Investiční pobídky se rozšíří, vzniknou i speciální zóny

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 2. 2015 12:35
Poslanci schválili vládní novelu o investičních pobídkách. Má udržet atraktivitu Česka pro zahraniční investory i po loňském snížení maximální výše veřejné podpory.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha - Vznik speciálních ekonomických zón, v nichž by byla možná vyšší podpora na pracovní místo, má umožnit vládní novela o investičních pobídkách, jejíž návrh dnes schválila Poslanecká sněmovna. Novelu, která má platit od května, nyní dostane k projednání Senát.

Předloha počítá také s tím, že na investiční pobídky by měla nově dosáhnout datová centra a call centra. Více umožní novela žádat o příspěvek na pracovní místo regionům. Cílem změn je udržet atraktivitu Česka pro zahraniční investory i po červencovém snížení maximální výše veřejné podpory.

Poslanci na návrh svého hospodářského výboru výbor upravili výpočet zdaňovacích období kvůli větší dostupnosti daňových slev jako pobídek pro investory. Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) s tím souhlasil.

Znevýhodněné Česko

Od července je podle rozhodnutí Evropské komise maximální míra veřejné podpory v českých regionech snížena ze 40 na 25 procent. Česko to znevýhodňuje například vůči Slovensku, Maďarsku, Bulharsku a Polsku. Novela zákona o investičních pobídkách by měla proto přispět k rychlejší návratnosti investičních projektů a systém pobídek zjednodušit.

Speciální ekonomické zóny mají být odlišné tím, že by v nich byla dostupná vyšší hmotná podpora na jedno nově vytvořené pracovní místo, a to až 300 000 korun. Na pozemky a stavby v těchto zónách bude také možné uplatnit až pětileté osvobození od daně z nemovitostí. Speciálních ekonomických zón by mělo být pět, schvalovat je bude vláda. Tato změna se nelíbila TOP 09, která ji považuje za porušování rovných podmínek.

Nově i pro datová a call centra

Investiční pobídky by měly být nově poskytovány v případě datových center a u call center, které vytvoří více než 500 pracovních míst. O investiční pobídky by mělo mít možnost žádat více subjektů - novela totiž zmírňuje u technologických center a center strategických služeb požadavky pro kvalifikaci do systému investičních pobídek.

Novela také rozšiřuje počet regionů, ve kterých budou moci investoři žádat o příspěvek až 200 000 korun na jedno nové pracovní místo. U projektů technologických center a center strategických služeb se sníží požadavek na minimální počet vytvořených nových pracovních míst. V případě technologických center ze 40 na 20, u opravárenských center ze 100 na 70. Investice s náklady nad 100 milionů eur budou nově podléhat zvláštnímu povolovacímu režimu ze strany Evropské komise.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

ANO odložilo sněm, přijalo pět členů bývalé brněnské buňky

Předsednictvo hnutí ANO schválilo odložení republikového sněmu kvůli koronavirové epidemii, zatím na neurčito. Původně byl plánován na konec ledna. Vedení ANO také rozhodlo o přijetí pěti nových členů, které navrhla jihomoravská organizace hnutí. Sdělil to hlavní manažer ANO a poslanec Jan Richter. Jde o lidi, kteří byli členy letos zrušené brněnské organizace.

"Předsednictvo hnutí ANO na svém úterním jednání schválilo odložení plánovaného republikového sněmu z důvodu aktuální epidemické situace. Znovu tento bod otevřeme na lednovém jednání a věřím, že už nám situace dovolí najít nějaký brzký termín," uvedl Richter.

Poslední sněm ANO se konal 17. února minulého roku. Místo předsedy obhájil premiér Andrej Babiš, pozici prvního místopředsedy pak předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek, který na funkci rezignoval v říjnu poté, co byl vyfotografován, jak bez roušky vychází z restaurace, která měla být kvůli šíření epidemie koronaviru uzavřena. Tehdejší schůzka stála pozici ministra zdravotnictví Romana Prymulu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy