Elegance ze Skandinávie: Nové motivy tapet vás uchvátí

td
6. 2. 2012 8:48
Potřebujete změnu? Vdechněte bytu styl severských zemí pomocí úchvatným motivů tapet
Zdroj: Tapety Flügger
Zdroj: Tapety Flügger | Foto: Tapety Flügger

Každý byt občas potřebuje trochu ozvláštnit. Výmalba zajde, barva zdí se okouká a nikomu se nechce přemýšlet nad výběrem nového tónu. Hodilo by se stěny oživit, ale obrázky nepomáhají a nápady na změnu už dochází. Odpovědí na tento problém je designová tapeta, jejíž aplikace navíc už není tak složitá, jako bývala kdysi. Stačí dodržet jednoduchý návod od společnosti Flugger, jak při tapetování postupovat.

Kolik tapety koupit?

Prvním krokem je zjištění, kolik tapety bude potřeba na vytapetování konkrétní plochy. Z jedné role o rozměrech 10,05 m na 0,53 m lze získat až čtyři pásy. Jakmile nakoupíte tapetu, můžete se pustit do příprav. Je nutné zajistit správnou přilnavost stěny, odstranit starou tapetu nebo loupající se nátěr, stěnu potom omyjte vodou s přídavkem čisticího prostředku, vhodný je například Flügger Fluren 37. V případě drobných nerovností je vhodné zeď vystěrkovat nebo obrousit, poté povrch natřete penetrací.

Jak lepit přesně a bez nepořádku

Další přichází na řadu nanesení lepidla, například Flügger 377. „Lepidlo nanášejte válečkem, v těžko dostupných místech použijte štětec," upřesňuje Gabriela Šebestová ze společnosti Flügger. Pokryjte plochu pro dva pásy tapety. Před nalepením tapety vypněte jističe a odšroubujte kryty elektrických zásuvek a vypínačů. Poté předem odměřený pás nalepte od shora s malým přesahem (3 - 5 cm, záleží na druhu tapety). První pás musí být nalepen s velkou přesností, proto pro vyznačení svislé pomocné čáry použijte olovnici nebo vodováhu.

U okenních rámů a zárubní tapetu přelepíte asi tři centimetry přes jejich okraj. Jakmile je tapeta nalepena, vyhlaďte ji tapetovacím kartáčem nebo hladítkem. Přebytek lepidla a vzduchové bubliny musejí být dokonale vytlačeny. Přesahy tapety ořízněte pomocí ostrého nože.

Moderně? Skandinávsky!

Společnost Flügger právě přichází s novou kolekcí dekorativních tapet s názvem Fiotion NV. Celý sortiment nabízí originální a elegantní severské motivy, které nadchnou každou generaci. Všechny tapety se vyznačují skvělou kryvostí, vysokou odolností proti mastnotě a zejména snadnou aplikací.

 

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Inflace v EU i v eurozóně v srpnu prudce stoupla, je nejvýše za deset let

Míra inflace v Evropské unii i v eurozóně v srpnu prudce vzrostla a dostala se na nejvyšší hodnotu za téměř deset let. V celé sedmadvacítce unijních zemí inflace vystoupila na 3,2 procenta z červencové hodnoty 2,5 procenta. V 19 státech, které používají společnou měnu euro, pak inflace dosáhla tří procent. To je proti červenci nárůst o osm desetin procentního bodu. Ve své konečné zprávě to to v pátek oznámil evropský statistický úřad Eurostat.

Inflace tím poprvé výrazně překročila cíl Evropské centrální banky (ECB). Ta má v úmyslu růst cen v zájmu oživení ekonomiky udržovat na dvou procentech ročně.

Zdroj: ČTK
před 18 minutami

Stát by mohl mít větší přehled o práci a odpočinku strojvedoucích, novelu schválili poslanci

Stát by mohl mít větší přehled o pracovní době a odpočinku strojvedoucích. Úřady budou moci pomocí monitoringu jejich licencí jednoznačně zjistit, jestli konkrétní strojvedoucí neřídí v rozporu s předpisy nad rámec směny u jednoho dopravce v době odpočinku například pro jiného dopravce. Počítá s tím vládní novela drážního zákona, kterou v pátek schválila Sněmovna. Nyní ji projedná Senát. Pokud by novelu z nějakého důvodu vrátil do Sněmovny, poslanci už by se jí kvůli volbám nestihli zabývat.

Podle dřívějšího vyjádření náměstka ministra dopravy Jakuba Kopřivy neví úřady doopravdy, zda jsou strojvedoucí přetěžováni, či nikoli. Navrhované opatření má pomoci státu zjistit, jestli tomu tak je. Vláda pak bude moci případně přijmout příslušná opatření.

Nehody na železnici byly velkým tématem loni v létě. Vyžádaly si i několik obětí a zraněných. Situací se zabývalo ministerstvo dopravy, které sestavilo bezpečnostní komisi pro řešení situace na železnici. Letos v létě vyvolala pozornost tragická nehoda u Domažlic, kde se srazil rychlík s regionálním vlakem. Nehoda si vyžádala tři životy a desítky zraněných.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 27 minutami

Klause propustili z vojenské nemocnice. Cítím se dobře, řekl

Bývalého prezidenta Václava Klause propustili z Ústřední vojenské nemocnice, kde byl od úterý kvůli vysokému tlaku. Klaus byl o víkendu v nemocnici kvůli problémům s tlakem a znovu se do ní vrátil v úterý. Ve stejném zdravotnickém zařízení se léčí i současná hlava státu Miloš Zeman.

Lékaři bývalému prezidentovi předepsali léky, nyní se podle svých slov cítí dobře. Na novinářský dotaz Klaus poznamenal, že se u něj nedá očekávat dodržování klidového režimu a z nemocnice zamířil do svého institutu.

Osmdesátiletý exprezident neměl v minulosti zdravotní problémy často. V roce 2008 podstoupil operaci kyčelního kloubu, o čtyři roky později se podrobil operaci šedého zákalu. Na konci letošního února onemocněl covidem-19. Po vyšetření v nemocnici se odjel léčit domů.

Zdroj: Domácí
před 50 minutami

Slovenský žalobce navrhl 13 let vězení bývalému elitnímu prokurátorovi

Prokurátor navrhl soudu, aby potrestal nejméně třináctiletým vězením a propadnutím majetku bývalého šéfa elitní složky slovenské prokuratury Dušana Kováčika, který je obžalován z korupce, zneužití pravomocí a z dalších trestných činů. Žalobce to uvedl v pátek ve své závěrečné řeči, po které ještě vystoupí obhajoba a sám obžalovaný, který vinu od začátku odmítá. Následně by soud mohl vynést verdikt.

Kováčik je zatím nejvýše postaveným někdejším představitelem slovenské justice, který se jako obžalovaný ocitl před soudem po několika vlnách zatýkání vysokých úředníků, podnikatelů či soudců. Tato zatýkání Slovensko zažilo po loňských parlametních volbách, které skončily porážkou do té doby vládních sociálních demokratů (Směr-SD) premiéra Roberta Fica.

Kováčik podle obžaloby mimo jiné za úplatek 50 tisíc eur (1,27 milionu korun) pomohl údajnému šéfovi jednoho zločineckého gangu Ľubomírovi Kudličkovi zůstat na svobodě. Prokuratura tehdy nepodala stížnost proti rozhodnutí soudu, který Kudličku propustil z vazby na svobodu. Stíhán je také pro podezření, že z vyšetřovacího spisu vynášel informace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy