Za rozpustilou jízdu do vězení. Změny předpisů v Evropě

Radek Pecák Radek Pecák
12. 1. 2013 22:15
Chorvatsko zpřísňuje tresty, Rakousko zdražuje dálnice, do Francie s alkotesterem
Foto: Reuters

Na Moravě se říká, že řidič má být veselý. V Chorvatsku se ale rozhodli, že za "rozpustilou jízdu" lze od počátku letošního roku trestat řidiče i tříletým odnětím svobody.

Prvního ledna totiž začala platit novela trestního zákona Chorvatské republiky.

"Účastník silničního provozu, který se dopustí vážného porušení předpisů o bezpečnosti silničního provozu, řídí vozidlo v neschopném stavu způsobeném požitím alkoholických nápojů s koncentrací nejméně 1,50 g/kg alkoholu v krvi, opiátů nebo psychotropních látek, řídí auto v zakázaném směru, předjíždí kolonu vozidel na nedostatečně zřetelném místě, jezdí rychlostí, která přesahuje 50 km/h v osídlené obci nebo v oblasti s jasně uvedeným omezením rychlosti, nebo způsobí nebezpečí ohrožení života a zdraví osob, bude potrestán odnětím svobody až na tři roky," uvádí článek 226 novely trestního zákona.

Rozpustilá, nebo nebezpečná?

Pojmenování takového počínání samozřejmě není to nejdůležitější. Nejde ani tak o "rozpustilou", jako spíše nebezpečnou jízdu například v protisměru na dálnici, případně v silné opilosti nebo nebezpečné předjíždění, zvláště pokud jsou při tom ohroženy lidské životy.

Podle zkušeností Ústředního automotoklubu, který na nový předpis upozorňuje, se i čeští motoristé často na přímořské magistrále dopouštějí předjíždění kolon na nebezpečných místech, často i tam, kde je namalovaná plná čára.

Novinky i v Rakousku a ve Francii

Další letošní novinkou při cestách do zahraničí je zdražení rakouských dálničních známek. Právě ta, která je turisty při cestě na dovolenou velmi často využívaná, tedy ta desetidenní, zdražila z 8 na 8,30 eura. Roční stojí nyní 80,60 eura a dvouměsíční 20,40 eura.

Francie již za dva měsíce přestane tolerovat jízdu bez alkotesteru, což je nařízení, které se již několikrát odkládalo. Ti, kteří z Čech vyrazí za jarním lyžováním do francouzských Alp, by s tím tedy měli počítat a náležitý alkotester si opatřit.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Policie pátrá na Nymbursku po seniorovi, který odjel do Kerska na houby. Může být v ohrožení života

Středočeská policie pátrá po osmdesátiletém muži, který dnes po poledni odjel na motokole ze Sadské na Nymbursku na houby směrem na Kersko a nevrátil se. Muž je po několika operacích srdce, trpí výpadky paměti, proto může být v ohrožení života. Policie to uvedla dnes večer na Twitteru, zveřejnila také fotografii hledaného. Lidé se s informacemi k pátrání mají obracet na linku 158.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

V Namibii objevili nový kmen kulhavky a slintavky. Vyvezené maso může být zasažené, varoval ministr

V Namibii odhalili nový kmen slintavky a kulhavky. S odvoláním na namibijské ministerstvo zemědělství to dnes uvedla agentura Reuters. Virové onemocnění, které se obvykle nepřenáší na člověka, se v zemi poprvé potvrdilo v květnu. Od té doby se nakazily tisíce kusů dobytka.

„Je důležité zdůraznit, že nový sérotyp FMD O také způsobuje klinické případy u koz a ovcí, které mohou onemocnění rozšířit na další citlivá zvířata,“ uvedl v prohlášení ministr zemědělství Carl Schlettwein.

První případy onemocnění se prokázaly v květnu v oblasti Zambezi, která sousedí ze Zambií. Nemoc se mezi dobytkem šíří navzdory vysoké proočkovanosti zasažených stád, což vedlo úředníky k hlubšímu prozkoumání problému.

Schlettwein uvedl, že nová mutace byla poprvé objevena v srpnu na jihu země. Vyšetřování podle něj ukázalo, že kmen se do země dostal ze Zambie kvůli nelegálnímu převozu zvířat přes hranice. Maso vyvezené z Namibie, která ho exportuje do Číny, Evropské unie a Spojených států, může být zasažené, varoval ministr. Nákaza podle něj také negativně ovlivní nedávné dohody o vývozu, které země podepsala například s Ghanou.

Slintavka a kulhavka je vysoce infekční virové onemocnění sudokopytníků, které se na člověka většinou nepřenáší. Nákaza se může přenášet větrem nebo na automobilech či šatech lidí, kteří přijdou do styku s nakaženými zvířaty. Na území České republiky se nemoc vyskytla naposledy v roce 1975.

Zdroj: ČTK
Další zprávy