pronikání vlhkosti do domu. I když se vám zdá, že vaše stěny ještě plíseň nenapadla, ujistěte se. Prohlédněte všechny kouty, hlavně za nábytkem. Je možné, že plíseň už máte v bytě a nevíte o ní. Pokud je to tak, je nutné ji rychle zlikvidovat.

-----------------------------------------------------------------------------------

Vhodná izolace pro váš dům.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Sir András Schiff v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021

Britský klavírista a dirigent maďarského původu András Schiff na koncertu v Rudolfinu převzal Cenu Antonína Dvořáka 2021. Na závěr koncertu s Panochovým kvartetem na festivalu Dvořákova Praha mu ocenění za aplausu zaplněného sálu předali dirigent Jakub Hrůša, laureát ceny z posledních let, a ředitel Dvořákovy Prahy Jan Simon.

"Získání Ceny Antonína Dvořáka si nesmírně vážím, bude pro mne čest převzít ji během festivalu Dvořákova Praha. Hudba Antonína Dvořáka a česká hudba je velmi blízká mému srdci," uvedl Schiff.

Jeden z nejrespektovanějších světových klavíristů je zároveň rezidenčním umělcem letošního festivalu Dvořákova Praha. Při sólovém recitálu 17. září přednesl skladby Leoše Janáčka a Roberta Schumanna. Dnes spolu se členy Panochova kvarteta a violoncellistou Petrem Hejným představil oba Dvořákovy Klavírní kvintety a Maličkosti pro dvoje housle, violoncello a harmonium. Na závěrečném koncertu 24. září se pak ujme taktovky v čele orchestru České filharmonie i sólového partu Mozartova Klavírního koncertu d moll.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy