Novou továrnu v Evropě povede Škoda, jednáme už s konkrétními zeměmi, potvrdil šéf VW

Eva Srpová Eva Srpová
14. 5. 2019 17:02
Továrna ve východní Evropě, kde se bude mimo jiné vyrábět Škoda Karoq a sesterský Seat Ateca, aby se přesunutím uvolnil prostor pro plánovanou novou generaci Škody Superb a Volkswagenu Passat, bude pod patronací mladoboleslavské automobilky Škoda Auto. Vůbec poprvé to oficiálně oznámil Herbert Diess, šéf koncernu VW, na výroční konferenci. Firma už jedná přímo s vybranými lokalitami.
Foto: Ondřej Běhal

V úterý dopoledne v Berlíně zasedala dozorčí rada koncernu Volkswagen, prezentaci automobilka streamovala na Twitteru. Šéf Herbert Diess poprvé oficiálně potvrdil, že novou továrnu zaštítí značka Škoda Auto. Konkrétní zemi ale stále neprozradil. "Na včerejším zasedání dozorčí rady jsme přijali rozhodnutí zahájit konkrétní jednání o novém závodě se zbývajícími potenciálními zeměmi," oznámil na konferenci Diess.

Že je potřeba postavit nový závod, Diess přiznal už v listopadu minulého roku. Automobilka Škoda totiž podle slov předsedy představenstva mladoboleslavské automobilky Bernharda Maiera jede na 120 procent a dokázala by prodat více aut, kdyby je měla kde vyrábět. "Ročně bychom mohli prodat o 200 tisíc aut více," řekl Aktuálně.cz vloni na pařížském autosalonu.

Volkswagen se proto rozhodl investovat do nového závodu, kam se přesune výroba Škody Karoq a Seatu Ateca, aktuálně montovaných v Kvasinách. Udělají tak místo pro Volkswagen Passat, jehož příští generace se tu bude vyrábět spolu se Škodou Superb, a to už od roku 2023. Škoda se bude dokonce podílet na vývoji obou modelů.

Od prosince probíhaly dohady, kde by měl nový závod vzniknout. Česko nebylo do výběru zařazeno, protože se potýká s nedostatkem volných kapacit zaměstnanců. Nezaměstnanost je zde nejnižší za poslední roky a problém by byl i při hledání vhodné lokality.

Nová továrna by měla vyrábět 350 tisíc aut ročně na rozloze 400 hektarů. Podle německého listu Automobilwoche bude nový závod koncern stát 1,3 miliardy eur a od počátku se koncern držel toho, že nová továrna se postaví ve východní Evropě a uleví již fungujícím podnikům.

Užší výběr ještě na počátku letošního roku čítal čtyři země - Srbsko, Bulharsko, Turecko a Rumunsko. Nakonec se podle spekulací německých médií rozhodovalo mezi Bulharskem a Tureckem a zásadní byly podmínky, mezi něž patřila například výše státních pobídek, jednodušší legislativní procesy a ideální lokalita z hlediska dopravní infrastruktury. 

Podle informací agentury DPA koncern při výběru vhodné lokality neponechává nic náhodě a začátkem dubna si firemní delegace koncernu Volkswagen přijela dokonce prohlédnout německojazyčnou školku v hlavním městě Sofii.

Diess na zasedání také připomněl, že Škoda Auto má za sebou nejlepší rok v historii, kdy se ukázala jako nejrychleji rostoucí automobilová značka v Evropě a v rámci koncernu získává větší vliv - vedle nové továrny, kde budou vznikat různé modely se spalovacími motory, ale zaštiťovat je bude Škoda, má automobilka od loňska také na starosti expanzi koncernu na indickém trhu.

 

Právě se děje

před 49 minutami

Sněmovna USA schválila krátkodobé financování vlády, Trump má peníze do Vánoc

Americká Sněmovna reprezentantů schválila návrh zákona, který na měsíc zajistí finance pro chod vlády USA. Federální administrativa prezidenta Donalda Trumpa má prozatím peníze na provoz do čtvrtka, nové opatření jí peníze zaručí do 20. prosince. Návrh musí ještě podpořit Senát a podepsat prezident, který ale toto řešení podle agentury Reuters podporuje.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Maradona vydržel na trenérské lavičce dva měsíce

Další trenérské angažmá Diega Maradony skončilo po dvou měsících. Slavný devětapadesátiletý Argentinec převzal v září poslední tým domácí prvoligové tabulky Gimnasia, ale dnes oznámil odchod. Souvisel s tím, že fotbalový klub z města La Plata bude mít nového šéfa.

Kapitán mistrů světa z roku 1986 Maradona vedl Gimnasiu v osmi zápasech. Třikrát s ní slavil vítězství a pod jeho vedením si tým v tabulce polepšil o dvě příčky. Na stadion přilákal tisíce nových fanoušků.

Své další působení v klubu ale spojil s šéfem Gabrielem Pellegrinem, který se v sobotních volbách nebude ucházet o znovuzvolení. "Přišel jsem s tebou a s tebou i odcházím," řekl Maradona.

Do Argentiny se vrátil z Mexika, kde do června vedl druholigový celek Sinaloa Dorados. K němu by se podle spekulací médií mohl vrátit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy