Potřebujete se brzy nastěhovat? Zkuste montovaný dům

Andrea Berniová
21. 9. 2012 11:57
Stavba domu může vypadat jako zajímavá skládačka za pomoci jeřábu
Montovaný dům má spoustu výhod
Montovaný dům má spoustu výhod | Foto: www.drevenydum.org

Budete stavět dům? V tom případě vás pravděpodobně čeká dost starostí a také to bude ještě chvíli trvat, než se budete moci nastěhovat. Stavba zděného domu, to není jen tak. A co zkusit něco jiného? Třeba montovaný dům. Bude postavený za nesrovnatelně kratší dobu než ten zděný.

Nechte si dům složit ze dřeva, nebo z betonu

Možná se vám ten nápad příliš nelíbí. Jak může montovaný dům nahradit ten pravý, zděný? A bude v něm vůbec teplo? Montovaný dům dokáže dobře tepelně i akusticky izolovat.

Navíc nemusí být jen z lehké dřevěné konstrukce - může se skládat i z materiálu na bázi betonu. Zdi montované dřevostavby se neskládají jen ze dřeva. Najdete v nich i tepelnou izolaci a z vnitřní strany mohou být sádrokartonové desky.

Jak stavba montovaného domu vypadá? Na pozemek vám přivezou několik velkých dílů připravených už ve výrobně - klidně celou stěnu domu v celku. Na základovou desku v zemi se pak jednotlivé díly poskládají pomocí jeřábu. A za pár dní je hrubá stavba z dřevěných dílů dokončena. O tom si u zděného domu můžete nechat jen zdát.

Montované domy také nemají tak široké stěny. To znamená, že ač montovaný dům zabere na pozemku stejnou plochu jako ten zděný, uvnitř bude více místa.

Realizace je opravdu rychlá

A co když nestojíte o dům ze dřeva? Mohou vám ho sestavit z železobetonových panelů. Ty dokážou dobře tepelně izolovat. Pokud tedy nemáte důvěru k dřevostavbám, zkuste dům z betonu. Montované domy jsou často nízkoenergetické, takže opravdu dobře izolují a vy zaplatíte méně peněz za vytápění.

Největší výhodou montovaných domů ale stále pravděpodobně zůstává rychlost jejich realizace. Při stavbě se nepoužívají tak zvané mokré procesy. To znamená, že stavba po dokončení nepotřebuje proschnout. Stavět se navíc dá i v mrazech.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Francouzské jaderné elektrárny můžou zůstat v provozu o deset let déle, pokud provedou nezbytnou údržbu

Více než polovina nejstarších jaderných reaktorů provozovaných francouzskou elektrárenskou společností EDF bude moci zůstat v provozu o deset let déle, než se předpokládalo, pokud na nich firma provede nezbytnou údržbu. Ve čtvrtek o tom rozhodl francouzský úřad pro jadernou bezpečnost (ASN), který tím prodloužil životnost 32 reaktorů o výkonu 900 megawattů ze 40 na 50 let, uvedla agentura Reuters. Dlouho očekávané rozhodnutí přichází v době, kdy se řada z 58 reaktorů provozovaných EDF a postavených v 70. a 80. letech pomalu blíží konci své životnosti.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Novela volebního zákona zachová 14 krajů i dvě vyšší hranice pro koalice ke vstupu do Sněmovny

Volební novela zachová 14 volebních krajů. Jejich nahrazení jedním volebním obvodem, jak to variantně navrhla vláda, je kvůli postoji Senátu mimo hru. Novela také přinese dva zvýšené limity pro vstup koalic do horní komory. Novinářům to ve čtvrtek po jednání vedení obou komor řekli jejich předsedové Miloš Vystrčil (ODS) a Radek Vondráček (ANO).

Sněmovna by podle jejího předsedy Vondráčka mohla volební novelu schválit během měsíce. Mimořádná schůze k lidovecké volební novele, o kterou požádala koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL), bude podle Vondráčka zřejmě příští čtvrtek. Na další mimořádné schůzi bude projednána i vládní volební novela, o kterou vládní poslanci teprve požádají.

Na tom, jaké budou vstupní limity pro vstup koalic do Sněmovny, zatím podle Vystrčila dohoda není. Ve hře je například to, že by dvoučlenné koalice potřebovaly získat alespoň sedm procent voličských hlasů a vícečlenné devět procent. Bez zavedení těchto limitů by koalice musely získat k zisku poslaneckých mandátů pět procent hlasů stejně jako jednotlivé strany a hnutí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy