Zvláštní zákon na Temelín. Má pomoci k novým reaktorům

Pavel Baroch
14. 10. 2011 5:30
Temelínský zmocněnec Bartuška: Nejsem zastáncem toho, řešit jeden problém novým zákonem
Foto: Jan Langer

Temelín - Stavební lobby začala prosazovat, aby kvůli stavbě nových reaktorů byl přijat zvláštní zákon o Jaderné elektrárně Temelín.

Podle stavbařů má především omezit práva odpůrců jaderné energie na protesty.

"Jinak se celý povolovací proces neúměrně natáhne," řekl Aktuálně.cz prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš.

Nápad se zvláštním zákonem začlenili podnikatelé ve stavebnictví do připomínek k Analýze slabých míst výstavby 3. a 4. bloku Jaderné elektrárny Temelín, kterou pro Nečasův kabinet vypracoval vládní temelínský zmocněnec Václav Bartuška.

"Výstavba Jaderné elektrárny Temelín je zcela ojedinělou, mimořádnou stavbou zásadního významu pro ekonomiku České republiky, která vyžaduje i mimořádné postupy.  Jsme si vědomi určité právní kritiky, přesto však dáváme k úvaze, zda otázky přípravy a realizace výstavby by nebylo vhodné řešit samostatným zákonem," uvádí se v neveřejném dokumentu, který se redakci Aktuálně.cz podařilo získat.

Nepustit veřejnost do stavebního řízení

Aktivita stavařů tím nekončí, ale spíše začíná. 

Václav Matyáš uvedl, že otázku se speciálním zákonem otevře na jednání tripartity, kde se bude o Temelínu hovořit. "Určitě to uděláme," řekl Aktuálně.cz.

Sdělil i základní tezi zákona. Navrhuje, aby se stanoviska, námitky a další podněty nevládních organizací a dalších občanů omezily na územní řízení. Následné stavební řízení by se už odehrávalo bez nich.

"Stavební řízení už je stejně jenom technická záležitost," konstatoval Matyáš, podle něhož by prospělo i to, kdyby se usnadnilo  vyvlastňování pozemků.

Proč stavaři chtějí, aby se veřejnost mohla účastnit jen vybrané části přípravné fáze výstavby, vysvětlil jejich podnikatelský svaz v už citované analýze o slabých místech Temelína.

"Nezpochybňujeme právo veřejnosti na úplné a pravdivé informace o vlivu připravovaných staveb na životní prostředí. Považujeme však za nutné omezit v této věci činnost různých lobbistických skupin s neprůhledným financováním a zájmy, které mnohdy nemají s ochranou životního prostředí nic společného," napsali podnikatelé.

Bartuška: Zvláštní zákon není řešením

Plán se zvláštním zákonem se příliš nezamlouvá vládnímu zmocněnci pro Temelín Václavu Bartuškovi, i když uznává, že příprava velkých staveb je složitý a mnohdy "nekonečný" proces. A to nejen v Česku.

Foto: Ondřej Besperát

"Postavit v Evropě jakoukoli složitou stavbu je takřka nemožné," řekl Aktuálně.cz Bartuška, který však odmítá, aby se úřady vyhýbaly diskusi s nevládními organizacemi.

"Nejsem ale zastáncem toho, aby se jeden problém řešil jedním zákonem, zjednodušit by se měly všechny stavby," říká Bartuška.

V analýze pro vládu připouští, že si je vědom komplikací, "které může způsobit široce nastavená možnost různých subjektů zasahovat do povolovacího řízení". 

"Na druhou stranu je Česká republika vázána rovněž evropskou legislativou, a je tedy nutné najít kompromisní řešení, které by umožnilo usnadnit povolovací řízení v ČR, ale zároveň ČR nevystavovalo možnosti penalizací ze strany Bruselu," poznamenal Bartuška.

Opakované napadání správních kroků

Ministerstvo průmyslu je naopak debatě o případném novém zákonu nakloněno.

"Určitě o jeho obsahu můžeme diskutovat, nicméně nejdříve je potřeba na základě konkrétního návrhu posoudit, zda by možná navrhovaná opatření nebylo možné nastavit v rámci už platné legislativy," řekl Aktuálně.cz Jiří Sochor z tiskového oddělení ministerstva.

Vládní zmocněnec Bartuška uvedl, že současné zákony dávají nevládním organizacím velký prostor pro obstrukce.

"Stavební řízení je výrazně poznamenáno duplicitami a opakovaným uplatňováním námitek a současně nevyjasněným procesním postavením občanských sdružení, což umožňuje opakované napadání správních rozhodnutí a zdržování procesu stavebního řízení," napsal v analýze. 

Neomezujte veřejnost

Nevládní organizace odmítly, aby se kvůli novým temelínským blokům omezovala práva veřejnosti vyjádřit svůj názor a požadovat vysvětlení jejích námitek.

"Bartuškova analýza zcela správně zdůrazňuje jako zásadní problém roztříštěnost jednotlivých povolovacích řízení. Namísto aby koncepčně řešila jejich zefektivnění, bez jakéhokoliv věcného odůvodnění navrhuje omezovat práva veřejnosti, která je zárukou kontroly zákonnosti práce úřadů," řekla Petra Humlíčková ze Zeleného kruhu.

"Vláda dostala na stůl analýzu, která má ČEZ umést cestu k výstavbě dalších reaktorů. Zcela stranou zůstává fakt, že nové atomové zdroje domácí ekonomika nepotřebuje," tvrdí Martin Sedlák z Hnutí Duha.

Varování právní analýzy

Nevládní organizace se odvolávají na právní analýzu advokátní kanceláře Korbel, Tuháček, Šíp, Kadlec, která před úpravou zákonů vatuje.

Atomová elektrárna Temelín
Atomová elektrárna Temelín | Foto: Ludvík Hradilek

"Domníváme se, že v souvislosti s procesem výstavby dvou nových bloků Jaderné elektrárny Temelín není nutné současnou právní úpravu povolovacího procesu, zejména procesu EIA, územního řízení či stavebního řízení, licencování jaderných reaktorů, měnit,! stojí v závěru zprávy, kterou má Aktuálně.cz k dispozici. 

"Legislativní změny, které by omezovaly práva fyzických osob a občanských iniciativ, by mohly být v budoucnu soudně napadány a hodnoceny jako účelové," konstatuje se v dokumentu.

Kanacelář doporučuje, aby úřady dodržovaly přesně zákony a předpisy, a nedávaly odpůrcům jádra šanci uspět se svými námitkami u soudu.

 

Právě se děje

před 33 minutami

Evropský parlament odsoudil polský zákaz potratů. Ohrožuje podle něj zdraví žen a povede k tajným interrupcím

Evropský parlament ve čtvrtek odsoudil říjnové rozhodnutí polského ústavního soudu zásadně omezit možnost umělého přerušení těhotenství. Podle europoslanců tento de facto zákaz potratů ohrožuje zdraví polských žen a povede k výraznému rozšíření tajně prováděných a méně bezpečných interrupcí. Omezení je podle evropských zákonodárců dalším důkazem posilování vlivu polských vládnoucích politiků na justici.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil

Ve věku 63 let po krátké těžké nemoci zemřel prezident Exekutorské komory ČR Vladimír Plášil. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí komory Lenka Desatová. Plášil působil od roku 2001 jako soudní exekutor v Praze 7 a v minulosti byl mimo jiné členem Legislativní rady vlády. Byl zakládajícím členem Exekutorské komory ČR a také dlouholetým členem jejího prezidia. V čele komory pak stál od roku 2018.

"Zasadil se o další transparentnost a elektronizaci komory, která za jeho působení významným způsobem zefektivnila svou činnost. Významným způsobem také přispěl k zapojení komory do legislativních procesů a k užší spolupráci s orgány veřejné moci," sdělila Desatová. Za Plášilova působení v prezidiu také podle ní posílila Exekutorská komora ČR svou pozici v Mezinárodní unii soudních exekutorů.

Exekutorská komora České republiky sdružuje soudní exekutory, vykonává jejich samosprávu a dohlíží nad jejich úřední činností. Členství v komoře je pro všechny exekutory ze zákona povinné. Komora sídlí v Praze a má pobočku v Brně.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na daňového balíčku, který bude projednávat Senát, dál není v koalici shoda. Střet je nešťastný, říká Babiš

V koalici dál není shoda na podobě daňového balíčku, který bude projednávat Senát. Premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) se ve čtvrtek na návrhu daňových změn jako lídři vládních stran nedohodli. V jednání o zvýšení přídavků na děti se posunuli ke shodě. 

Změnu daní po zrušení superhrubé mzdy, postoj k návrhu státního rozpočtu a navýšení přídavků měla ve čtvrtek projednávat koaliční rada. Vládní strany mají rozdílné postoje. Babiš jednání zrušil, místo toho se sešli jen s Hamáčkem.

"Střet ohledně daní je nešťastný," uvedl po jednání premiér. Podle něj původně shoda byla. Do předloženého vládního daňového balíčku Babiš jako poslanec doplnil návrh na zrušení superhrubé mzdy a s daní z příjmu 15 a 23 procent u vysokých výdělků. Hamáček pak také jako poslanec přidal vlastní návrh daní z příjmu 19 a 23 procent a se zvýšením daňové slevy na poplatníka z 24.840 na 30.000 korun.

Zdroj: ČTK
Další zprávy