Brno, nebo Ostrava? Investici HTC dojedná Bruce Lee

Kateřina Vokurková Kateřina Vokurková
16. 2. 2015 20:35
Evropské servisní středisko jednoho z největších výrobců mobilních telefonů může vyrůst v Brně, Ostravě nebo Olomouci. Poslanci chtějí Tchajwancům pomoci s uznáváním řidičských průkazů.
HTC One
HTC One | Foto: HTC

Praha – Servisní středisko tchaj-wanské společnosti HTC, jednoho z největších výrobců mobilních telefonů, může vyrůst v Brně, Ostravě nebo Olomouci. „Představitelé HTC procestovali celou Českou republiku a rozhodli se pro Moravu. Nejpravděpodobnějšími lokalitami jsou tyto tři,“ říká poslanec Petr Gazdík, který začátkem února vedl cestu sněmovní delegace na Tchaj-wan.

Bližší detaily investičního záměru společnosti HTC by měl představit její viceprezident Bruce Lee, který má do Česka přijet v příštím týdnu. „Opravna“ telefonů pro celou Evropu má na Moravě zaměstnat zhruba 1200 lidí.

Podle poslance Marka Bendy, který se účastnil jednání na Tchaj-wanu, chce firma jen v prvním roce v Česku proinvestovat 50 milionů dolarů, tedy přes miliardu korun.

Povolme tchajwanské řidičáky

Podle Petra Gazdíka je potřeba investorovi připravit vhodné podmínky. „Česko je nyní před podpisem smlouvy o zamezení dvojího zdanění s Tchaj-wanem,“ říká.

Vyřešit by se podle něj měla také platnost tchajwanských řidičských průkazů. České předpisy je totiž zatím neuznávají. Změnu chce Gazdík navrhnout společně s poslancem Zbyňkem Stanjurou.

"Automaticky jsou akceptovány pouze řidičské průkazy členských zemí EU. Na náš řidičský průkaz nemůžete jezdit ani třeba v USA," připomíná mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Resosrt se přesto možností uznávat tchajwanské řidičské průkazy na území ČR zabývá. "Řešením by mohla být například dvoustranná dohoda," dodává.

Náhrada za Amazon?

„Pro Brno by firma HTC mohla být náhradou za Amazon. Podle mě dokonce sofistikovanější,“ myslí si Gazdík. Internetový gigant ještě loni jednal s představiteli města o výstavbě distribučního centra za 2,7 miliardy korun, ale radní záměr Amazonu několikrát neschválili. Shodli se až po dlouhých jednáních, kdy už ale Amazon přestal mít o stavbu logistického areálu v průmyslové zóně Černovická terasa zájem.

„Vznik nových pracovních míst rozhodně podporujeme a i z tohoto důvodu by příchod takového investora byl významný,“ říká k možnému centru HTC brněnský primátor Petr Vokřál. Oficiální nabídku od HTC zatím magistrát neobdržel. Pokud se tak stane, nabídne podle Vokřála právě černovickou zónu, kde už působí například výrobce notebooků Acer, japonský výrobce klimatizací Daikin nebo německý producent hydraulických zařízení Bosch Rexroth.

Nabídku podáme sami

O investici HTC chtějí bojovat i další dvě města, jež Gazdík zmínil jako pravděpodobné lokality.

„Chystáme se investora oslovit s nabídkou volných prostor ve Vědecko-technologickém parku s blízkostí superpočítačového centra IT4 Innovations,“ říká mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská.

Společně s městem chce vhodný prostor pro servisní středisko HTC nabídnout i Moravskoslezský kraj. Podle hejtmana Miroslava Nováka je ideální umístit servisní středisko ve Vědecko-technologickém parku Ostrava, kraj ale může případně nabídnout i další lokality v připravených průmyslových zónách, například v Mošnově.

V Olomouci si v tomto smyslu příliš nevěří. "Lze předpokládat, že prioritně budou mít přednost průmyslové zóny dotované agenturou CzechInvest, což se Olomouce momentálně netýká," říká mluvčí tamního magistrátu Radka Štědrá. Ve městě by přicházel v úvahu jen tamní Technologický park, patřící soukromé společnosti Gemo.

Největší je Foxconn

Zatím největším tchajwanským investorem v Česku je výrobce počítačů Foxconn. Závody v Pardubicích a Kutné Hoře a obchodní centrum v Praze zaměstnávají celkem pět tisíc lidí.

V průmyslové zóně v Ostravě-Hrabové otevřel v roce 2005 závod také výrobce počítačů a elektroniky Asustek Computer, známý spíše pod jménem Asus. Předloni ale firma, která v té době zaměstnávala přes 800 lidí, oznámila propouštění, ukončení výroby set-top-boxů a LCD televizí a změnu orientace na servis.

 

Právě se děje

před 15 minutami

Kreml uvítal Bidenův návrh prodloužit smlouvu o omezení jaderných zbraní o pět let

Kreml uvítal čtvrteční vyjádření Bílého domu, že nový americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o omezení strategických jaderných zbraní, zvané Nový START. Smlouva podepsaná v roce 2010 v Praze omezuje počet jaderných hlavic rozmístěných na nosičích na nejvýše 1550 na každé straně, ale její platnost vyprší 5. února, připomněla agentura AP.

"Můžeme jedině uvítat politickou vůli prodloužit tento dokument," řekl v pátek novinářům mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina Dmitrij Peskov podle agentury AFP. Nicméně dodal, že "vše záleží na detailech tohoto návrhu" a na tyto podrobnosti Moskva čeká.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, v úterý informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá. O prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 53 minutami

V centru Minsku se upálil člověk, motiv jeho činu zatím není znám

V centru běloruského hlavního města Minsku se před sídlem vlády zapálil muž, uvedl v pátek nezávislý server Tut.by s odvoláním na očitá svědectví a pořízené snímky a videa. Zraněného odvezla do nemocnice sanitka. "Zatím nemáme informace, že by někdo zemřel," řekla mluvčí ministerstva vnitra Olga Čemodanovová podle agentury Interfax.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že zraněný je v bezvědomí a podle prvního vyšetření záchranářů utrpěl popáleniny na více než 50 procentech těla. "Pětatřicetiletý muž se polil nezjištěnou tekutinou a pak se zapálil. Plameny uhasili kolemjdoucí a policisté," uvedli vyšetřovatelé podle Tut.by. O totožnosti a motivech zraněného se zatím neobjevily podrobnější informace.

Zdroj: ČTK
Další zprávy