V Česku se letos vyrobilo už přes půl milionu aut

ČTK ČTK
16. 6. 2014 10:13
Sdružení automobilového průmyslu: Míříme k historicky druhému nejlepšímu výsledku.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Radek Pecák

Praha - Výroba osobních aut v Česku od ledna do května vzrostla o 8,5 procenta na 519 775 aut. Vyplývá to z údajů Sdružení automobilového průmyslu.

Největší tuzemská automobilka Škoda Auto zvýšila produkci o 22 procent na 322 269 vozů. Nošovická Hyundai zvýšila produkci o dvě procenta na 132 430 automobilů.

Naopak výroba v kolínské TPCA klesla o 24 procent na 65 076 aut. Pokles způsobil přechod na novou generaci vyráběných mini aut.

Za celý letošní rok sdružení odhaduje růst výroby kolem čtyř procent na 1,18 milionu aut, což by znamenalo historicky druhý nejlepší výsledek tuzemského automobilového průmyslu.

Výroba autobusů se za letošních pět měsíců zvýšila o 21 procent na 1300 vozidel. Přes 84 procent produkce připadá na Iveco a 14 procent na SOR Libchavy.

Výroba nákladních aut představovaná jedinou značkou Tatra se snížila o 16 procent na 261 vozů.

Produkce motocyklů stoupla o 38 procent na 881 strojů. Jediným výrobcem byla týnecká Jawa.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy